סגור

גלנט והרמטכ"ל: "יש לנו חובה לשנות המצב בצפון"; נסראללה מאיים על קפריסין

דובר צה"ל: "חמאס זה רעיון. מי שחושב שאפשר להעלים אותו - הוא טועה"; לשכת נתניהו: "השמדת יכולות חמאס זו אחת ממטרות המלחמה";  נסראללה: "פלישה לגליל עדיין על הפרק אם העימות יתפתח"; הקלות בהגבלות ביישובי עוטף עזה; עשרות שיגורים במטחים לעבר הצפון - נפילות ושריפות בקריית שמונה; סערה במליאת הכנסת - מפגינים כנגד הממשלה מחו ביציע האורחים והוצאו בכוח

דיווח שוטף מהמלחמה - העדכונים האחרונים מהזירה הצפונית ומהלחימה בעזה.
23:45 - החות'ים פרסמו תיעוד של תקיפת הספינה היוונית שטבעה. המורדים החות'ים מתימן פרסמו תיעוד של תקיפת ספינת המשא היוונית M/V Tutor, שטבעה היום בים האדום כשבוע לאחר שהותקפה על ידי סירה לא-מאוישת של שלוחי איראן, וננטשה. מדובר בספינה השנייה שהחות'ים הצליחו להטביע מאז שהחלו לתקוף ספינות אזרחיות באזור, במה שהם מתארים כקמפיין "תמיכה" מצדם בפלסטינים בשל המלחמה בעזה. (ליאור בן ארי)

