סגור

דיווח שוטף
האזעקה ליד נצרת: הכטב"ם חדר למרחק 40 ק"מ מהגבול, היירוט נכשל

שעות אחרי האזעקה בנוף הגליל, הודו בצה"ל: כטב"ם של חיזבאללה התפוצץ באזור העמק, כיפת ברזל לא הצליחה ליירט; צה"ל הודיע שתקף מהאוויר שוב בית ספר של אונר"א, ועדכן: 17 מחבלים חוסלו בתקיפה אתמול; במרכז הרצועה חוסל אחד מראשי מנגנון הביטחון הכללי בחמאס; בלינקן יגיע שוב לישראל

21:32 - הבית הלבן: "עדיין ממתינים לתשובת חמאס הרשמית". דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון קירבי אמר כי ארה"ב עדיין ממתינה לתשובה הרשמית של חמאס על ההצעה האחרונה להסכם הפסקת האש ברצועת עזה. קירבי אמר לכתבים כי הנשיא ג'ו ביידן ונשיא צרפת עמנואל מקרון ישוחחו מחר על הסוגיה.
21:20 - שעות אחרי האזעקה בנוף הגליל, מודים בצה"ל: הכטב"ם התפוצץ, ניסיון היירוט נכשל. שעות אחרי שהופעלו אזעקות ליד נצרת, בצה"ל מודים שכטב"ם שחדר לגליל התחתון התפוצץ ליד נוף הגליל - כ-40 קילומטרים מהגבול. הניסיון ליירט אותו בעזרת כיפת ברזל כשל - ושריפה פרצה באזור. (יואב זיתון)
20:55 - צה"ל על הטענה לחיסול ראש העיר צפון נוסייראת: "היה מחבל עם עבר עשיר בחמאס, הכווין פיגועים ביו"ש". בהמשך לדיווחים הפלסטיניים אמש, לפיהם ראש העיר נוסייראת איאד אלמרארי, חוסל בתקיפה אווירית במרכז רצועת עזה, מסר דובר צה"ל כי הוא "היה מחבל עם עבר עשיר בחמאס" ו"הכווין פיגועים ביהודה ושומרון".
דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב של חיל האוויר, בהכוונה מודיעינית של אגף המודיעין, תקפו וחיסלו אמש את סלאמה מוחמד אבו עג'אג', מראשי מנגנון הביטחון הכללי של חמאס ברפיח. מנגנון הביטחון הכללי, כך נמסר, הוא גוף המשמש כ"מעטפת" לזרוע הצבאית של חמאס, ובעל תפקידים מרכזיים להבטחת שרידות הארגון, ההתנהלות הצבאית השוטפת שלו ושיבוש חופש הפעולה של צה"ל ברצועה.
"במסגרת פעילותו עג'אג' הוא פעל לטובת המשך ביסוס וההתעצמות הצבאית ארגון הטרור באזור רפיח. מוכרת הטענה שכתוצאה מהתקיפה נהרג גם המחבל איאד אלמרארי, ראש העיר צפון נוסייראת. אלמרארי היה מחבל בעל עבר עשיר בחמאס, הוא פעל בעברו כחלק מ'מטה הגדה' של ארגון הטרור ולקח בעבר חלק משמעותי בהכוונת פיגועים למרחב יו"ש", נמסר. (יואב זיתון)

7 צפייה בגלריה
מחבל שחוסל בעזה
מחבל שחוסל בעזה
(צילום: דובר צה"ל)

20:45 - לצד ישראל: "גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי ייכנסו לרשימה השחורה של הפו
געים בילדים". גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי יצורפו ל"רשימה השחורה" של האו"ם של מדינות וארגונים הפוגעים בילדים באזורי סכסוך - לצד ישראל, רוסיה וארגוני הטרור דאעש, אל-קאעידה ובוקו חראם. כך אמר מקור דיפלומטי לסוכנות הידיעות רויטרס. (רויטרס)

