סגור
שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף ישיבת הממשלה 7.1.24
שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף. הכספים לישיבות ממשיכים לגדול (צילום: יריב כץ)

המשך חגיגת הביזה של הממשלה – יריקה בפני הלוחמים והעובדים

קיצוץ של 30% בלבד בכספים הקואליציוניים משמעותו שחגיגת המשכורות של המורים החרדים והאברכים נשארת. הממשלה לא למדה דבר ב־2023

קשה להאמין, אבל החמדנות שמבטאים הכספים הקואליציוניים של 2024 מעפילה בהרבה על זו של 2023. בסופו של דבר ל־2023 אישרה הממשלה 6 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים, שרובם ביזה מגזרית. ל־2024 היא אישרה 8 מיליארד שקל למטרות זהות, אבל בנדיבות גדולה יותר. הידיעה שהממשלה מתכוונת לקצץ 30% בלבד מהסכום הזה משמעותה שכמו שקרה בתקציב המלחמה, שאושר בדצמבר 2023, אין בעצם כוונה לקיצוצים אמיתיים בביזה. יקצצו מתקציבי המשרדים המומצאים והשוליים ויקצצו סכומים שממילא אי אפשר להוציא. עיקר החגיגה צפויה להישאר. הממשלה תירק בפני החיילים ותבהיר להם שהם ימשיכו לשרת ולסכן את החיים והכסף ימשיך לזרום לעידוד השתמטות.
היום עלה במהלך המשא ומתן רעיון עיוועים חדש. במקום חלק מהקיצוץ במשרד החינוך, יפחיתו 200 מיליון שקל להשכלה הגבוהה. בסך הכל מצטבר הקיצוץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה בשנה האחרונה ל־750 מיליון שקל. אין דרך להגדיר את זה אלא כממשלת הבורות. אותה ממשלה שמתכננת תוספת של מיליארד שקל למורים במערכת חינוך שרוב הבנים בה אינם לומדים ליבה, אותה ממשלה שמתכננת עוד מיליארד לישיבות, לא רק שהיא לא מגדילה את תקציב ההשכלה הגבוהה — היא מנסה לקצץ בו. אותה ממשלה שמתגאה כמה הכלכלה כביכול חזקה, מנסרת את אחת הרגליים החשובות ביותר שלה.
יותר ממיליארד שקל מיועדים בתקציב 2023 לרעיון של הגדלת משכורות המורים בחינוך הפרטי החרדי. יש שם 880 מיליון שתוכננו מראש ועוד 140 שהועברו מתקציב השנה שעברה. לא מדובר רק במורים ברשתות החינוך המפלגתיות, אלא גם במוסדות אחרים שאין עליהם אפילו פיקוח מינימלי. הרשתות גם מסרבות בינתיים לדיווח של מנהלי בתי הספר, כך שהן יוכלו בעצם להמשיך לשחק בתקציבים. מכתב ששלח מנכ"ל החינוך העצמאי של אגודת ישראל, הרב אליעזר סורוצקין, מבהיר שהכוונה היא לשלם כבר במהלך החודש את התוספת רטרואקטיבית מספטמבר.
למרות המלחמה, הוקצבו 1.1 מיליארד שקל מהכספים הקואליציוניים לישיבות ב־2023. המהלך הזה איפשר הגדלה של הסכום מתקציב שיא של 1.2 מיליארד שקל ל־2 מיליארד שקל. בשנה הבאה החרדים כנראה ישאפו להגיע ל־2.25 מיליארד שקל. מה שברור זה שהסיכויים שממשלת האטימות הזו תבין שזה לא הזמן לחגיגת קצבאות לאברכים – לא קיימים. חלק גדול מתוספות השכר למורים יילך לנשות אברכים. השילוב של התקציבים ההרסניים האלה יפגע קשות באחד המאמצים הכלכליים החשובים ביותר של הממשלה — שילוב גברים חרדים בעבודה.
סעיף נוסף של חגיגת הכספים הקואליציוניים היה כמיליארד שקל למטרות הדתה, החזרת בתשובה וזהות יהודית. מדובר, בין היתר, ב־250 מיליון שקל למשרד ירושלים והמסורת של מאיר פרוש, כ־165 מיליון שקל לרשות לזהות יהודית של אבי מעוז מנועם, וכמובן בתקציבים גדולים לגרעינים התורניים. הניסיון מלמד שחלק מהקיצוצים בכספים הקואליציוניים ייפגעו בתקציבים האלה. בסופו של דבר ברגע האמת המפלגות החרדיות והציונות הדתית דואגות יותר להזרמת כספים לבוחרים שלה מאשר להחזיר את הבוחרים החילונים בתשובה.
לא ברור גם כמה כסף יישאר בתקציב כרטיסי המזון של ש"ס. בשנה שעברה היו שם 400 מיליון. השנה תוכננו במקור 600 מיליון וברור שזה סכום שהאוצר ישמח לפגוע בו. בג"ץ מצידו הקפיא את החלוקה בגלל הקריטריונים השערורייתיים, אשר מעניקים בבירור עדיפות לאברכים. "כלכליסט" חשף החודש, כי לפי נתוני אגף התקציבים, משפחות חרדיות קיבלו 30% מהסיוע, פי 3.3 מחלקן של המשפחות החרדיות בקרב המשפחות בחוסר ביטחון תזונתי חמור (רעב), שעומד על 9% בלבד. עכשיו נשאר לראות כמה כסף יישאר בתקציב והאם יצליח צוות המנכ"לים שדן עכשיו בהעברת התקציב ממשרד הפנים למשרד הרווחה ליצור קריטריונים, שגם עוזרים באמת לרעבים וגם מקובלים על ש"ס.
אחד הטיעונים הרווחים להגנה על הכספים הקואליציוניים היא שיש שם גם כספים חיוניים, כמו תקציבים למשרד לביטחון לאומי, למשרד הבריאות ולתנועות הנוער. זה נכון. הכספים האלה לא צריכים להיות שם. את תנועות הנוער צריך לתקצב בתקציב רגיל. בכל מקרה את הסכומים האלה, שספק אם מגיעים ל־30% מכלל הכסף, אפשר וצריך להשאיר ואת העברת הכספים המגזרית הגדולה לבטל.