סגור
בית החולים שיפא משמש כמפקדה של ארגון הטרור חמאס מלחמת עזה 8.11.23
בית החולים שיפא (צילום: REUTERS/Doaa Rouqa)

דיווח: כוחות צה"ל שוב נכנסו לשיפא; צה"ל קרא לתושבים בדרום הרצועה להתפנות מבתיהם

לפי דיווחים פלסטיניים, כוחות צה"ל נכנסו שוב לבית החולים שיפא בעזה דרך הכניסה הדרומית למתחם; דובר צה"ל: "שיפא הוא סמל, בהנהגת חמאס לא דמיינו שנגיע לשם"; מועצת הביטחון של האו"ם קיבלה החלטה הקוראת להפוגה הומניטרית בעזה ולשחרור כל החטופים; בישראל מעריכים: החטופה שילדה בשבי חמאס - עובדת זרה מתאילנד

היום ה-40 ללחימה: צה"ל ממשיך להתקדם ברצועה ברקע דיווחים על התקדמות לעסקת שבויים. כלכליסט מעדכן
23:35- הפלסטינים: כוחות צה"ל נכנסו שוב לבית החולים שיפא דרך הכניסה הדרומית
לפי דיווחים פלסטיניים כוחות צה"ל נכנסו שוב לבית החולים שיפא בעזה דרך הכניסה הדרומית למתחם. ראש מחלקת הכוויות בבית החולים אמר כי במקום נשמעים קולות ירי ודחפורים של צה"ל מפנים את הדרך, ככל הנראה כדי שהכוחות במקום יוכלו להיכנס עם כלים צבאיים. (עינב חלבי)
22:50- ארה"ב לא הטילה וטו: מועצת הביטחון של האו"ם קוראת להפוגה ולהשבת כל החטופים
מועצת הביטחון של האו"ם אימצה החלטה שהגישה מלטה וקוראת להפוגה הומניטרית מיידית של כמה ימים ברצועת עזה. כמו כן, ההחלטה קוראת לשחרר את כל החטופים הישראלים מהרצועה. 12 מדינות תמכו בהצעה, וארצות הברית לא הטילה וטו על ההחלטה ונמנעה, כמו גם בריטניה ורוסיה. (איתמר אייכנר)
22:45- בית הנבחרים הבריטי דחה הצעה של מפלגת הלייבור הקוראת להפוגות הומניטריות
בית הנבחרים הבריטי הצביע נגד הצעה שיזמה מפלגת הלייבור, המבקרת את פעולות ישראל ברצועת עזה וקוראת להפוגות הומניטריות. 290 חברי בית הנבחרים הצביעו נגד ההצעה, ו-183 הצביעו בעדה. ( ynet)
21:45- בישראל מעריכים: החטופה שילדה בשבי חמאס - עובדת זרה מתאילנד
לפי הערכות בישראל, האישה שנחטפה לרצועת עזה בעודה בהיריון מתקדם וילדה בשבי חמאס היא עובדת זרה מתאילנד. (איתמר אייכנר)
20:40 - לראשונה מתחילת הלחימה: צה"ל קרא לתושבים בדרום הרצועה להתפנות מבתיהם
לראשונה מתחילת התמרון הקרקעי צה"ל קרא לתושבי מזרח חאן יונס שבדרום רצועת עזה להתפנות מבתיהם. בכרוז שפיזר צה"ל באזור נכתב: "פעילות חמאס וארגוני הטרור מחייבת את צה"ל לפעול נגדם במקום מגוריכם. צה"ל אינו מעוניין לפגוע בכם או במשפחות שלכם. למען שלומכם עליכם להתפנות בהקדם למקלטים המוכרים. כל מי שיימצא סמוך לטרוריסטים או למתקנים שלהם שם את חייו בסכנה. כל בית שישתמשו בו לצורכי טרור יופצץ". (עינב חלבי)
20:30 - דובר צה"ל: "שיפא הוא סמל, בהנהגת חמאס לא דמיינו שנגיע לשם"
