סגור

המשטרה חוקרת: מי אחראי לניסיון להתקין מכשיר האזנה ברכבו של מנכ"ל שטראוס?

חשוד בן 50, ללא עבר פלילי, נעצר ביום חמישי בלילה סמוך לביתו של גיורא בר דעה בישוב בשרון. החשוד טען כי הגיע למקום כדי להקליט קבלן שחייב לו כסף, וכנראה טעה בכתובת. בית המשפט האריך את מעצרו עד ליום שלישי

מעצר ארעי של חשוד בהסגת גבול ופריצה לרכב במושב בשרון הביא לפתיחה בחקירת משטרה, שבמרכזה ניצבת השאלה האם ומדוע נעשה ניסיון להתקין מכשירי האזנה ברכבו של מנכ"ל קבוצת שטראוס, גיורא בר דעה, ומי הגורם שעומד מאחורי זה.

ביום חמישי האחרון, סמוך לשעה 22:00, התקבל במשטרה דיווח על דמות חשודה שמסתובבת ליד רכבים במושב קטן בשרון, במטרה לבצע פריצה אליהם. שוטרי תחנת שדות ממרחב שרון במשטרה שהוזעקו למקום עצרו אדם בן 50, תושב אילת, ללא עבר פלילי, בסמוך לביתו של בר דעה וליד רכבים השייכים לו. השוטרים עיכבו את החשוד וערכו עליו חיפוש. הם הופתעו למצוא במכנסיו מכשיר להאזנת סתר, שאותו, על פי החשד של המשטרה, הוא תכנן להתקין ברכבו של בר דעה.
2 צפייה בגלריה
גיורא בר דעה נשיא ומנכ"ל שטראוס אחריות תאגידית
גיורא בר דעה נשיא ומנכ"ל שטראוס אחריות תאגידית
גיורא בר דעה, מנכ"ל קבוצת שטראוס
(צילום: תומי הרפז)
האיש נעצר בחשד לעבירות של הסגת גבול, התפרצות לרכב, החזקת כלי פריצה לרכב, ניסיון הצבת מכשיר המשמש להאזנת סתר וכן קשירת קשר לפשע.
במהלך החקירה ניסו חוקרי המשטרה לברר עם האיש מדוע הגיע למקום. הוא מצידו מסר גרסה לפיה הוא בכלל התכוון להגיע למקום לביתו של קבלן שיפוצים אצלו הוא עבד בעבר כשיפוצניק, ומאחר והקבלן חייב לו 10,000 שקלים ומתחמק מלשלם, הוא הגיע לביתו במטרה לדבר איתו ולהקליט אותו.
ביום שישי בבוקר הובא החשוד להארכת מעצר בבית משפט השלום בפתח תקווה. נציג המשטרה רס"מ ניר זרביב ביקש מבית המשפט להאריך את מעצרו בחמישה ימים מחשש לשיבוש החקירה, וסיפר בדיון כי החשוד "הודה שפתח שני רכבים בתוך החצר. הוא טען שפתח את הרכבים כדי להפעיל את האזעקה של הרכבים כדי למשוך החוצה את אותו קבלן כדי לדבר איתו ולהקליט".
לגבי גרסת החשוד בנוגע לקבלן, אמר רס"מ זרביב כי "מלבד שם פרטי של אותו קבלן הוא לא יודע להגיד שום פרט על אותו קבלן, אבל הוא יודע איפה הקבלן הזה גר, והפרט הכי חשוב שהוא לא הגיע לבית הקבלן אלא הגיע לביתו של מנכ"ל שטראוס". לשאלת הסנגור של החשוד, עו"ד רן אלון מטעם הסניגוריה הציבורית, האם יכול להיות שהאיש טעה בכתובת, ענה נציג המשטרה כי "קשה לי להאמין. יש שם אחוזה של מנכ"ל שטראוס".
2 צפייה בגלריה
עו"ד רן אלון
עו"ד רן אלון
עו"ד רן אלון, סנגורו של החשוד
במהלך הדיון המשטרה לא הסכימה לבקשת הסנגור לספק פרטים נוספים מעבר לאלה שהוגשו לבית המשפט בדו"ח החקירה הסודי בכל הנוגע לחשדות שלה לגבי מהות הקשר שרקם לכאורה החשוד לבצע את הפעולות.
הסנגור רן אלון אמר מנגד בדיון כי מרשו מכחיש את חשדות המשטרה וכי הופתע לגלות שמדובר היה בביתו של מנכ"ל קבוצת שטראוס: "מדובר בגבר בן 50 ללא עבר פלילי בכלל. החשוד נתן גרסה להימצאות שלו במקום. אסכים שהיא לא חפה מקשיים, אבל הגרסה שלו שהוא הגיע לשם, ולמעשה הוא מודה בסוג של הסגת גבול, אבל על מנת להקליט את המעסיק שלו לשעבר שאצלו עבד בשיפוצים בתור קבלן שיפוצים".
"הבנתי מתשובות הטוען כי מדובר על בית שונה, של מנכ"ל שטראוס, אבל יכול להיות שמדובר בטעות שלו בכתובת", הוסיף אלון. "אני לא הצלחתי להבין איזה ראיה יש היום בכך שמדובר בקשירת קשר עם אחר לביצוע עבירה, איזה ראיה יש לכך שניסה להטמין מכשיר בתוך הרכבים, גם אם דלתות הרכבים".
סגן הנשיאה השופט עמית פרייז קיבל את בקשת המשטרה במלואה והחליט על הארכת מעצרו של החשוד בחמישה ימים, עד ליום שלישי. בהחלטתו כתב כי "עיון בתיק מלמד על כך שנחצה באופן ניכר רף החשד הסביר לעת הזו. לחשוד גרסה משלו, ואולם זו מעוררת קשיים, מה גם שאף אם היה מקום לקבל אותה, די בה בכדי לבסס חשד לפחות לחלק מהעבירות, גם אם באופן אחר".
השופט כתב עוד כי "החקירה הינה בשלב הראשוני, כאשר בפני החוקרים עוד צפויות להתבצע פעולות חקירה לא מועטות שחלקן מצריכות זמן וכאשר ביצוע חלקן אף עשוי להניב פעולות חקירה נוספות, כאשר ביחס לחלק מהפעולות יש חשש לשיבוש, ככל שהחשוד ישוחרר".