23:00 - נשיא קפריסין עונה לנסראללה: "אמירות שלא משקפות את המציאות". נשיא קפריסין ניקוס כריסטודולידיס הגיב לאיומים של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כלפי ארצו, ואמר כי מדובר ב"אמירות שלא משקפות את המציאות. קפריסין נותרה בלתי מעורבת בשום סכסוך צבאי, וממצבת את עצמה כחלק מהפתרון - ולא כבעיה". כך דיווח העיתון המקומי "Cyprus Mail". כריסטודולידיס הוסיף כי "המסדרון ההומניטרי שלנו הוא עדות למחויבותנו לשלום וליציבות". (ynet)
20:45 - צה"ל על דברי נתניהו: "מחויבים להשגת מטרות המלחמה, שהוגדרו על ידי הקבינט". צה"ל מסר כי הצבא "מחויב להשגת מטרות המלחמה כפי שהוגדרו על ידי הקבינט, פועל כך לאורך כל המלחמה לילות כימים, וכך ימשיך". זאת בתגובה לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר כי צה"ל מחויב להשמדת חמאס, אחרי שדובר צה"ל דניאל הגרי אמר כי לא ניתן להשמיד את ארגון הטרור. בצבא הוסיפו כי "דובר צה"ל התייחס בדבריו להשמדת חמאס כאידיאולוגיה וכרעיון, והדברים נאמרו על ידו באופן ברור ומפורש. כל טענה אחרת היא הוצאת הדברים מהקשרם". (אלישע בן קימון)
20:20 - גלנט והרמטכ"ל קיימו הערכת מצב: "יש לנו חובה לשנות את המצב בצפון". שר הביטחון יואב גלנט הגיע להערכת מצב במפקדת פיקוד הצפון בצפת עם הרמטכ"ל הרצי הלוי ובכירים נוספים בצה"ל. גלנט מסר כי "אנחנו משלימים את המוכנות היבשתית, האווירית, מחזקים את מערכי המודיעין ונערכים לכל אפשרות. יש לנו חובה לשנות את המצב בצפון". הלוי הוסיף: "אנחנו ברמת מוכנות מאוד גבוהה. ומכאן - לקבל את ההחלטות הנכונות". (אלישע בן קימון)
20:00 - לשכת נתניהו עונה להגרי: "השמדת יכולות חמאס זו אחת ממטרות המלחמה". לשכת ראש הממשלה מסרה כי "הקבינט המדיני ביטחוני בראשות נתניהו הגדיר כאחת ממטרות המלחמה את השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס. צה"ל כמובן מחויב לכך". הדברים מגיעים לאחר שדובר צה"ל דניאל הגרי אמר בריאיון לחדשות רשת כי "חמאס זה רעיון. מי שחושב שאפשר להעלים אותו - הוא טועה". (איתמר אייכנר)
4 צפייה בגלריה
הפצצה של חיל האוויר ב דרום לבנון 1 חיזבאללה 19.6.24 מלחמה בעזה
הפצצה של חיל האוויר ב דרום לבנון 1 חיזבאללה 19.6.24 מלחמה בעזה
הפצצה של חיל האוויר בדרום לבנון, היום
(צילום: RABIH DAHER / AFP)
18:50 - דובר צה"ל בביקורת חריפה: להשמיד את חמאס? זה לזרות חול בעיני הציבור. דובר צה"ל דניאל הגרי אמר בריאיון לחדשות רשת כי "חמאס זה רעיון. מי שחושב שאפשר להעלים אותו - הוא טועה". לדבריו, "מה שאפשר לעשות זה להצמיח משהו אחר. הדרג המדיני יחליט. כדי להגיע למצב שרוצים להחליש את חמאס - זו הדרך. העניין שאפשר להשמיד את חמאס ולהעלים אותו - זה לזרות חול בעיני הציבור". (ynet)
18:08 - נסראללה: פלישה לגליל עדיין על הפרק אם העימות יתפתח. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס למלחמה עם ישראל, ואמר בנאום כי "פלישה לגליל זה נושא שנשאר על הפרק אם העימות יתפתח". לדבריו, "האויב מסתיר את האבדות בחזית הצפונית, אך לא הצליח להסתיר את מספר המפונים. מאז תחילת המלחמה יש ניסיון לזלזל בחזיתות התמיכה בעזה. 42 יישובים פונו לחלוטין. אנחנו לא מבקשים להיכנס למלחמה כוללת עם ישראל".
נסראללה הוסיף כי "איומי המלחמה נגד לבנון לא מפחידים אותנו. הכנו את עצמנו לימים הכי קשים. האויב יודע מה מצפה לו, אז הוא נרתע תשעה חודשים". לדבריו, "לא יהיה מקום בישראל שהטילים והכטב"מים שלנו לא יגיעו אליו. יש לנו מידע שישראל משתמשת בשדות תעופה בקפריסין לאימונים. הם ישתמשו בשדות האלה במקרה של מלחמה. אם קפריסין תאפשר זאת - היא תהיה חלק מהמלחמה".
18:06 - פיקוד העורף: הקלות בהגבלות ביישובי עוטף עזה. דובר צה"ל עדכן על שינויים במדיניות ההתגוננות של פיקוד העורף, כשבין השאר הוחלט כי "בחלק ממרחב ההנחיה עוטף עזה ניתן יהיה לקיים פעילויות חינוכיות ללא הגבלות, התקהלויות עד 1,000 אנשים וכן מקומות עבודה ומשק חיוני ללא הגבלה". לפי ההודעה, "זאת, למעט מספר יישובים שבהם ימשיכו הגבלות בהתאם למפורט בפעילויות חינוכיות, התקהלויות, מקומות עבודה ומשק חיוני". (אלישע בן קימון)

16:40 - סערה במליאת הכנסת: מפגינים כנגד הממשלה מחו ביציע האורחים והוצאו בכוח
15:15 - כ-10 רקטות שוגרו לקריית שמונה מלבנון. כמה רקטות יורטו ואחרות התפוצצו בעיר וגרמו לשריפות ונזק לרכוש. המשטרה: בשלב זה לא דווח על נפגעים ונזק נגרם לרכוש. שוטרים וחבלני המשטרה של המחוז הצפוני מבודדים כעת את זירות הנפילה וסורקים אחר שרידים נוספים, לשם הסרת סיכון נוסף לציבור.