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי אמר בהצהרתו היומית שכוחות צה"ל ממשיכים להעמיק את הפעילות הקרקעית בצפון רצועת עזה. "הכוחות ממשיכים לפעול בשעה זו באופן ממוקד בבית חולים שיפא. הממצאים שנמצאו מוכיחים באופן חד-משמעי שנעשה שימוש צבאי בבית החולים לטובת טרור בניגוד מוחלט לדין הבינלאומי". הגרי ציין כי "ישנו מאמץ לאומי ראשון במעלה להחזרת החטופים. שיפא נחשב לסמל, אף אחד מהנהגת חמאס לא דמיין שנגיע לשם ואנחנו נמשיך להגיע לכל מקום שבו יש מחבלים". (ynet)
20:25 - אמצעי לחימה בבניין ה-MRI: כוחות צה"ל איתרו מפקדה מבצעית בביה"ח שיפא
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי חשף בעדכון היומי כי בפשיטה על בית החולים שיפא שבעיר עזה אותרו בכמה מחלקות מפקדה מבצעית, אמצעי לחימה וציוד טכנולוגי של חמאס. הממצאים אותרו על ידי יחידת שלדג ויחידות מיוחדות נוספות בפיקוד אוגדה 36. במהלך הפעילות, הלוחמים נתקלו בכמה מחבלים וחיסלו אותם. באחד החדרים אותרו אמצעים טכנולוגיים ייחודיים, ציוד לחימה וציוד צבאי, ובמחלקה נוספת אותרה מפקדה מבצעית ואמצעים טכנולגיים השייכים לחמאס. האמצעים הטכנולוגיים והמידע המודיעיני הרב שאותר הועברו לבדיקה ומיצוי של הגורמים הרלוונטים. (יואב זיתון)
19:45 - דובר המועצה לביטחון לאומי האמריקני ג'ון קירבי אמר כי ארה"ב לא אישרה את המבצע הצבאי בבית החולים שיפא בעזה ואינה מאשרת אף אחת מהתוכניות הצבאיות של ישראל. "לא נתנו אישור לפעולות הצבאיות ברחבי בית החולים, בדומה לכך שאנחנו לא נותנים אישור לפעולות האחרות של ישראל", אמר קירבי. "אלו פעולות צבאיות ישראליות, שהם מתכננים והם מבצעים". לדבריו, ארה"ב עדיין מאמינה שישראל לא צריכה לפגוע בבתי חולים בעזה מהאוויר וכי יש להגן על אזרחים מפני ירי. (ynet)
19:05 - גורם צבאי בכיר בישראל אמר ל"ניו יורק טיימס" כי כוחות צה"ל שפועלים בבית החולים שיפא תחקרו כמה אנשים, בהם אחד שהוא ככל הנראה פעיל חמאס. הגורם ציין כי החיילים שפועלים במתחם איתרו נשק ועדויות לקיומה של מפקדה צבאית במקום. לפי ה"ניו יורק טיימס", הבכיר סירב למסור פרטים נוספים - והבהיר כי הוכחות יימסרו כשהמבצע יסתיים. (ynet)

18:15 - המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר בפגישה בטהרן עם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה כי ארצו לא תיכנס למלחמה בשם ארגון הטרור, מאחר שזה לא הזהיר את איראן מראש על כוונתו לצאת למתקפת הפתע ב-7 באוקטובר. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורמים איראנים וגורמים בחמאס. חמינאי, לדבריהם, הוסיף בפני הנייה כי איראן תתמוך בחמאס מוראלית ופוליטית, אבל לא תתערב ישירות במלחמה.

