סגור

בתי ספר יעברו לזום, הגיוס לצה"ל מחר יבוטל: חשש מ"אסון מירון 2" בהלוויה

הכבישים ייחסמו כבר ב-6:00, מסלולי האוטובוסים ישתנו, ברכבת מזהירים מעומס קיצוני: "הימנעו מנסיעות לא חיוניות". בתי ספר בבני ברק ובערים אחרות בגוש דן ייסגרו עקב לוויית הרב קניבסקי, גם הסטודנטים בבר אילן ובאריאל ילמדו בזום. במשטרה מצפים למיליון בהלוויה, וחוששים מדוחק ומקריסת מרפסות ותחנות אוטובוס: "האסון במירון מהדהד לכולם בראש"

לימודים יעברו לזום, אוטובוסים ישנו את מסלוליהם, חיילים יישארו בבית - וגם הגיוס בוטל: להלוויית הענק מחר (ראשון) מ-11 בבוקר של "שר התורה", הרב חיים קניבסקי, צפויים להגיע לפי המשטרה כמיליון איש - והמשמעויות עצומות. חסימות הכבישים בכל רחבי המרכז יחלו מ-6 בבוקר ולא מ-7 כמו שפורסם קודם לכן, ובמשטרה חוששים מ"אסון מירון 2".


בהערכת מצב של משרד הבריאות נאמר כי צפי המשתתפים בהלוויה, שתחל ב-11 בבוקר, הוא בין 800 אלף למיליון איש. הם יגיעו מרחבי הארץ, בעיקר מירושלים - וגם מחו"ל. מסוקי פינוי וחילוץ יהיו בכוננות מוגברת, ובמידת הצורך יופנו לנחות באצטדיון רמת גן. ההערכה היא שרבים מהמגיעים להלוויה יפוזרו בשעות המאוחרות מאוד, וצפי סיום האירוע הוא בין 22:00 ל-2 בלילה. במשטרה המליצו לציבור להימנע מהגעה לאזור גוש דן. רשימת החסימות המלאה - בסוף הידיעה.
המפכ"ל, רב-ניצב קובי שבתאי, אמור להעיד בוועדת אסון מירון בעוד שבועיים וחצי – וכעת החשש הוא מאסון נוסף. במשטרה חוששים שכמה ממאות האלפים שצפויים להגיע להלוויית הרב קניבסקי יטפסו על מרפסות ותחנות אוטובוס, ושאחת מהן עלולה לקרוס. חשש נוסף הוא מדוחק המוני שיוביל לאסון רב-נפגעים. בעקבות זאת החליטו במשטרה להגביל ל-1,500 את כמות האוטובוסים שתגיע להלוויה ולעצור את חלקם כבר במחלף השבעה - אבל עדיין מספר המשתתפים בהלוויה צפוי להיות ענק.

3 צפייה בגלריה
הערב, ליד הקבר של אשת הרב בבני ברק
הערב, ליד הקבר של אשת הרב בבני ברק
הערב, ליד הקבר של אשת הרב בבני ברק
(צילום: שאול גולן)

בכיר במשטרה אמר ל-ynet: "יש חשש גדול ואנחנו נערכים בכל הכוחות האפשריים. המשטרה הולכת להימתח מחר, והחשש הוא שכמות גדולה מאוד של משטרה וייווצר דוחק, שיוביל חס וחלילה לאסון דוגמת אסון מירון. האסון שאירע בשנה שעברה מהדהד לכולם בראש". במשטרה אמרו כי הם מגלים רגישות מול ציבור המגיעים להלוויה ולכן יפעילו ככל שניתן שוטרים גברים במוקדים החיכוך לאורך ציר מסע הלוויה.
יום ראשון הוא תמיד העמוס בשבוע באוטובוסים וברכבת, אבל מחר צפוי העומס לשבור שיאים בגלל לוויית הרב, שהלך לעולמו אתמול בגיל 94. עומסים כבדים ועיכובים צפויים מחר בכבישי המרכז ובקווי האוטובוס בגוש דן, ואלה שמגיעים אליו מירושלים, מהשרון ומהצפון, בגלל הכבישים שייחסמו לטובת מסע הלוויה וניסיון של מאות אלפים להגיע אליה ולחלוק לו כבוד אחרון. נכון לעכשיו הרשות לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה טרם העבירה הוראות הפעלה שונות מהרגיל לחברות התחבורה הציבורית, הוראות אילו קווים לתגבר ואילו ישנו את מסלולם או יבוטלו. בלעדיהן לא יכולות החברות לעדכן את הנוסעים בשינויים, כך שיוכלו להיערך.

