סגור

ועדת הכלכלה אישרה את פרק המזון ברפורמת היבוא

הוועדה אישרה את הנוהל המאפשר יבוא מהיר יותר בשורה של מוצרי מזון; עם זאת, הוחרגו תשעה מוצרים מהנוהל המקל, כולל בשר, עוף, דגים, ביצים, מזון לתינוקות ותוספי תזונה; דרישת איגוד תעשיות המזון להחריג מוצרי חלב לא נענתה

לקראת הקלה ביבוא המזון: לאחר שמונה שעות סיימה ועדת הכלכלה את הדיון בפרק הרלוונטי ברפורמת היבוא ואישרה אותו.1 צפייה בגלריה
טירוף ה קורונה ב סופרים סופר מרקט בית אשל באר שבע
טירוף ה קורונה ב סופרים סופר מרקט בית אשל באר שבע
(צילום: הרצל יוסף)
הצורך ברפורמה עלה בשל העובדה כי הנוהל הנוכחי הוא ארוך ומורכב ומהווה חסם ליבוא. עם זאת, לאור התעקשות משרד הבריאות הוחלט להחריג תשעה מוצרים המוגדרים כרגישים מנוהל היבוא החדש והמקל, שעיקרם הוא בשר, עוף, דגים, ביצים, מזון לתינוקות ותוספי תזונה. דרישת איגוד תעשיות המזון להחריג את מוצרי החלב לא נענתה בוועדה - דרישה שאם היתה נענית היתה הופכת את הרפורמה לכמעט חסרת משמעות. עם זאת, התקבלה דרישת הדבוראים להחריג את הדבש מהרפורמה, והיא התקבלה מתוך כוונה להגן על התוצרת המקומית ועל האיזון האקולוגי שקשור באוכלוסיית הדבורים בארץ.
פרק המזון ברפורמת היבוא מבקש לאפשר ליבואן שיירשם כ"יבואן נאות" לייבא חלק מן המזונות הרגישים ב"מסלול אירופי". מסלול זה מתבסס על כך שיש אישור לשיווק ולייצור המוצר באירופה. עם זאת, בגלל הרגישות הכרוכה במזון, גם במסלול זה יהיה צורך בהצגת מסמכים המעידים על קשר ישיר או עקיף עם היצרן. המשמעות היא שאמנם תהיה הקלה משמעותית ביבוא מזון, אך תופעת היבואן הבלעדי בסקטור זה תמשיך להיות מרכזית.
דיון הועדה הופסק בעקבות חילוקי דעות שהתגלעו בין משרד הבריאות למשרד החקלאות. התברר כי אסדרת המזון נוגעת לשני המשרדים הללו, ועלו חילוקי דעות בנוגע לסמכויות המשרדים. במהלך הפסקה קלה נפתר המשבר והוכרע כי במקרה של מחלוקת בין המשרדים יוכל ראש הממשלה להחליט בוויכוח.
באוצר מביעים סיפוק רב מכך שרפורמת היבוא כולה הוקראה בכנסת, ובראשית השבוע תסתיים העבודה עליה. לדברי גורמים באוצר, ההחרגות שהוכנסו בסופו של דבר הן בעלות היגיון מסוים, ואינן פוגעות משמעותית ברפורמה.