3 צפייה בגלריה
שליט איראן עלי ח'מינאי אתמול בטקס צבאי בטהרן עלי חמינאי
שליט איראן עלי ח'מינאי אתמול בטקס צבאי בטהרן עלי חמינאי
שליט איראן עלי ח'מינאי
(Photo: Reuters)

16:05- מכאן יצאו מחבלים לפיגועים: חטיבת המילואים השתלטה על מוצב "פלסטין"
בימים האחרונים הושלמה ההשתלטות של לוחמי צוות הקרב של חטיבת המילואים 14, בשיתוף פעולה עם לוחמי שריון והנדסה, על מוצב פלסטין בצפון רצועת עזה. המוצב שימש את חמאס כבסיס אימונים שבו התאמנו המחבלים להוצאת פיגועים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל. במוצב, חשפו כוחות צה"ל מנהרות טרור, מטענים ומוקשים שנועדו לפגוע בלוחמי צה"ל. במהלך פעילות החטיבה חוסלו עשרות מחבלים, הושמדו עשרות עמדות נ"ט, עמדות שיגור מרגמות, עמדות תצפית ומוסדות שלטון משמעותיים. (יואב זיתון)
15:18 - אזעקות בעוטף ובגליל העליון
אזעקות נשמעו בשדרות, איבים וניר עם שבעוטף עזה, כמו גם ביישוב מתת שבגליל העליון.
15:01 - אזעקה בשדרות
אזעקה נשמעה בעיר שדרות.
14:49 - יומיים אחרי שנכבש על ידי גולני: פוצץ בניין הפרלמנט של חמאס בעזה
צה"ל פוצץ בעזה את בניין המועצה המחוקקת של חמאס - הפרלמנט, יומיים לאחר שנכבש על ידי חטיבת גולני. בתמונה היסטורית שפורסמה מתוך הפרלמנט נראים לוחמי גדוד 13, שאיבדו 41 מחבריהם במתקפת חמאס ב-7 באוקטובר, עומדים עם דגלי החטיבה ודגלי ישראל על הדוכן במקום.
14:40 - דיווח: קטאר מתווכת בעסקה לשחרור כ-50 חטופים
בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי מתווכים קטארים פועלים להשגת עסקה בין חמאס לישראל, שבמסגרתה ישוחררו כ-50 חטופים ישראלים בתמורה להפסקת אש בת 3 ימים. כך אמר גורם המעורה בפרטי המו"מ לרויטרס. במסגרת העסקה, שפרטיה מתואמים עם ארה"ב, ישראל תשחרר גם "נשים פלסטיניות וילדים" מבתי הסוהר במדינה, וכן תגביר את הסיוע ההומניטרי הנכנס לרצועה. עוד אמר הגורם כי חמאס אישר את הקווים הכלליים של העסקה, אך ישראל לא
14:21 - נפילות באזור קריית שמונה ובאשקלון, לא דווח על נפגעים
רקטה אחת מהירי האחרון מרצועת עזה התפוצצה בעיר אשקלון. לא דווח על נפגעים. במקביל, אותרו כמה זירות נפילה באזור קריית שמונה. גם שם לא דווח על נפגעים לפי שעה.
14:05 - השקט נשבר: אזעקות בקריית שמונה ובאזור אשקלון
אזעקות נשמעו בצפון ובדרום הארץ, בין היתר בקריית שמונה ובאזור אשקלון.
12:32 - ה-BBC דיווח שצה"ל תוקף צוותים רפואיים - והתנצל
רשת BBC דיווחה כי "צה"ל תוקף צוותים רפואיים בבית החולים שיפא ודוברי ערבית הם מטרה", תוך עיוות של הודעת דובר צה"ל המקורית - שלפיה הצבא נכנס עם צוותים רפואיים ודוברי ערבית לבית החולים. כמה שעות לאחר מכן התנצל הערוץ על הדיווח השקרי, ותיקן עצמו.