4 צפייה בגלריה
 מוסף שבועי 13.6.24	אביחי שטרן ראש עיריית קריית שמונה
 מוסף שבועי 13.6.24	אביחי שטרן ראש עיריית קריית שמונה
אביחי שטרן ראש עיריית קריית שמונה
(צילום: אביהו שפירא)

14:25 - במשרד לביטחון לאומי ובמשטרת ישראל ביצעו הזמנה לכ-6,000 מכשירי קשר. המכשירים הם מסוג PTT Over Cellular לחלוקה לכיתות כוננות ברחבי הארץ, כאשר מדובר בפעימה הראשונה, ולא מן הנמנע שבהמשך יוזמנו מכשירים נוספים. ההזמנות בוצעו מחברת YTCOM שזכתה לפני כשלוש שנים במשרד החשב הכללי לאספקת שירותי תקשורת POC לגופים שונים של הממשלה. כעת החשב הכללי מאריך את ההתקשרות עם החברה לכ-30 חודשים נוספים.
בין הגופים שלהם חברת YTCOM תספק מערכות קשר: המשטרה, הכנסת, נציבות שירות המדינה, שירות בתי הסוהר, מכבי אש, חברות ממשלתיות, ועוד. החברה גם מדריכה את הגופים בהפעלת המערכות.
13:17 - אחרי הדיווחים מיארון: חיזבאללה הכריז על ההרוג השלישי היום משורותיו. חיזבאללה הודיע על הרוג נוסף משורותיו מהבוקר, חסן אל-מג'תבא יוסף אחמד מהעיירה עיתית שבדרום לבנון. מוקדם יותר, דווח בלבנון כי שלושה בני אדם נהרגו בתקיפה ישראלית בכפר יארון. (ליאור בן ארי)
12:20 - צה"ל: יורטה בלבנון מטרה אווירית שניסתה לחדור ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה במרחב האווירי של לבנון, סמוך לשעה 11:00. ככל הנראה מדובר בכטב"ם, שניסה לחדור לשטח ישראל באזור קיבוץ יפתח שבאצבע הגליל. כך עדכנו בצה"ל. לא הופעלו התרעות על-פי מדיניות. (יאיר קראוס)
10:46 - אחרי ההתרעות בגליל: שריפה פרצה במרחב מטולה בעקבות נפילה. המועצה האזורית גליל עליון הודיעה כי שריפה פרצה במרחב מטולה אחרי ההתרעות על חדירת כלי טיס עוין שהופעלו מוקדם יותר. (יאיר קראוס)
10:43 - 2 רקטות התפוצצו בגליל המערבי, אין נפגעים. שתי רקטות התפוצצו מוקדם יותר באזור שלומי שבגליל המערבי. לא היו נפגעים. (יאיר קראוס)
10:29 - צה"ל: חוליית מחבלי חיזבאללה הותקפה הלילה בדרום לבנון. במהלך הלילה צה"ל זיהה כמה מחבלי חיזבאללה נכנסים למבנה צבאי במרחב יארון, המשמש כמחסן אמל"ח. זמן קצר לאחר מכן כלי טיס של חיל האוויר תקף את המבנה ובו החוליה. כך עדכן דובר צה"ל, שהוסיף כי במקביל הותקפה תשתית טרור של הארגון במרחב ברעשית.
כמו כן, צה"ל אישר כי כטב"ם שחצה מלבנון התפוצץ במרחב מטולה ומסר כי אין נפגעים. באירוע נוסף, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה סמוך לשדה אליעזר שבעמק החולה. (אלישע בן קימון)
10:06 - סוריה טוענת: קצין בצבא נהרג בתקיפה ישראלית. משרד ההגנה של סוריה הודיע כי קצין בצבא הסורי נהרג הבוקר ב"תקיפה ישראלית". "סביב השעה 07:00 בבוקר ישראל תקפה באמצעות כטב"ם שני אתרים צבאיים של כוחותינו באזורי קוניטרה ודרעא. קצין נהרג וישנם נזקים חומריים", נמסר. (ליאור בן ארי)
9:56 - האו"ם: "ישראל הפרה שוב ושוב את חוקי המלחמה בעזה - ופגעה באזרחים". הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, וולקר טורק, חזר על הטענה כי "ייתכן שהכוחות הישראליים הפרו שוב ושוב את העקרונות הבסיסיים של חוקי המלחמה ונכשלו בהבחנה בין אוכלוסייה אזרחית לחמושים בעזה".
