סגור

אושרה בטרומית הצעת חוק להסדרת השימוש בקנאביס רפואי

על פי הצעת החוק של ח"כ שרן השכל, יוסדר שוק הקנאביס לשימוש למטרות רפואיות ויתאפשרו גידול, ייצור, הפצה והחזקה של קנאביס לצורך רפואי, בכפוף לרישיון שיינתן ממשרד הבריאות. אחרי האישור בהצבעה, ההצעה תועבר לוועדת הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בצהריים בקריאה טרומית את הצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות של חברת הכנסת שרן השכל. לאחר הצבעה שמית תמכו בהצעה 54 מול 42 שהתנגדו, וההצעה תועבר לוועדת הכנסת.
בהצעת החוק מוצע להסדיר את שוק הקנאביס לשימוש למטרות רפואיות ולהתיר גידול, ייצור, הפצה והחזקה של קנאביס לצורך רפואי, בכפוף לרישיון שיינתן ממשרד הבריאות ולהוראות החוק המוצע. ההצעה קובעת כי הנפקת תכשיר קנאביס תיעשה על ידי רוקח במתחם מורשה בכפוף למרשם שייתן רופא מומחה, ואריזתו של התכשיר תכלול סימון של הרכיבים ושל ריכוז החומר הפעיל.

1 צפייה בגלריה
חממת גידול קנאביס
חממת גידול קנאביס
חממת גידול קנאביס
(צילום: Pavlina Schultz)
כמו כן מוצע להעביר את האחריות על סל שירותי בריאות הנפש לגמילה מהתמכרויות לאחריות קופות החולים. כן מוצע לתקצב את ביצוע החוק המוצע בסכום שנתי של 50 מיליון שקל חדשים, שיעוגנו בסעיף תקציבי נפרד.
בדברי ההסבר נכתב: "מטרתה של הצעת חוק זו לעגן בחקיקה מפורטת את השימוש והמסחר בקנאביס לצרכים רפואיים, ולהטמיע ברגולציה הקיימת תיקונים הכרחיים להקלת המצוקה הקשה הקיימת בתחום זה, זה למעלה משנתיים. מצוקה זו פוגעת אנושות הן בזמינות ואיכות הטיפול בקנאביס רפואי לנזקקים לו, והן בעסקים הסובלים מרגולציה משתנה תדיר, חסמים רבים ושוק לא יציב.
"הצעת חוק זו נועדה להעניק פתרון מקיף לכלל קשיי האסדרה החדשה, על ידי עיגונם בחקיקה של הקלות והסרת חסמים רגולטוריים על העוסקים בתחום – כמו גם השוואתה של תקינת השימוש בחומרי הדברות ותוצאות הבטיחות הנדרשות לזו המקובלת במדינות אירופה ובקנדה, אשר יובילו לירידת מחירו הסופי של הטיפול לחולה הנזקק לו – וזמינותו של טיפול איכותי ובטיחותי עבור אוכלוסיית החולים הזקוקים לה".
ח"כ השכל אמרה, כי "הקנאביס הרפואי כבר מזמן אינו משמש רק לשיכוך כאב ובישראל כיום ישנם 102 אלף מטופלים בקנאביס רפואי, הסובלים כולם ממחלות קשות וחשוכות מרפא, חלקן סופניות או מסכנות חיים".
שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר: "הגיע הזמן לשחרר את העניין הזה שכבול יותר מדי שנים במגבלות בירוקרטיות מיותרות, וצריך לעשות כאן רפורמה אמיתית שתשחרר את השימוש בקנאביס ואני אומר את זה מעבר להצעת החוק ואני תומך בלגליזציה של קנאביס. הצעת החוק תוחזר לוועדת השרים לענייני חקיקה לפני הקריאה הראשונה".
ח"כ יואב קיש (הליכוד) התנגד ואמר כי "החוק הזה מיותר ולא צריך אותו, וכולם יודעים שזה רק כדי שלשרן השכל כאילו יהיה הישג. את כל החוק הזה אני כבר העברתי במשרד הבריאות, היא לקחה את מה שאני כסגן שר הבריאות עשיתי. אין שום צורך בחוק הזה, הצורך היחיד זה לחזק את תקווה חדשה שלא עוברת את אחוז החסימה בסקרים"
ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) טען כי "מפלגת תקווה חדשה קיבלה ערבויות מאדם שיש לו חברת קנאביס ולכן הם הכניסו את זה להסכמים הקואליציוניים. יש פה עסקת שוחד שלא היתה כדוגמתה".
ח"כ השכל השיבה: "לחבריי בליכוד, איזה ביזיון שאתם מנסים לעשות פוליטיקה על חשבון החולים. ח"כ קיש, כל החולים יודעים שלא נעשה דבר. ח"כ אמסלם, אני מתביישת, כאשר אנחנו ישבנו יחד כיסא ליד כיסא, לא פעם דיברנו איך משמיצים פוליטיקאים ובמקום להיות ענייניים אנחנו מדברים על הנושאים האישיים, ואתה פעם אחר פעם עולה לבמה הזו ומכפיש ומשקר. אני מתביישת לשמוע את הדברים האלה".
ח"כ מנסור עבאס (רע"מ) דיבר בשפה הערבית ואמר: "לפני שלושה חודשים הוצג בכנסת חוק המתיר שימוש חופשי בקנאביס. אף שאנחנו בתוך הקואליציה הצבענו נגד מכיוון שיש לנו עמדה דתית בנושא. היום יש לנו חוק אחר שמדבר על שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. ניתן הזדמנות לחוק הזה רק למען שימוש רפואי, אם לא נצליח להכניס שינויים אחרי הקריאה הטרומית, נצביע נגד".
״הצעת החוק מסוכנת גם למטופלים וגם לתעשייה"
יו״ר פורום הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים, חיים הורביץ' שמייצג את תעשיית הקנאביס הישראלית: ״הצעת החוק מסוכנת גם למטופלים וגם לתעשייה המתפתחת. עלולה לחשוף מטופלים לקנאביס שמכיל מתכות כבדות ונגיפים. העברת האחריות מהמפעלים המורשים שעובדים תחת תקינה מחמירה שקבעה ממשלת ישראל, לחוות הגידול עצמן שאינן פועלות תחת תקינה זו יפגעו בצורה קשה במטופלים. קנאביס שלא עבר עיבוד מכיל לרוב חומרים המזיקים למטופל כגון מתכות כבדות, צואה, זיהומים מיקרוביאליים וחומרי הדברה.
"לצערנו, למרות שהתרענו כי הצעת החוק, על אף היותה חשובה, טומנת בחובה סיכונים קשים לציבור המטופלים בשל קיום שוק פרוץ של מוצרי קנאביס, ההצעה עברה קריאה טרומית כלשונה ללא התיקונים הנדרשים. אנו דורשים כי החקיקה תתוקן באופן מיידי כך שכל הקנאביס אשר ישווק למטופלים יעבור עיבוד במפעלי הקנאביס או כל גוף אחר אשר יעמוד בתקני האיכות הרפואיים הנדרשים, אשר יוודא כי החולים מקבלים את הקנאביס באיכות הרפואית הטובה ביותר, ללא חומרים מסוכנים״.