סגור
עו"ד עמית בכר ועו"ד אילנה סקר
עו"ד עמית בכר ועו"ד אילנה סקר. "מחויבת לשמור על עצמאות מערכת המשפט" (צילומים: אוראל כהן, אוהד צויגנברג)

ניסיון להאריך את כהונת עו"ד סקר בוועדה לבחירת שופטים

עו"ד אילנה סקר מסיימת קדנציה שלישית בוועדה, התקופה המרבית המותרת, אך יו"ר לשכת עורכי הדין עמית בכר מבקש להאריך את כהונתה בנימוק שהוועדה לא כונסה שנה וחצי. בעבר פורסמו תחקירים על ניגוד עניינים לכאורה של עו"ד סקר

לשכת עורכי הדין מנסה לקדם כיום, בצל המלחמה, את הארכת כהונתה של נציגת הלשכה בוועדה לבחירת שופטים, עו"ד אילנה סקר, זאת למרות שבינואר היא עתידה לסיים קדנציה שלישית ברציפות – והחוק מגביל אותה מלהמשיך לכהן עוד בוועדה.
עו"ד סקר החלה לכהן בוועדה לבחירת שופטים בינואר 2015 לאחר שנבחרה במועצה הארצית של הלשכה. ב־2018 נבחרה לקדנציה שנייה וב־2021 נבחרה לקדנציה השלישית שתסתיים בחודש הבא. על פי חוק לשכת עורכי הדין, "כהונה בתפקיד שאליו נבחר או נתמנה חבר הלשכה בידי המועצה הארצית, לא תהא ליותר משלוש תקופות כהונה רצופות".
חרף הסעיף הברור, יו"ר הלשכה עו"ד עמית בכר ביקש מהייעוץ המשפטי בלשכה לבחון את האפשרויות המשפטיות להכשרת הארכת כהונתה של סקר. הנימוק שהוא מבקש להיתלות בו הוא שהוועדה לבחירת שופטים לא כונסה במשך כשנה וחצי עד לחודש שעבר ולמעשה לא היתה פעילה כלל במשך מחצית מהקדנציה האחרונה של סקר. לכן, לתפיסתו, אין להחשיב את אותה תקופה במניין ימי הקדנציה של סקר ויש להאריך את כהונתה בהתאם. בנוסף, ייתכן שגם המלחמה והמצב הביטחוני, כאשר עורכי דין רבים נמצאים במילואים, "יגוייסו" לצורך הצדקת המהלך.
בלשכה ישנם גורמים שמביעים תמיהה מכוונתו של בכר לקדם את הארכת כהונתה של סקר, בין השאר משום שהיא מזוהה עם היו"ר לשעבר עו"ד אפי נווה, שהתמודד מול בכר בבחירות. סקר היתה נציגתו של נווה בוועדה לבחירת שופטים בתקופה של פרשת "מין תמורת מינוי" ב־2019.
בשנים האחרונות פורסמו ב"כלכליסט" תחקירים בדבר פעילותה בניגוד עניינים לכאורה של אילנה סקר, למשל כאשר לא פסלה עצמה מלקדם את עו"ד צילי נווה כמועמדת לשיפוט, שנכשלה בקורס מועמדים לשיפוט. באותה תקופה עו"ד נווה היתה בכירה בכלל ביטוח, ובמקביל עו"ד סקר קיבלה לטיפולה מאות תיקים של כלל ביטוח.
למרות כל זאת בכר מעוניין שסקר תמשיך לכהן בוועדה לבחירת שופטים. הוא מנמק זאת בכך שהיא וותיקה, מתאימה לתפקיד, מכירה היטב את עבודת הוועדה ואת הפוליטיקות שבה ושותפה לרצון שלו לשמור על עצמאותה של מערכת המשפט. כפי שבכר החליט מיד עם היבחרו למנות את עו"ד מוחמד נעמאנה לקדנציה שנייה בוועדה, כך היה רוצה לראות גם את סקר כנציגתו בוועדה. עם זאת, הדבר תלוי בחוות הדעת המשפטית שתתקבל בנושא ובשאלה אם זו תכשיר את המהלך לאור סיום הקדנציה הרשמי של סקר. בכל מקרה, אומרים בסביבתו של בכר, הנושא יועלה למועצה הארצית של לשכת עורכי הדין.
לאחר שהוועדה לבחירת שופטים התכנסה בחודש שעבר, לראשונה מאז אפריל 2022, הוחלט בה על קידום מינויים של שופטים לבתי משפט השלום והמחוזי ובתי הדין לעבודה, ונקבעו מועדים לשלוש ישיבות החל מחודש פברואר. בנוסף סוכם כי תתקיים ישיבה נוספת, בתוך כשלושה שבועות במועד שיסוכם בין מ"מ נשיא בית המשפט העליון עוזי פוגלמן לשר המשפטים יריב לוין, בנושא מינויים לבית המשפט העליון ומינוי נשיאו, אולם "ללא הצבעות".
מטעמו של בכר נמסר בתגובה: "משך כהונתה של עו"ד אילנה סקר נבחן בימים אלו על ידי לשכת עורכי הדין. עו"ד סקר הוכיחה את היותה שותפה למאבק הדמוקרטי ליברלי במדינת ישראל וככזו אנו רואים חשיבות בניסיון הרב שצברה בהליכי מינוי השופטים לצד המחויבות שלה לשמירה על עצמאות מערכת המשפט".