7 צפייה בגלריה
מחבלי חמאס יורים לבת חפר
מחבלי חמאס יורים לבת חפר
מחבלי חמאס יורים לבת חפר

20:36 - יומיים אחרי מתקפת הכטב"מים הקטלנית על חורפיש: שוב אזעקות באזור. אזעקות המתריעות מפני ירי רקטות וטילים הופעלו ביישובים פסוטה, אלקוש, מתת, נטועה וחורפיש - יומיים אחרי מתקפת הכטב"מים הקטלנית באזור, שבה נהרג סמ"ר במיל' רפאל קאודרס (39) מצור הדסה.
20:24 - הרשות הפלסטינית בירכה על החלטת האו"ם: "צעד שמקדם את הטלת האחריות על ישראל". הרשות הפלסטינית בירכה על החלטת מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לצרף את ישראל ל"רשימה השחורה" של הארגון. הדובר של יו"ר הרשות אבו מאזן, נביל אבו רודינה, אמר כי ההחלטה להוסיף את צה"ל ל"רשימה הבינלאומית של עבריינים הפוגעים בילדים, היא צעד שמקרב את הטלת הדין וחשבון על ישראל על פשעיה". (רויטרס)
20:14 - אזעקות נוספות בגליל המערבי. תוך דקות ספורות, הופעלו אזעקות נוספות בגליל המערבי המתריעות על חשד לחדירת כלי טיס עוין. האזעקות התרחבו ליישובים געתון, יחיעם, עין יעקב וכברי.
19:54 - צה"ל מעדכן: בתקיפת ביה"ס של אונר"א אתמול חיסלנו 17 מחבלים | אלו המחוסלים הנוספים שאומתה זהותם. דובר צה"ל עדכן כי בתקיפה בבית הספר של אונר"א באזור מחנה הפליטים נוסייראת, לפנות בוקר ביום חמישי, חוסלו 17 מחבלים שזהותם אומתה.
הפלסטינים טענו שלפחות 45 בני אדם נהרגו בתקיפה אווירית של בית ספר במרכז הרצועה, וצה"ל הודיע בהמשך כי חיסל במקום מחבלים שלקחו חלק בטבח 7 באוקטובר. לפי הודעת דובר צה"ל, שפורסמה לפנות בוקר חמישי, מטוסי קרב תקפו בהכוונת כוחות אוגדה 99, אגף המודיעין ושב"כ מתחם ששימש את חמאס הממוקם בתוך בית ספר של אונר"א. בצה"ל אמרו כי במתחם שהו מחבלי חמאס והג'יהאד האיסלאמי אשר השתייכו לכוחות הנוחבה.
אחרי הביקורת הבינלאומית החריפה, דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי, חשף אמש את זהותם של תשעה מחבלים שחוסלו בתקיפה. הגרי אמר כי צה"ל עובד על זיהוי מחבלים נוספים שחוסלו בתקיפה - וכעת מסר את שמותיהם של שמונה מחבלים נוספים שנהרגו. בנוסף הגרי מתח ביקורת חריפה על כלי תקשורת בעולם שפרסמו את טענות חמאס על מות אזרחים "לפני שבדקו את העובדות". (יואב זיתון)
7 צפייה בגלריה
מחבלים שחוסלו בנוסיראת
מחבלים שחוסלו בנוסיראת
(צילום: דובר צה"ל)