3 צפייה בגלריה
משטרת ישראל נערכת להלוויית הרב חיים קניבסקי
משטרת ישראל נערכת להלוויית הרב חיים קניבסקי
דיון החירום של המשטרה
(צילום: דוברותמשטרת ישראל)

"נכון לכרגע, תוכנית ההיערכות של משטרת ישראל כוללת את סגירת כביש 4, למעט האוטובוסים המגיעים להלוויה, והפסקת תחבורה ציבורית בבני ברק", אמר גורם בענף התחבורה הציבורית. "תתאפשר, ככל הניתן, נסיעה בז'בוטינסקי בשני הכיוונים. אנו לקראת דיון עם אגף התנועה במשטרה, ולאחריו נקיים דיון עם כלל המפעילים שם נעדכן ונסכם היערכות. אין תוכנית קבועה לפעולה באירועים כאלה, זה משתנה מלוויה ללוויה". חסימת כביש 4 בין רעננה לראשון לציון תשפיע ישירות על עשרות קווי אוטובוס, והפניית תנועת הרכב הפרטי לנתיבי איילון ולכביש 6 תגביר עוד יותר את העומסים הקבועים בהם.
במסגרת מבצע ההסעות למשתתפי הלווייה יורשו האוטובוסים שיסיעו אותם לעקוף את החסימה בכביש 4, בין מחלף מורשה למחלף השבעה/גנות. קווי התחבורה הבין עירוניים לכיוון בני ברק יתחילו לפעול כבר ב-5 בבוקר, בניסיון להסיע את מאות האלפים אל הלוויה. האוטובוסים לא ייכנסו לבני ברק, ויורידו את נוסעיהם בצומת קוקה קולה בכניסה לעיר. קווים המשרתים את האוכלוסיה החילונית ועוברים בכביש 4 יוסטו למסלולים אחרים.

ברכבת מזהירים מעומס קיצוני

רכבת ישראל, שיכולה לגבות את קווי האוטובוס הבין עירוניים ולהסיע משתתפים לקרבת האירוע באמצעות תחנת בני ברק, פועלה ממילא בימי ראשון בתדירות הגבוהה האפשרית, והעומס לא יאפשר הוספת רכבות. מסילת השרון חסומה לשישה שבועות של עבודות חיזוק דחופות בתחנות לאורכה, מה שמגביל את היכולת להסיע לתחנת בני ברק רכבות מאזור השרון ומהצפון, תוך כדי עקיפת מסילות איילון.

3 צפייה בגלריה
הרב חיים קנייבסקי נפטר
הרב חיים קנייבסקי נפטר
הרב חיים קניבסקי ז"ל
ברכבת אמרו כי לאורך היום צפויים עומסים קיצוניים ברכבות ובתחנות, בדגש על שעות הבוקר, וביקשו להימנע מנסיעות שאינן חיוניות. "למען בטיחות הנוסעים, ולנוכח הסיכון הממשי לחיי אדם שיכול להיווצר בשל עומסים בתחנות וברציפים, צוותי רכבת ישראל יווסתו כניסת אנשים לתחנות על פי קיבולת הרציפים והרכבות, ותימנע כניסה לתחנות במקרי עומס קיצוני", אמרו.
חיילים בחלק מהבסיסים במרכז יוכלו להישאר מחר בבית. בצה"ל אמרו הערב כי "בהתחשב ברצון של הצבא להקל על המרחב האזרחי" לא תתקיים הגעה מלבד צרכים חיוניים לבסיס תל השומר ובסיס השלישות ברמת גן, וחיילים יפעלו לפי הוראות מפקדיהם. לבסיס הקריה וצריפין יש לצמצם הגעה לשיקול דעת המפקדים. בנוסף, יתקיימו שינויים בהיסעים ללוחמים מהמרכז. לפי ההודעה, חניון איצטדיון רמת גן יעבור לחניון תל אביב-בית דני וחניון תל אביב הדר יוסף יעבור לחניון חולון-מסוף שרת.