12:25 - ארדואן: "ישראל היא מדינת טרור שמבצעת רצח עם בעזה"
ברקע המלחמה ברצועת עזה, נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן כינה את ישראל "מדינת טרור", טען כי היא "מבצעת רצח עם בעזה". בנוסף, ארדואן, שמאז אמירתו המביכה של השר עמיחי אליהו מקפיד להדהד את מדיניות העמימות הגרעינית של ישראל, פנה בדבריו לראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה ברור שלישראל יש נשק גרעיני. נתניהו, תענו - יש לכם פצצה גרעינית או לא?".
11:46 - סיירת גולני וצוערי בה"ד 1 במתקן צבאי של חמאס: "לכל מקום שנרצה - בכל דרך שנבחר"
לוחמי סיירת גולני וצוערי בה"ד 1 סיימו לכבוש עוד מתקן צבאי של חמאס. בסרטון משם הם מבהירים: "לכל מקום שנרצה - בכל דרך שנבחר".

3 צפייה בגלריה
סיירת גולני במתקן של חמאס מלחמת עזה
סיירת גולני במתקן של חמאס מלחמת עזה
סיירת גולני השתלטה על המכללה

11:34 - העדויות משיפא: "החיילים עוברים חדר-חדר ומתשאלים את כולם"
בעיתון ה-BBC ציטטו את חאלד, "עיתונאי שהיה בבית החולים" שיפא בעזה, שאמר כי כוחות צה"ל נמצאים "בשליטה מלאה במתחם", ועוברים חדר אחר חדר, קומה אחר קומה, בתוך בית החולים. "הם מתשאלים את כולם", נכתב, "גם את המטופלים וגם את הצוות". הוא אישר כי כפי שהודיע צה"ל, לכוחות מתלווים גם אנשי צוות רפואי ודוברי ערבית.
לדברי חאלד, "עקורים שמצאו מחסה במתחם נאלצו להתאסף בחצר, וחלקם עוברים בדיקות ביטחוניות. אין כרגע יריות במתחם". מנגד, אחד הרופאים סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי נשמעו יריות מחוץ למתחם, שאילצו את הצוות להתרחק מהחלונות. חרף הראיות שהציג צה"ל, בעזה מכחישים שישנה מפקדה של חמאס מתחת לקרקע של בית החולים.


