סגור

חקירת ניסיון הציתות למנכ"ל שטראוס: "יש חשוד פוטנציאלי נוסף"

מעצרו של אלכסנדר קורלוב, החשוד בניסיון התקנת האזנת סתר ברכבו של גיורא בר דעה, הוארך בשלישית, עד יום ראשון. זאת לאחר שבמשטרה חשפו בדיון כי הם מתכוונים לבצע פעולת חקירה בקשר לחשוד נוסף, שעדיין לא נעצר או נחקר. במשטרה מקווים שהיא תניב ראיות נוספות לקשירת קשר לאחר שבחיפוש בביתו של קורלוב בערד לא התגלו ממצאים

התפתחות בחקירת אלכסנדר קורלוב, החשוד בניסיון התקנת מכשיר להאזנת סתר במכוניתו של מנכ"ל שטראוס גיורא בר דעה, הביאה לכך שמעצרו הוארך היום (ה') בבית משפט השלום בפתח תקווה בפעם השלישית, עד ליום ראשון. בכך קיבל השופט אמיר לוקשינסקי-גל את בקשת משטרת שדות במרחב שרון להאריך את מעצרו של קורלוב בארבעה ימים.


עד אז מתכוונת המשטרה לערוך פעולת חקירה הקשורה לחשוד פוטנציאלי נוסף ופעולות חקירה נוספות, והיא אף ביקשה וקיבלה צווים חסויים שונים לביצוע הפעולות. בדרך זו מנסה המשטרה לאשש את החשד שקורלוב לא פעל על דעת עצמו, אלא נשלח לבצע את הטמנת מכשיר ההאזנה בידי גורמים אחרים – כלומר קשר קשר לביצוע פשע.

3 צפייה בגלריה
גיורא בר דעה נשיא ומנכ"ל שטראוס אחריות תאגידית
גיורא בר דעה נשיא ומנכ"ל שטראוס אחריות תאגידית
גיורא בר דעה
(צילום: תומי הרפז)

בידי המשטרה, כך התברר היום בדיון, יש כבר שם של עוד אדם מעורב - "חשוד פוטנציאלי נוסף", כפי שהגדירה זאת בדיון. אולם עד כה האיש לא נחקר, אך במשטרה מקווים שפעולת החקירה בעניינו, תקרב אותה לפיצוח התעלומה.
עבירת קשירת הקשר המיוחסת לקורלוב היא שעומדת בלב הפרשה ומרכזת את מרבית העניין התקשורתי. מאז מעצרו ביום חמישי שעבר בשעה 22:00 בלילה בחצר ביתו של בר דעה בסמוך למכוניתו, לאחר שנצפה פותח וסוגר את דלתות הרכב, כשבכיסו מכשיר לביצוע האזנת סתר, המשטרה מנסה לפצח את החידה: למי היה אינטרס להוציא כזו פעולה אל הפועל – האם זה חלק מריגול עסקי של גורם כלשהו נגד שטראוס, האם זה קשור לעניינים אישיים של בר דעה ועוד השערות שונות לכיווני חקירה שונים. בנוסף, מיוחסות לחשוד עבירות של הסגת גבול, פריצה לרכב, החזקת כלי פריצה וניסיון התקנת מכשיר לצורך האזנת סתר.

הנייד של קורלוב לא נמצא

המשטרה הגישה היום לשופט דו"ח סודי ובו 11 פעולות שהיא מתכוונת לבצע כעת ביחס לחקירה, בין השאר לקבל חוות דעת מקצועית לגבי מכשיר ההקלטה שנתפס בידי החשוד. "זה תיק מורכב", אמר בדיון נציג המשטרה רס"ב סטס מולדבנוב. "החשד הסביר מאז הארכת המעצר הקודמת, למרות פעולות החקירה הקודמות, לא התחזק, אך נשאר ברמה הגבוהה כמו שהיה. אין חולק שהוא נכנס לשטח של החצר, נגע ברכבים, יש סרטונים שמתעדים את זה. אנו מנסים להתחקות אחרי המטרה של הביקור של החשוד. אחרי קשירת הקשר".
בדיון הארכת המעצר הקודם נחשף כי בארנקו של קורלוב התגלה פתק ברוסית שעליו הכיתוב: "משפחת בר דעה" עם כתובת ביתו הפרטי במושב בית יהושע בשרון, מה שחיזק את החשד לפיו מישהו שלח אותו למשימה זו. עם זאת, המשטרה לא השכילה עד כה לעלות על ראיות נוספות לחיזוק התזה הזו. בין השאר, כפי שהבהירה המשטרה בדיון היום, משום שקורלוב מסרב לשתף פעולה. כך למשל, הוא סירב למסור את כתובת הבית שבו הוא מתגורר בערד.
למרות זאת, המשטרה הצליחה לאתר את כתובת בית מגוריו של קורלוב בערד, להגיע למקום, להיכנס לדירה ולעשות בה חיפוש, כאשר בין השאר המטרה היתה לאתר את הטלפון הנייד שלו, שלא היה עליו בעת מעצרו. קורלוב טען כי שכח את הטלפון בביתו, אולם כפי שסיפר בדיון נציג המשטרה מולדבנוב, המכשיר לא נמצא במהלך החיפוש ולמעשה הפעולה לא העלתה ממצאים חדשים שיחזקו את החשד נגדו.

