סגור
סטודנטים ל רפואה אוניברסיטת אריאל 2019
סטודנטים לרפואה באוניברסיטת אריאל (צילום: שאול גולן)

אזהרות על עשור אבוד: הממשלה מתכננת קיצוץ של 300 מיליון שקל בהשכלה הגבוהה

משרד האוצר הציע לקצץ בתקציב ההשכלה הגבוהה במקום בחלק מתקציב החינוך. בסך הכל מדובר בקיצוץ של 750 מיליון שקל תוך שנה להשכלה הגבוהה. באקדמיה מזהירים מפגיעה קשה בסיוע לחיילי המילואים ובעתיד ההייטק בארץ

קיצוץ חדש ומפתיע בתקציבי ההשכלה הגבוהה. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מתכוון לקצץ 300 מיליון שקל בתקציבי האקדמיה. זאת, בנוסף ל-450 מיליון שקל שכבר קוצצו במסגרת הקיצוצים הרוחביים הרבים של 2023. הדבר מוצע כתחליף לחלק מהקיצוץ במשרד החינוך. אם הוא יצא לפועל, יקוצץ תקציב ההשלכה הגבוהה בסך הכל בשנה האחרונה ב-750 מיליון שקל. בוועד ראשי האוניברסיטאות מזהירים שהמשמעות היא פגיעה אנושה בסיוע לחיילי המילואים ובהכשרת עובדים להייטק.
בשנה האחרונה קוצצו בשורת קיצוצים רוחביים 450 מיליון שקל מתקציב ההשכלה הגבוהה. במסגרת הקיצוץ הרוחבי של 3% בתקציב 2023 תוכנן קיצוץ של 100 מיליון שקלים נוספים, ועכשיו מתברר ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' מציע לקצץ עוד 200 מיליון כתחליף לחלק מההפחתות במשרד החינוך. זאת ברוח ההצהרות של סמוטריץ' בשנה האחרונה שיקצץ דרמטית את תקציב ההשכלה הגבוהה.
יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' אריה צבן אומר כי "זה סכום יותר גדול מהתוספת בתוכנית הרב שנתית להשכלה הגבוהה. המשמעות היא עשור אבוד, אנחנו הולכים אחורה". לדבריו את מעט התקציב הגמיש שהיה לאוניברסיטאות הפנו לאנשי המילואים. "גרדנו את הכסף ולא קיבלנו שיפוי. זה הדבר הראשון שיפגע".
לדבריו תהיה לזה השפעה מידית על היכולת לפתוח מסלולים חדשים בהייטק דוגמת בריאות אנרגיה, פוד טק וקיימות. "זו פגיעה עמוקה בכלכלת המדינה". עוד הוא מזהיר שדווקא בתקופה שיש התעניינות של מדענים ישראלים בכירים בחו"ל בחזרה למדינה בגלל האנטישמית, לא יהיו תקציבים לעשות את זה. "כל מדען כזה זו פגיעה של 30 שנה קדימה".
עמדת שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה יואב קיש לגבי הקיצוץ אינה ברורה. לקיש היו לאחרונה עימותים קשים עם ראשי האקדמיה. מלשכתו נמסר ש"זו הצעה של האוצר והיא במשא ומתן".
יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב פרופ' יוסי מקורי אמר כי "הקיצוץ מהווה פגיעה אנושה בהשכלה הגבוהה בישראל ועלול לפגוע באופן בלתי הפיך בעתידה של מדינת ישראל. משמעות הדבר שלא ניתן יהיה להשקיע בפיתוח ההייטק וההון האנושי לתעשיות עתירות הידע או לקדם מחקר וטכנולוגיות פורצות דרך בתחומי עדיפות לאומיים כגון, בינה מלאכותית, אנרגיה, מחקר רפואי וכיו"ב. אני קורא, יחד עם מאות אלפי סטודנטים ואנשי סגל, שחלקם משרתים במילואים ונלחמים בחזית, לשרי האוצר והחינוך להבטיח את עתידה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, בפרט בשעה זאת". זוהי הפעם הראשונה מאז נכנס מקורי לתפקידו לפני 3 שנים שהוא יוצא למאבק פומבי נגד הממשלה מה שמעיד על חומרת המצב בעיני מערכת ההשכלה הגבוהה.