הדברים הופיעו בדו"ח שפרסם משרדו שעסק בבחינת שש תקיפות ישראליות שהובילו למניין גבוה של קורבנות ולהרס של תשתיות אזרחיות. טורק ציין כי "הדרישה היא לבחור באמצעים ובשיטות לחימה שימנעו או לכל הפחות יביאו למינימום פגיעה באזרחים. נראה כי ישראל הפרה את הדרישה הזו באופן עקבי".
4 צפייה בגלריה
הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם וולקר טורק 4.6.2024
הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם וולקר טורק 4.6.2024
הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, וולקר טורק
(צילום: Mohd RASFAN / AFP)
9:11 - חיזבאללה לקח אחריות על הירי למטולה: "שיגרנו נחיל כטב"מים". חיזבאללה לקח אחריות על "שיגור נחיל כטב"מי תקיפה לעבר מטולה", אחרי שראש המועצה דוד אזולאי דיווח מוקדם יותר על פגיעות ונזק שנגרם לכלי רכב. לפי ארגון הטרור, מדובר בתגובה על "התוקפנות הישראלית באל-ברגליה" מאתמול. (ליאור בן ארי)
8:32 - במטולה עדכנו, אחרי ההתרעות: "שלושה פריטים נפלו; נזק לרכבים, אין נפגעים". ראש מועצת מטולה דוד אזולאי עדכן בהמשך להתרעות על חדירת כלי טיס עוין שהופעלו לפני זמן קצר באצבע הגליל כי "שלושה פריטים נפלו במטולה". לדבריו, "יש פגיעה ברכבים, אין נפגעים". (יאיר קראוס)
8:23 - דיווח בלבנון על תקיפה ארטילרית בדרום המדינה. הערוץ הלבנוני "אל-מנאר", השייך לחיזבאללה, דיווח כי צה"ל תוקף בארטילריה בכפר כילא ובאל-חיאם שבדרום המדינה. (ליאור בן ארי)
7:59 - שוב התרעות על חדירת כלי טיס עוין באצבע הגליל. התרעות על חדירת כלי טיס עוין הופעלו שוב באצבע הגליל - ביישובים הבאים: תל חי, מנרה, מעיין ברוך, משגב עם, כפר יובל, בית הלל, קריית שמונה, כפר גלעדי, מטולה, מרגליות.
7:57 - כ-20 מנהרות בציר פילדלפי לא אותרו. גורם צבאי: "כבר אין הברחות משם". גורם צבאי בכיר אמר ל"וושינגטון פוסט" כי צה"ל פועל באופן נרחב על ציר פילדלפי ומאז תחילת מאי לא היו הברחות ממצרים, אך לפי ההערכות נותרו כ-20 מנהרות. לדבריו, מצרים מעודכנת לפני כל פעילות בציר, והלחימה מתנהלת "בעצימות גבוהה" - אחרי שחמאס "למד את צה"ל במשך חודשים".

4 צפייה בגלריה
ציר פילדלפי
ציר פילדלפי
ציר פילדלפי
(צילום: דובר צה"ל)

7:48 - נפילת ה"מטרה החשודה" בעוטף: הערכה בצה"ל שכטב"ם התרסק סמוך לגבול. בהמשך להתרעות על חדירת כלי טיס עוין בעוטף, בצה"ל מעריכים כי כטב"ם התרסק סמוך לגבול, אך הוא טרם אותר. לא היו נפגעים באירוע. (מתן צורי)
7:00 - מטרה אווירית חשודה חצתה מרצועת עזה - ונפלה במרחב העוטף. בשעה 06:10 הופעלה, לראשונה מאז נובמבר, התרעה על חדירת כלי טיס עוין ביישובים חולית, סופה וניר יצחק שבמועצה אזורית אשכול שבעוטף עזה. זמן קצר לאחר מכן עדכן דובר צה"ל כי מדובר במטרה אווירית חשודה שחצתה מרצועת עזה ונפלה במרחב העוטף. "אין נפגעים והאירוע הסתיים", נמסר בנוסף. (אלישע בן קימון, מתן צורי)