3 צפייה בגלריה
בית משפט השלום בפתח תקווה
בית משפט השלום בפתח תקווה
בית משפט השלום בפתח תקווה
(עמיר קורץ)

בנוסף המשטרה טוענת כי גרסתו של קורלוב לפיה הגיע למקום בכלל כדי להתעמת עם קבלן שיפוצים שאצלו הוא עבד ושלטענתו חייב לו כסף ובמטרה להקליט אותו, ושחשב כי שם הוא מתגורר, היא שקרית, ובית המשפט כבר קבע לגביה כי היא "מעוררת קשיים".

הסנגור: "תאשר לי שאין לך כרגע ראיה לריגול עסקי". המשטרה: זה לא מדויק"

כאשר המשטרה מגיעה להארכת מעצר היא צריכה להציג ראיות לפיהן החשדות נגד החשוד התחזקו מאז הארכת המעצר הקודמת, ובעוד שבדיון הקודם שלפה המשטרה את אותו פתק מסתורי, הפעם הודה נציג המשטרה כי מאז הארכת המעצר הקודמת ביום שלישי לא הושגו ראיות חדשות שיחזקו את החשד לקשירת קשר. "אני מאוד מקווה שאותה פעולה שביקשנו בדו"ח הסודי החדש תוביל אותנו להתפתחות", אמר מולדבנוב בתשובה לשאלת סנגורו של קורלוב, עו"ד רן אלון מטעם הסניגוריה הציבורית.
עו"ד אלון ביקש ממולדבנוב – "תאשר לי שאין לך כרגע ראיה לריגול עסקי". מולדבנוב השתהה שניות ארוכות עם תשובות ואז אמר: "זה לא מדויק. אני לא יודע מי שלח אותו, אבל עצם העובדה שמגיע אדם לביתו של מנכ"ל שטראוס עם מכשיר הקלטה זה חשוד. הוא ניתן גרסה אבל זה לא מתיישב עם חומר החקירה".
כשעו"ד אלון שאל: "יש לך אדם שקשר איתו קשר?", הפנה מולדבנוב את בית המשפט לאותה פעולת חקירה שהתבקשה בדו"ח הסודי, המבוססת על מסמך חסוי שהוגש לשופט, ואמר שהכוונה היא לאדם שמופיע שם: "יש לנו היום חשוד פוטנציאלי נוסף. יש לו שם, תעודת זהות, השם צץ אתמול אחרי פעולות חקירה. יש פה מעבר לסתם שם". עם זאת אמר מולדבנוב כי האדם הנוסף לא נחקר עד כה: "לא עצרתי אותו עוד".

3 צפייה בגלריה
עו"ד רן אלון
עו"ד רן אלון
עו"ד רן אלון
(עמיר קורץ)
עו"ד אלון שאל: "האם יש לך ראיה קונקרטית שאתה יכול להצביע על קשירת קשר עם אותו גורם?", ומולדבנוב ענה: "היום אני לא יכול, אבל נעשה הכל כדי שכן. כרגע אין. יש חשד ראשוני מאוד שמבוסס על התקדמות החקירה על פי מסמך שהוגש לבית המשפט. חקירה זה משהו דינמי, זה לא מתמטיקה, לכן ביקשתי צווים בתיק הזה, קיבלנו אתמול צווים, אנו עובדים. יש לנו מלא צווים בתיק הזה".
עו"ד אלון טען בסיכום דבריו כי "לכל תעלול יש גבול. ליחידה החוקרת יש היפותזות והשערות. שימשיכו לחקור כאוות נפשם, לעשות האזנות סתר ואולי זה יוליד משהו. אבל שישחררו אותו הביתה. בינתיים נראה שההר הוליד עכברון".
הוא ביקש לשחרר ממעצר את קורלוב, אדם בן 50, ללא עבר פלילי, שעובד לדבריו בעבודות מזדמנות – לעתים כמציל, לעתים כשיפוצניק. "הוא לא נחקר מאז הארכת המעצר הקודמת, חזר על גרסתו. יכול להיות שגרסתו לא חפה מקשיים, אבל הוא לא צריך להפריך את החשד שמייחסים לו. המשטרה צריכה להוכיח שהוא בא לשם עם המטרות שהם טוענים. שבוע ימים הם מנסים לבסס את אותה קשירת קשר. זה ה'קזוס בלי'. החשד הסביר לא התחזק, הוא בעצם נחלש, כי יש דריכה במקום. הם מחפשים את המטרה כמו תועה באפלה".

"החשד הסביר לביצוע עבירת קשירת הקשר – נותר בעינו"

השופט לוקשינסקי-גל, שהדיון בהארכת המעצר נותב אליו, אף שלא ישב בדין בפעמיים הקודמות, קרא במשך דקות ארוכות את החומר שהוגש לו. כל אותה עת ישב קורלוב בדממה, כפי שעשה לאורך כל הדיון, על ספסל החשודים. השופט החליט לבסוף, כאמור, לקבל את בקשת המשטרה במלואה לעצור את החשוד עד ליום ראשון.
"לעניין החשד הסביר אנו מצויים בהארכת מעצר שלישית ולכן יש צורך בראיות משמעותיות יותר", קבע השופט בהחלטתו. "אין חולק כי בשלב זה החשד הסביר לביצוע עבירת קשירת הקשר - אשר היא מצדיקה את עילת הארכת המעצר - נותר בעינו. יחד עם זאת, אין מדובר בחשד זניח וזאת בין היתר לקיומו של הפתק וכן לשאלות העולות מתוך גרסת החשוד. ימי המעצר שביקשה היחידה החוקרת הינם מתאימים. יש לעשות כל מאמץ להשלים את הפעולות עד תום ימי המעצר".