סגור

דעה
"הם קראו לי פאשיסט": הזריקה שחשפה את עוצמת הטירוף

לאחר טורי הביקורת נגד נתניהו, ספגתי גידופים כמו "בוגד" ו"שמאלני". הטור נגד מתנגדי החיסונים שפרסמתי ביום חמישי כבר שדרג אותי למעמד של "נאצי", "גבלס" ו"פאשיסט". הביביסטים, כך מסתבר, הם חנה בבלי לעומת מתנגדי החיסונים, והזעם שפורץ מהם הוא מטורף ממש ובלתי ניתן לשליטה

בתגובות לטורי הביקורת נגד ביבי נתניהו ספגתי לא מעט גידופים, בעיקר "בוגד" ו"שמאלני". הטור נגד מתנגדי החיסונים שפורסם כאן ביום חמישי שדרג אותי ל"נאצי" ו"גבלס", "פאשיסט". הביביסטים, מתברר, הם חנה בבלי ליד מתנגדי החיסונים. גם על המסך בערב שבת ניתן היה לזהות את עוצמת הטירוף שאחזה בחבורה זו. "ד"ר מנגלה, עושה ניסויים על ילדים", זעקה מפגינה ליד ביתה של ד"ר שרון אלרעי פרייס. "חומר של נידונים למוות שמתם בתוך הזריקה. רעלן לדילול אוכלוסין", צרחה חברתה. וזה אפילו מגיע לאיומים ממש. "פאשיסט מלוכלך, מקומך במחנות לחינוך מחדש בסין. יומך יגיע", שלח לי למייל אחד בשם בן בן.
הופכים כל סימן שאלה לסימן קריאה
מאיפה זה מגיע? את מתנגדי החיסונים ניתן לחלק לחמש קטגוריות.
הראשונה, קבוצות באוכלוסייה שאצלן ההתנגדות גבוהה במיוחד; הערבים והחרדים, הערביות והחרדיות, בדואים. אני מקדים התנצלות בפני הרופאים והאחים הערבים, הרופאות והאחיות הערביות - אבל ברמת ההכללה נדמה שגם הם לא יחלקו על הטענה.
1 צפייה בגלריה
חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה
(צילום: שלו שלום)
השנייה, חובבי הקונספירציות. זו קבוצה קשה יותר לאפיון ופיצוח אבל ננסה. מדובר באנשים שבטוחים שכל ממשלה היא מושחתת וחוברת לתאגידים הגדולים כדי לפגוע, לנצל ולהרע לאזרחים התמימים. מדובר באנשים שנוטים לאמץ פייק ניוז, במיוחד כזה שמשרת את האג'נדה הזו של שלטון המושחתים. ומפיצי פייק וסוכני כאוס לא חסרים. מדובר באנשים שיודעים להפוך כל סימן שאלה לסימן קריאה. קיבלת מימון מפייזר? אז ברור שגויסת כדי להרעיל את ההמונים לטובת החיסונים שלה.
השלישית, מקדשי חופש הפרט. "חופש ההחלטה בעניין גופי הוא ערך עליון", כותב לי חבר טוב שבכל רגע נתון מוכן לעשות הכל, כולל למות, למען מדינתו בצבא ולמען חבריו. טיעון זה של חופש הפרט מבטא חוסר הבנה לגבי מהות זכויות האדם בדמוקרטיה. אין זכויות מוחלטות ואין ערכים עליונים. כולם יחסיים וכולם כפופים לאיזון עם טובת הכלל, עם טובת שאר הפרטים בחברה. ובמדינת ישראל אף אחד לא רץ אחרי מתנגדי החיסונים עם מזרק. תמיד יש יועץ משפטי ובג"ץ שיבחנו את החלטות השלטון בעניין. יש בין מקדשי זכויות האדם הקפדנים האלה כאלה שיעשו הכל כדי לסתום את הפה למבקריהם. כולל איומים, כולל שקרים, כולל "נאצים".
הרביעית, אנשי מדע בעלי עמדה נוגדת. ניקח לדוגמה את פרופ' רבקה כרמי שמטיפה בסרטונים ומאמרים נגד העמדה המקצועית המקובלת. למשל, שהקורונה אינה מסוכנת למבוגרים שהתחסנו. למשל, שהקורונה אינה מסוכנת לילדים. "קביעות אלה נעשות ללא כל בסיס מקצועי, מטעות את הציבור ואף מסכנות אותו", כתבו לה ד"ר איריס לייטרסדורף ועו"ד אייל חאקי ממשרד הבריאות. וחשוב להדגיש: המשרד לא מבקש לסתום לה את הפה, אלא לנהוג לפי כללי האתיקה שמחייבים רופא שחלוק על המקובל להעמיד את עמדתו למבחן מקצועי פנימי לפני שהוא משחרר אותה לציבור הרחב ש"אין באפשרותו או אין בידיו כלים לבחון את טיעונייך, והוא נסמך על תוארך והאתיקה המקצועית של רופא בישראל - ומאמין, שהצגת מציג מידע מבוסס ומבוקר", כנאמר במכתב.
מגפת הקורונה זימנה ללא מעט דוקטורים ופרופסורים את ההזדמנות לפרוץ למרכז תשומת הלב התקשורתית. ממכחישי הקורונה למכחישי החיסונים. זה התחיל עם יורם לס. אבל, ככל שהצטברו ידע וניסיון, הבינה התקשורת את חוסר התוחלת, ואולי אף המסוכנות שבעמדות האלה. כך נעלם בהדרגה יורם לס, האדם והמודל, מהמסכים. כך הפכה גם התקשורת למשת"פית של הנאצים מהממשלה והתאגידים. אלא שיורשיו של לס צצו בעוצמת הזיה כפולה ברשתות החברתיות. ושם, כל שרלטן - מלך. כל פייק – תורה מסיני, כפי שנטען כבר בעבר, לפייסבוק ולגוגל יש לכאורה אינטרס ללבות את הטראפיק הזה ששוצף במחילותיהן. ויש מספיק קונים לכל הסתה, תיאוריה וקונספירציה. הצירוף הזה של חוסר ודאות ביחד עם החשד הטבעי המקובל בממשלה ובתאגידים וביחד עם הפעילות בדמות החדרת זריקה לגוף האדם – כל אלה יצרו משולש קטלני של זעם מתפרץ, מטורף, לא ניתן לשליטה.

