סגור

דעה
הניצול הציני של צו איסור הפרסום בעניין החקירה במערכת המשפט

כמו הניצול המחפיר של מותו הטרגי של הילד בן ה־6 שנשכח ברכב והניצול של מות החייל בראל חדריה שמואלי ז"ל - גם את צו איסור הפרסום האחרון בעניין החקירה נגד הבכיר במערכת המשפט יש מי שניצלו כדי להתגולל על מערכת המשפט

ביום חמישי, במהדורת חדשות מרכזית, פורסם סקופ: חקירה דרמטית נגד בכיר במערכת המשפטית. סיפור שחוסה תחת צו איסור פרסום גורף. לכן, כרגיל במקרים כאלה, נחשפים הצופים והמאזינים בעיקר לרושם הכללי שמוקרן אליהם מהמסך. והרושם היה שחור משחור.
וזו הבעיה: המסר כפי שנארז והוגש באמצעות העריכה והכתבים גרם לרבים להאמין שמדובר בשחיתות נוראה שנגלתה בצמרות המשפטיות הכי גבוהות. הנה שאלה ששלח לי חבר בווטסאפ: "מיהו הבכיר ולמה מראים את התמונה של מנדלבליט כל הזמן?". והנה תגובה של ח"כ שלמה קרעי: "אין צורך בפרשה פלילית חמורה מכל סוג במערכת המשפט, כדי לראות עד כמה המערכת הזו חולה באופן שוטף".
1 צפייה בגלריה
ח"כ שלמה קרעי
ח"כ שלמה קרעי
ח"כ שלמה קרעי. מתקפה אוטומטית
(צילום: אבי מועלם)
אופייה של העבירה נאסר לפרסום בגלל החשש לשיבוש חקירה. ובהיעדר נתונים, אין לדעת האם היא מצומצמת למרחב הפרטי או משפיעה על המרחב הציבורי. וזאת, חשוב להדגיש - בלי כל קשר לחומרת העבירה. בכל המנעד הזה שבין האישי לכללי, בין הפרטי לציבורי, קיימות עבירות חמורות ביותר.
העמימות הזו מאפשרת לעורך הדין שייצג את המתלוננים בסיפור הזה, חור אוריאל נזרי, להתראיין ולדבר על "שבר למערכת המשפט". חיפוש רשתי קצר מגלה שנזרי ייצג בשתי עתירות שכנים ברעננה וברחביה שהתלוננו על רעשים שטרדו את שלוותם. במקרה, או לא, מדובר גם בתלונות נגד שנואי נפשו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו — נפתלי בנט ומפגיני בלפור. והפעם היעד הוא שנוא נפש נוסף של נתניהו - מערכת המשפט.
המערכת הזו היא הקפדנית והמחמירה מכולן בכיבוד צווי איסור פרסום. לכן היא מנועה אפילו מלגדר ולמסגר את הסיפור לממדיו האמיתיים באשר למיקומו ולהיקף השתרעותו. מצד אחד היא מורידה מסך ברזל על החקירה, ומצד שני היא מאפשרת בחסות המסך הזה את העמימות שחוזרת אליה כבומרנג עוצמתי שמכה ומרסק את האמון בה.
קצת כמו הניצול המחפיר של מותו הטרגי של הילד בן ה־6 שנשכח ברכב. קצת כמו הניצול המחפיר של מות החייל בראל חדריה שמואלי ז"ל. מעניין אם כל אלה שמנצלים את ההזדמנות להתגולל על מערכת המשפט כולה, ימצאו לנכון להתנצל אם יתברר שמדובר לכאורה במקרה פרטי, ולא בקלקול מערכתי.