סגור

ליברמן על האינפלציה: "אנחנו במשבר עולמי שיגיע לשיאו בחורף הקרוב"

בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו שהתקיימה בצהריים אמר ליברמן: "כשר אוצר ישראלי, אני לא יודע להשפיע על המחירים העולמיים. אנו עושים את המקסימום". עוד הבטיח שר האוצר כי תוכנית הדיור שהממשלה עובדת עליה תביא להשתלטות על מחירי הדיור. ליברמן התייחס גם לאפשרות שיתקיימו בחירות בקרוב: "מי שמריח ריח בחירות - אני מציע לו לפנות לרופא אף אוזן גרון"

"אנו נמצאים בתחילתו של משבר עולמי שיגיע לשיאו בחורף הקרוב", כך אמר בצהריים (ב') שר האוצר אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו בתשובה לשאלת "כלכליסט". הדברים נאמרו אחרי פרסום נתוני האינפלציה אתמול ועל רקע ההתכווצות המפתיעה של המשק ברבעון הראשון.

"מתחילת השנה מחירי הפחם זינקו ב-150%, מחירי הגז הטבעי ב-104%, ומחירי החיטה ב-63%", הוסיף ליברמן. "כשר אוצר ישראלי, אני לא יודע להשפיע לא על מחיר עולמי של פחם, לא על הגז הטבעי, לא על חיטה ולא על ברזל. אני מסתכל על שתי הכלכלות הכי חזקות - ארצות הברית וגרמניה. בארצות הברית האינפלציה השנתית היא 8.2%, וגם שם מחירי הדיור עלו כמו במדינת ישראל, קצת יותר מזה, ובגרמניה האינפלציה היא 7.4%. אם אני לוקח מדינה כמו צ'כיה, האינפלציה השנתית שם היא 14.2%. אנו עושים את המקסימום".
1 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן
(צילום: קובי קואנקס)
על מחירי הדיור אמר השר ליברמן: "אנו רואים שיש ירידה של 30% במשכנתאות מבחינת כמות משכנתאות. עם התוכנית שנביא נשתלט על מחירי הדיור. אנו עובדים על התוכנית בדיונים בלתי פוסקים. אני מקווה שנצא עמה בהקדם האפשרי. אני מקווה שנציג את תוכנית הדיור עד סוף החודש". בתשובה לשאלה על ההצעה שהועלתה באגף התקציבים באוצר להעלות את מס הרכישה על דירה ראשונה מעל 3 מיליון שקל, אמר ליברמן כי הוא לא מכיר את התוכנית הזו.
ליברמן התייחס לאפשרות שיתקיימו בחירות בקרוב ואמר: "לכל אחד שמריח ריח בחירות - אני מציע לפנות לרופא אף אוזן גרון. אנו נעביר כאן תקציב לשנת 2023 ונמשיך לתפקיד".