18:15 - ישראל הוכנסה רשמית לרשימה השחורה של האו"ם, לצד רוסיה ודאעש. ארדן: "שיתבייש". שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן קיבל הודעה רשמית ממזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, באמצעות ראש הסגל שלו, על החלטתו להכליל את ישראל ברשימה המצורפת כנספח לדוח מזכ"ל האו"ם לילדים באזורי סכסוך (CAAC), הכוללת רשימת מדינות וארגונים חמושים שלא נקטו באמצעים המספקים לשיפור הגנה על ילדים. מה שמכונה "הרשימה השחורה" של האו"ם בנושא זה.
מטעמו של ארדן נמסר כי הוא אמר בתגובה לגוטרש: "אני מזועזע מההחלטה המבישה של המזכ"ל. זו החלטה לא מוסרית שמסייעת לטרור ונותנת פרס למחבלים. הצבא שלנו הוא המוסרי בעולם ומי שנכנס היום ל'רשימה שחורה' זה לא צה"ל אלא המזכ"ל, שההחלטות שלו מונעות משנאה לישראל. המזכ"ל הוא חלק מ'רשימה שחורה' של בכירי או"ם שבמקום להגן על אזרחים חפים מפשע, הוא מגן על ארגוני טרור ומעודד אותם לעשות שימוש בילדים. שיתבייש לו".
כבר בתחילת החודש שעבר נחשף כי בישראל קיים חשש ממשי מהמהלך, בעקבות ריבוי ההתבטאויות של גוטרש המכוונות נגד ישראל. גורמים שונים המעורים בנושא אומרים כי "המזכ"ל הנוכחי שונא ישראל - ואי-אפשר עוד להשפיע עליו". לפי הגורמים, "המשמעות של הכללת ישראל ברשימה השחורה בעייתית מאוד ועלולה לגרום למדינות בעולם להטיל על ישראל אמברגו נשק". (איתמר אייכנר)

7 צפייה בגלריה
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ב דיון על הכרה ב מדינה פלסטינית
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ב דיון על הכרה ב מדינה פלסטינית
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש
(צילום: EPA)

17:17 - צה"ל ושב"כ: חיסלנו מהאוויר מחבלים שהיו בבית ספר של אונר"א בעזה. דובר צה"ל עדכן כי מוקדם יותר כלי טיס של חיל האוויר תקפו בהכוונת אגף המודיעין, שב"כ ופיקוד הדרום, מכולה שבה שהו מחבלים ששימשה את חמאס, הממוקמת בבית ספר "אסמאא" של אונר"א בשאטי שבצפון רצועת עזה. המכולה, כך נמסר, שימשה כמתחם מבצעי של חמאס וכנקודת ריכוז לפעילי ביטחון הפנים של ארגון הטרור. בתקיפה חוסלו מחבלים שתכננו לבצע פיגועים ולקדם מתווי טרור נגד הכוחות בשטח בטווח הזמן המיידי. "המחבלים הכווינו טרור ממרחב בית הספר, תוך ניצולו כמחסה".
דובר צה"ל הדגיש כי "טרם התקיפה ננקטו צעדים רבים בכדי לצמצם את הסיכוי לפגיעה באזרחים. התקיפה בוצעה באמצעות שימוש בחימוש מדויק, שהוביל לפגיעה מדויקת במחבלים. חמאס מציב באופן שיטתי, מכוון ואסטרטגי את התשתיות שלו ופועל מתוך אזורים אזרחיים, תוך הפרה מלאה של הדין הבינלאומי תוך סיכון חייהם".
מוקדם יותר, חמאס התייחס לתקיפה בשאטי, טען כי זו בוצעה לעבר "מקלט בבית הספר" ודיווח שנהרגו "שלושה אזרחים ונפצעו שבעה". לפי הודעת חמאס ראש ועדת החירום של שאטי, אבו בילאל תוראיה, חוסל בתקיפה. (יואב זיתון, עינב חלבי)

7 צפייה בגלריה
מכולה בעזה שבה שהו מחבלים שצה"ל תקף
מכולה בעזה שבה שהו מחבלים שצה"ל תקף
(צילום: דובר צה"ל)