לא מעט ישראלים מזלזלים

הקבוצה החמישית של מתנגדי החיסון, היא היחידה שיש טעם בהתנגדותה – הטוענים לחוסר הוודאות. חוסר הוודאות שבבסיס כל האירוע הזה. אלא שזו טיבה של מגפה חדשה שמחייבת התמודדות תוך כדי תנועה, שמחייבת ניסוי וטעייה, ללא הזמן המספק שנחוץ להטמעת השלכות זריקת החיסון. במיוחד זריקה שמתוקף נסיבות החירום פותחה בזמן של מהירות שיא. אלא שבהדרגה הצטבר מספיק ניסיון שמלמד על התועלת בחיסונים. כפי שאמר פרופ' אלי שפרכר מאיכילוב: "אנשים לא מחוסנים תורמים תרומה משמעותית יותר לתחלואה. אדם מחוסן שמאומת, הסיכוי שלו להדביק את הסביבה שלו הוא סיכוי מאוד מאוד קטן לעומת הסיכוי של אדם מאומת שהוא לא מחוסן". פרופ' איתן פרידמן, שלא מסוגל לסרב למיקרופון, התראיין אצל דני וידיסלבסקי, מגדולי מכחישי החיסונים, והפך על הדרך ל"רופא שימושי" בשירותם. וגם הוא נחלץ להבהיר שהוא בעד חיסונים: "ללא צל של ספק החיסונים הם אחד הנדבכים העיקריים שלנו להתמודד עם המגפה ולהחזיר את החיים שלנו לשפיות. האם צריך חיסון שלישי? בטוח. לו השרביט בידי, הייתי משקיע מאמצים לחפש אנשים שלא קיבלו אפילו חיסון אחד".
יש לא מעט ישראלים שמפרים את חובת הבידודים, מזלזלים במסכות, לא מוותרים על התקהלויות. אם כולנו היינו מקפידים על כל אלה, אולי לא היינו מגיעים עד הלום. ועכשיו ישנם גם מתנגדי החיסונים. זן הדלתא, לפי המומחים, יוביל אותנו לסגר. בגלל הדלתא המנוול הזה גדל מספר הסף לחסינות עדר. ל־80%? אולי 90%? וזה המספר שמיליון פלוס הסרבנים מפרידים בינינו לבין החסינות.