11:15 - גלנט לשליח ארה"ב למזה"ת: "נמשיך לפעול בעזה עד לחיסול חמאס והשבת החטופים"
שר הביטחון יואב גלנט נפגש הבוקר עם שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון ברט מקגורק בלשכתו בקריה בתל אביב. גלנט סקר בפני מקגורק את ההתפתחויות האחרונות בפעולה הקרקעית בעזה, והדגיש את המורכבות הנובעת משימוש חמאס בבתי חולים, בתי ספר ומסגדים כבסיסי טרור, והדגיש כי "הפעולה בעזה לא תיפסק עד להשלמת המשימה - חיסול החמאס והשבת החטופים".
10:45 - צה"ל קרא לפלסטינים להתפנות לדרום עזה: "אל תיכנעו לתכתיבי חמאס"
דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, פרסם קריאה לתושבים פלסטינים בצפון רצועת עזה להתפנות דרומה במסגרת מסדרון הומניטרי בין השעות 10:00 ל-16:00. "אל תיכנעו לתכתיבי חמאס. מאות אלפי תושבי צפון רצועת עזה עברו בימים האחרונים דרומה דרך המסדרון ההומניטרי, ברגל או במכוניות. אנא, למען ביטחונכם, הצטרפו לאלה שקיבלו את ההחלטה הנכונה", קרא. "חמאס איבד את השליטה על אזור צפון רצועת עזה ומנסה לעשות כל שביכולתו למנוע מכם לנוע דרומה ולהגן על עצמכם".
9:27 - 5 מחבלים חוסלו ליד בית החולים שיפא, אמצעי לחימה אותרו בתוכו
בשעתיים האחרונות לפעולת צה"ל בבית החולים שיפא שבעזה נמצאו תשתיות טרור וכן אמצעי לחימה במתחם. עד כה לא נרשם עימות בתוך המרכז הרפואי עם פצועים או מטופלים, אך חמישה מחבלים חוסלו בכמה היתקלויות בסמוך לבית החולים. בשלב זה אין ציפייה בישראל שהפעולה תכלול חילוץ חטופים מהמתחם. בנוסף, בצה"ל לא מכירים את הטענה הפלסטינית למחסום בידוק שהוקם בכניסה לבית החולים. עקרון הפעולה בשיפא דומה לתמרון הקרקעי כולו, ומתמקד בעבודה איטית, ממוקדת ויסודית. בעת זו אין נפגעים לכוחות צה"ל.
9:20 - נמשכת עליית האבטלה בקצב של יותר מ־6,000 מובטלים חדשים ביום
ביום ראשון ה־12.11 נרשמו 6,750 מובטלים חדשים, לעומת ממוצע של 6,200 בשבוע שעבר ושיא של 7,000 מובטלים חדשים ביום ראשון שעבר ה־5.11. לאבטלה ההולכת וגוברת אחראי יותר מכל שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שהחליט על מתן הקלות ביציאה לחל"ת כמו בימי הסגרים בקורונה. בכך בעצם הזמין סמוטריץ' את המעסיקים להעביר את האחריות לשכר עובדים לביטוח הלאומי. תוקף ההקלות כרגע הוא עד ה־30.11.
9:12 - מפוני קיבוץ רעים ישוכנו בשני מגדלים ברחוב הרצל בתל אביב
חברי קיבוץ רעים ניצולי הטבח ב־7 באוקטובר ששוהים כיום במלון באילת יעברו בדצמבר למגורים זמניים בדרום תל אביב. חברת "יובלים סיטי בוי" העמידה עבורם שני בניינים בפרויקט חדש שלה להשכרה המכונה תיאודור ברחוב הרצל 136. כמו כן, החברה מאפשרת למפונים אחרים להתגורר זמנית בפרויקטים למכירה בצור יצחק ובהוד השרון המונים יחד 78 דירות. (אמיתי גזית)
8:41 - צה"ל: מחבלים חוסלו בכניסה לשיפא; נתנו לצוות אינקובטורים ומזון תינוקות
בצה"ל הדגישו כי הפעולה בבית החולים שיפא שברצועת עזה "מתקיימת במתחם מוגדר אשר לגביו קיים מידע מודיעיני המעיד על פעילות טרור של חמאס, ובהתאם לצורך מבצעי". מדובר צה"ל נמסר כי בטרם הכניסה לבית החולים הכוחות חיסלו כמה מחבלים לאחר שהותקפו על ידי חוליות ונתקלו במטענים. עוד נמסר כי צה"ל העביר לבית החולים ציוד רפואי, אינקובטורים ומזון תינוקות מטעם מדינת ישראל, וכי צוותים רפואיים של צה"ל, יחד עם חיילים דוברי ערבית, נוכחים בשטח בכדי לוודא שהציוד הרפואי יגיע לאלה הזקוקים לו.


8:13 - דיווח ערבי: צה"ל מתכונן לפינוי מתחם בית החולים השיפא
בעיתון הקטארי "אל-ערבי אל-ג'דיד" דווח כי הצבא הישראלי מבקש מכל מי שנמצא בבית החולים שיפא להתכנס במרכז החצר המזרחית שלו, לקראת פינוי המתחם, וכי במקום הותקנו מצלמות זיהוי פנים ושערים אלקטרוניים במטרה להעמיד את כל הנוכחים לבדיקה לפני הפינוי. במקביל, חמאס האשים כי ארה"ב נתנה לצה"ל "אור ירוק" כשהודיעה שארגון הטרור משתמש בבית החולים שיפא למטרות צבאיות.