18:10 - דיווח: משמרות המהפכה משתמשות בנמלי אירופה להעברת נשק, "המדינות יודעות ומאפשרות". פעילי משמרות המהפכה של איראן נכנסים לנמלים באירופה, כשהם מסווים את זהותם כמלחים בעודם על ספינות איראניות ומכליות נפט. כך אמרו מקורות המעורים בנושא ל"איראן אינטרנשיונל", כלי תקשורת בבעלות בריטית שמשודר בשפה הפרסית ומזוהה עם האופוזיציה למשטר האיראני. המקורות, ששוחחו עם כלי התקשורת בעילום לשם לטובת ביטחונם, קשורים למנגנוני ביטחון במזרח התיכון ואלו אומרים שהפעילים האיראנים נמצאים חמושים בנשק על הספינות, בעיקר בנמלים ברומניה, ספרד, איטליה ובלגיה. לדבריהם, הם משתמשים בשיטה זו, בין היתר, כדי לרגל ולאסוף מידע תוך עקיפת הסנקציות שהוטלו עליהם.
המקורות אמרו ל"איראן אינטרנשיונל" כי משמרות המהפכה מעבירות את אנשי כוח קודס ואמצעי לחימה מאיראן לסוריה דרך הים לפני הכניסה לנמלים באירופה. ג'ייסון ברודסקי, מנהל המדיניות של הארגון "איחוד נגד איראן גרעינית", אמר לכלי התקשורת האופוזיציוני כי "הם (איראן) מתאימים את נתיבי ההברחה שלהם, שבעבר היו דרך האוויר והיבשה, לים. זה בגלל שישראל התמקדה בהרבה מהמסדרונות היבשתיים והאוויריים".
מקורות ישראלים אמרו ל"טלגרף" כי איראן משתמשת בנמלים אירופיים כדי לספק כיסוי למשלוחי הנשק לחיזבאללה. המקורות, שדיברו בעילום שם, אמרו לרשת הבריטית כי חיזבאללה מקבל טילים ופצצות שמשמשות לתקיפות נגד ישראל מספינות שממשיכות בדרכן לנמלי אירופה, כמו בלגיה ספרד ואיטליה. "זה מגיע לחיזבאללה, למיליציות בסוריה, לקבוצות חמושים פלסטיניות, לחמאס, לג'יהאד האיסלאמי", אמר ברודסקי. לדבריו, הספינות האיראניות ככל הנראה עוקפות את המכס בעזרת "תמורה" וגורמות למטען שהן מעבירות להיראות כלא מזיק, כשהוא מוסתר בספינה המיועדת לציוד הומניטרי.
רוברט גולדברג, יועץ בכיר ב"קרן להגנה על דמוקרטיות", מכון מחקר שמושבו בוושינגטון, אמר כי יכול להיות שמדינות אירופה, "יודעות עליהם (פעילי משמרות המהפכה), אולי אפילו הן לא מחפשות אותם. אבל הן בהחלט מאפשרות להם לגייס תרומות וכוח אדם, להפעיל, לנוע ולצאת מהמדינות דרך הנמלים השונים, בגלל שהשמות שלהם לא מופיעים ברשימות למניעת אשרות כניסה".
16:27 - צבא ארה"ב: המזח האמריקני בעזה הוקם מחדש. פיקוד המרכז של צבא ארה"ב הודיע כי שיקם את הרציף הימי מול חופי העיר עזה שהתפרק בשבוע שעבר, כך שיאפשר העברת סיוע הומניטרי לרצועה. "בימים הקרובים, פיקוד המרכז יקל על העברת מזון חיוני ואספקת חירום", צוין בהצהרה.


15:42 - צפוי להודיע על פרישה מהממשלה: גנץ ימסור הצהרה מחר ב-20:40. יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ ימסור במוצאי השבת הצהרה לתקשורת בשעה 20:40 מכפר המכביה. אחרי פקיעת "הדד-ליין" שהציב לנתניהו, גנץ צפוי להודיע על פרישתו מהממשלה. אחרי דבריו של יו"ר המחנה הממלכתי - צפוי למסור הצהרה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו.
בצל המחלוקת סביב חוק הפטור מגיוס וניהול המלחמה, גנץ האשים לפני שלושה שבועות במסיבת עיתונאים כי "לקודש הקודשים של הביטחון חודרים שיקולים פוליטיים ואישיים", ודרש: "על הקבינט לאשר תוכנית פעולה כוללת להשגת שישה יעדי מלחמה, ולא - ניאלץ לפרוש מהממשלה".
אתמול התכנסה סיעת המחנה הממלכתי לישיבה לקראת הצעד שעליו צפוי גנץ להודיע מחר. בסביבת גנץ היו שאמרו אתמול שאם חמאס ישיב בחיוב להצעה, יהיה זה נכון לעכב את הפרישה משום שיציאה מהממשלה תעביר את כובד המשקל בניהול האירוע מקבינט המלחמה המצומצם אל הקבינט המדיני המורחב. אבל מעשית, נראה שחמאס לא מתכוון להשיב בחיוב, לפחות לא בקרוב. (מורן אזולאי)