בתי ספר בזום, מבחנים יידחו

בכל בתי הספר בבני ברק, כולל כמובן תלמודי התורה והישיבות, לא יתקיימו לימודים. אבל גם בערים רבות אחרות במרכז הארץ לא ילמדו מחר עקב הלוויית הענק.
במחוז ת"א לא פחות מ-328 גנים לא יפעלו מחר, בהם 119 בת"א, 52 ברמת גן, 37 בגבעתיים ו-34 בפתח תקווה. ערים אחרות במחוז ת"א שבהן גנים יישארו סגורים הן אור יהודה, בת ים, הרצליה, חולון, קריית אונו ורמת השרון. במחוז מרכז יישארו סגורים גנים בגני תקווה, גבעת שמואל וגנים בזרם הממלכתי-דתי בבאר יעקב, רעננה, תל מונד, כפר יעבץ ולוד.
יותר מחצי מבתי הספר בת"א יפעלו חלקית או שהלימודים בהם יתקיימו מרחוק באופן מלא. ב-21 מבתי הספר בעיר ילמדו בזום, 49 מוסדות חינוך ייפתחו חלקית ואילו 57 ייפתחו באופן מלא. ברמת גן כמעט בכל בתי הספר (32 מ-38) תתקיים אך ורק למידה מרחוק. בסך הכול, במחוז ת"א 98 בתי ספר יפעלו מרחוק ובעוד 111 תתקיים למידה חלקית. בבתי הספר שבהם לא יתקיימו לימודים בכיתות, המבחנים יידחו.
גם הלימודים באוניברסיטאות בר אילן ואריאל יתקיימו מחר באופן מקוון. גם בסמינרים ברחבי הארץ לא יתקיימו לימודים. הרב גרשון אדלשטיין, יורשו בן ה-99 של הרב קניבסקי, הורה כי ברחבי הארץ לא יתקיימו לימודים בתלמודי תורה לילדים מעל גיל 9, והם ייצאו עם הוריהם להלוויה. גם בתי הדין הרבניים החליטו לדחות דיונים שנקבעו למחר.

רשימת החסימות המלאה, והמלצות המשטרה

במשטרה מסרו כי מחר, מהשעה 06:00 בבוקר, ייחסמו הצירים הבאים:
• הכניסות והיציאות בעיר בני ברק. העיר תהיה סגורה לכניסה וליציאת כלי רכב. על תושבי בני ברק והמבקרים בה להיערך בהתאם.
• רחוב חזון איש בבני ברק לכל אורכו וכל הכבישים המובילים אליו.
• רחוב ז'בוטינסקי ייחסם מצומת בן גוריון ועד דרך רבין. כמו כן ייחסמו לתנועה הכבישים המובילים לז'בוטינסקי.
• כביש 4 מצומת מורשה, לצפון ולדרום, ועד מחלף משמר השבעה (התנועה תופנה לכביש 1 למזרח/מערב).
• התנועה בכביש 4 מגנות לצפון תיחסם ותופנה לכביש 1 ולכביש 44.
• מחלף אלוף שדה עד דרך השלום.
• דרך אם המושבות מכיוון קניון איילון בשני הכיוונים.
• התנועה בכביש 471 תיחסם לכיוון כביש 4.
• התנועה בכביש 1 תיחסם ממחלף גנות לכביש 4 לצפון ותופנה לכביש 1 מערב.
• התנועה בכביש 44 תיחסם ממחלף השבעה לכביש 4 צפון ותופנה לכביש 1 מערב/מזרח.
• העלייה מכביש 461 מחלף מסובים לכביש 4 לצפון תיחסם.
• כביש 461 ממחלף מסובים לכביש 4 לצפון.
• ייחסמו הירידות מקריית אונו וגבעת שמואל לכיוון 471.
• צומת שעריה לכיוון 471 למערב.
במשטרה פרסמו הערב שורת הנחיות לציבור, וקראו "לנהוג בסבלנות, להימנע מדחיפות וממצבי דוחק. כמו כן אנו מבקשים מהציבור לנהוג באיפוק, באחריות ולהישמע להוראות השוטרים כדי לאפשר את קיומו התקין של הטקס".

אלו הנחיות המשטרה:

• הציבור מתבקש שלא להחנות כלי רכב ברח' חזון אי"ש בבני ברק, החל מהערב. רכב שיחנה ברחוב, ייגרר.
• בשל הדוחק הצפוי, מומלץ להימנע מהגעה עם ילדים בשל החשש לשלומם.
• חל איסור מוחלט לטפס על גדרות, מרפסות, עצים, מבנים וגגות או להיתלות על רכב הנמצא בתנועה כולל רכבי חירום והצלה.
• מומלץ להיעזר באפליקציות הניווט שיעודכנו בדבר חסימות ושינויים בהסדרי התנועה וכן במוקד המידע של משטרת ישראל, 110.
• מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית. חל איסור על נטישת רכב בצד הדרך. רכבים אלו ייגררו.