6:48 - צה"ל פועל בחלק ספציפי בבית החולים שיפא
דובר צה"ל מסר הלילה (בין שלישי לרביעי) כי כוחות צה"ל פועלים נגד חמאס ב"חלק מסוים" של בית החולים שיפא בעיר עזה. לפי צה"ל, "הפעולה מבוססת על מידע מודיעיני וצורך מבצעי". בינתיים, דובר צה"ל באנגלית פיטר לרנר אמר לרשת CNN כי צה"ל נכנס לבית החולים כדי לבצע משימה מקומית ומדויקת, "כדי אולי להגיע למקום שבו נביס את חמאס ונשחרר חטופים. אנחנו לא פושטים על בית החולים, אלא ממוקדים על מקום ספציפי".
3 צפייה בגלריה
טנקים משוריינים של צה"ל ב רצועת עזה מלחמת עזה 15.11.2023
טנקים משוריינים של צה"ל ב רצועת עזה מלחמת עזה 15.11.2023
טנקים משוריינים של צה"ל ברצועת עזה
(צילום: דובר צה"ל)
6:30 - הותר לפרסום: שני קציני צה"ל נהרגו בקרבות, 4 נפצעו קשה
דובר צה"ל פרסם את שמותיהם של שני חללי צה"ל שנפלו אתמול בקרב בצפון רצועת עזה: סרן (מיל') עמרי יוסף דוד בן ה-27 מכרמיאל, סגן מפקד פלוגה בגדוד 9217, חטיבה 12 (חטיבת הנגב); סרן ידידיה אשר לב בן ה-26 מטל מנשה, סגן מפקד פלוגה בגדוד שקד שבחטיבת גבעתי. הודעות נמסרו למשפחותיהם.
כמו כן, קצין לוחם מגדוד 82, חטיבה 7, נפצע באורח קשה בקרבות בצפון הרצועה. לוחם צה"ל מגדוד שקד שבחטיבת גבעתי נפצע אף הוא באורח קשה בצפון עזה, וגם לוחם נוסף מגדוד 932 שבחטיבת הנח"ל, וכן מפקד בבית הספר להנדסה צבאית, נפצעו באורח קשה בקרבות בצפון הרצועה. הלוחמים פונו לקבלת טיפול בבית חולים, משפחותיהם עודכנו.
6:00 - 290 אלף השתתפו בעצרת למען ישראל בוושינגטון
אחרי שורה של הפגנות המונים פרו-פלסטיניות ברחבי העולם, הבולטת שביניהן בלונדון בהשתתפות מאות אלפים, הערב (שלישי) נחזתה תגובת-נגד בוושינגטון די סי, שם נערכה עצרת תמיכה המונית בישראל. כ-290 אלף איש התומכים בישראל התאספו בשדרת המול האייקונית של הבירה האמריקנית כדי להשמיע את קולם, לדרוש את שחרור החטופים שבידי חמאס ולגנות את גל האנטישמיות השוטף את ארצות הברית. לטענת המארגנים מדובר בהתאספות היהודית הגדולה בהיסטוריה של ארצות הברית, שבה השתתפו "אונליין" גם כ-100 אלף איש.


סיכום כותרות הלילה
הבית הלבן אחרי כניסת צה"ל לשיפא: "לא רוצים לראות חילופי אש בבתי חולים". דובר בבית הלבן הוסיף כי "יש להגן על בתי חולים ומטופלים".
הבית הלבן: ביידן ונתניהו שוחחו מוקדם יותר על המאמצים לשחרור החטופים. לפי הודעת הבית הלבן, שני המנהיגים "שוחחו באריכות".


דובר צה"ל ל-CNN: "נכנסים למקום ספציפי, אולי נשחרר חטופים". דובר צה"ל באנגלית פיטר לרנר אמר לרשת האמריקנית כי צה"ל מאמין שייתכן כי יש בבית החולים שיפא מקום שבו מוחזקים החטופים, או כמה חטופים.
נתניהו לטרודו: "חמאס הוא זה שפוגע במכוון באזרחים, לא ישראל". נתניהו התייחס לביקורת של ראש הממשלה הקנדי כלפי ישראל, ואמר כי "בזמן שישראל עושה הכל כדי למנוע פגיעה באזרחים, חמאס עושה הכל כדי שייפגעו".