7 צפייה בגלריה
בני גנץ ו ראש הממשלה בנימין נתניהו מליאת הכנסת כנסת אישור ה תקציב 2024 13.3.24
בני גנץ ו ראש הממשלה בנימין נתניהו מליאת הכנסת כנסת אישור ה תקציב 2024 13.3.24
גנץ ונתניהו, בחודש מרץ האחרון
(צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת)
14:59 - דיווחים: צה"ל התקדם מערבה ברפיח - וכבש את כל ציר פילדלפי. בצל ההמתנה לתגובת חמאס, הפלסטינים דיווחו כי כוחות צה"ל התקדמו עוד מערבה ברפיח, והגיעו לאזור חוף הים באזור. תושבים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס אמרו כי טנקים תועדו מתקדמים מערבה, במקביל לגבול עם מצרים. לדבריהם, קרבות קשים התנהלו בין הכוחות לבית מחבלי חמאס. גורמים בעזה טענו כי שני פלסטינים נהרגו וכמה נוספים נפצעו במערב רפיח מפגיעת פגז טנק. כמה תושבים ציינו כי הטנקים הגיעו לאזור אל-עזבה, מדרום-מערב לעיר רפיח – סמוך לחוף הים התיכון.
"הם מנסים להגיע לאזור חוף הים של רפיח. הפשיטות וההפצצות בלילה היו טקטיות. הם נכנסו תחת אש כבדה ונסוגו", טען אחד התושבים בשיחה עם רויטרס. "זה היה אחד הלילות הרעים. כמה אנשים נפצעו בבתיהם, ופונו רק בבוקר". צה"ל עצמו, נזכיר, הודיע כבר לפני שבוע וחצי על "שליטה מבצעית" בציר פילדלפי שבגבול בין הרצועה למצרים, אך לא שלט על חלק קטן בו ליד החוף, ובאזור תל א-סולטאן. העיתון הקטארי "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח כי צה"ל השלים את ההשתלטות על ציר פילדלפי כולו - עד הים. (רויטרס, עינב חלבי)
7 צפייה בגלריה
כוחות צה"ל רפיח
כוחות צה"ל רפיח
כוחות צה"ל ברפיח
(צילום: דובר צה"ל)


14:45 - המועצה האזורית עמק יזרעאל: האזעקות בנוף הגליל - עקב יירוט. המועצה האזורית עמק יזרעאל עדכנה כי האזעקות שנשמעו בנוף הגליל והסביבה הופעלו עקב יירוט באזור צומת גולני. תושבים דיווחו על שמיעת פיצוצים באזור, ובמד"א מסרו כי עד כה לא התקבלו קריאות בנוגע לנפגעים. (יאיר קראוס)
14:40 - אזעקות ליד נצרת: תושבים מדווחים על יירוטים. דקות לאחר האזעקות סמוך לנצרת, באזור נוף הגליל, תושבי האזור דיווחו על קולות יירוטים. בין השאר האזעקות הופעלו באזור נוף הגליל, לראשונה מאז דצמבר, במשהד, כפר כנא, נוף הגליל וריינה. (יאיר קראוס)
13:05 - מזכיר הממשלה נגד מכתב היועמ"שית: "לא בשלה השעה לוועדת חקירה ממלכתית". מזכיר הממשלה יוסי פוקס הגיב למכתבה של היועמ"שית גלי בהרב-מיארה, שכתבה לראש הממשלה בנימין נתניהו כי יש למנות ועדת חקירה ממלכתית לחקר אירועי המלחמה בהקדם. פוקס מסר לה כי " ישראל מצויה בעיצומה של מלחמה עצימה וטרם בשלה השעה לחקור את כלל אירועי המלחמה ומה שקדם לה". (איתמר אייכנר)
11:20 - עשרות מחבלים חוסלו במרכז הרצועה, פירים אותרו באזור רפיח. כוחות אוגדה 98 ממשיכים בלחימה במזרח מחנה הפליטים אל-בורייג' ובמזרח העיר דיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה. הם חיסלו עד כה עשרות מחבלים, איתרו פירים והשמידו תשתיות טרור באזור. כמו כן, חיל האוויר, בשיתוף כוחות האוגדה, תקף וחיסל ראש חוליית שיגור תמ"ס ומחבל נוסף שירה על הכוחות. גם אוגדה 99 פועלת במרכז הרצועה, ולוחמי חטיבת הצנחנים הצטרפו אף הם ללחימה באזור. באזור רפיח לוחמי אוגדה 162 איתרו פירים ואמצעי לחימה. (יואב זיתון)
10:55 - התרעות בעוטף: נפילה אחת בשטח פתוח, לא ידוע על נפגעים. המועצה האזורית אשכול עדכנה בהמשך להתרעות שהופעלו בעוטף כי אין נפילות ביישובים, אך זוהתה נפילה אחת בשטח פתוח. לא ידוע על נפגעים או על נזק שנגרם כתוצאה מכך. גורמי ביטחון מבצעים סריקות באזור. (מתן צורי)
09:05 - דיווח: קטאר איימה לגרש את חמאס מדוחא - אם לא יקבל את העסקה. רשת CNN דיווחה כי קטאר איימה על חמאס כי תגרש את אנשיו מדוחא - אם לא יקבל את העסקה לשחרור חטופים ולהפסקת המלחמה. גורם אמריקני אמר כי קטאר הזהירה את חמאס במשך חודשים כי אנשיו עלולים להיות מגורשים משם - וכעת הציבה בפני ארגון הטרור את האיום הממשי. (ynet)
08:45 - צה"ל תקף מבנים צבאיים של חיזבאללה בדרום לבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה מבנה צבאי של חיזבאללה באזור ג'בל רזלן שבדרום לבנון, לצד מבנים צבאיים של ארגון הטרור באזורים רמיה וכפר כילא. (יואב זיתון)
סיכום חדשות הלילה:
נקבע תאריך רשמי לנאום נתניהו בקונגרס: "נרגש להציג את האמת על מלחמתנו הצודקת". יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני מייק ג'ונסון ומנהיג המיעוט בסנאט הרפובליקני מיץ' מקונל הודיעו באופן רשמי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בקונגרס ב-24 ביולי. נתניהו מסר כי הוא "מאוד נרגש על הזכות לייצג את ישראל בפני שני בתי הקונגרס ולהציג לנציגי העם האמריקני ולכל העולם את האמת על המלחמה הצודקת שלנו נגד אלה המבקשים להשמיד אותנו". (רויטרס)
צבא ארה"ב: השמדנו 8 כטב"מים ו-2 כלי שיט בלתי מאוישים של החות'ים בים האדום. פיקוד המרכז של צבא ארה"ב (CENTCOM) הודיע כי השמיד ביממה האחרונה שמונה כטב"מים ששיגרו המורדים החות'ים מתימן ושני כלי שיט בלתי מאוישים בים האדום. לפי הודעת הצבא האמריקני, כוחותיו "פעלו בהצלחה" מול כטב"ם ששוגר מאזור הנשלט על-ידי החות'ים, וכי שליחי איראן בתימן שיגרו גם טיל בליסטי נגד ספינות. לא דווח על נזק או נפגעים. (רויטרס)