סגור

המאבק ביוקר המחיה: הקלות על יבוא טמפונים, חיתולים וסבון כלים

על פי צו שפרסמה שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, המוצרים הללו יעברו לקבוצת יבוא מקלה בה מספיקה הצהרת יבואן כי המוצר עומד בתקן. על פי הערכות, בעקבות צעד זה מחירי החיתולים יוזלו בכ-7.5%, מחירי הטמפונים יוזלו בכ-9% ולגבי נוזלי הכלים, התקווה היא שייכנסו שחקנים חדשים לשוק זה

אמש פרסמה שרת הכלכלה אורנה בריבאי, צו שיאפשר לייבא ביתר קלות טמפונים, טיטולים, וסבון כלים. שלושת המוצרים הללו מצויים כיום בקבוצת הייבוא המחמירה ביותר שנועדה למוצרים שרמת הסיכון בהם 'גבוהה' (קבוצת ייבוא 1). מוצרים בקבוצה זו נדרשים באישור מעבדה לדגם הספציפי שמיובא ואישור פרטני לכל משלוח שמגיע לישראל. כך למשל, כדי לייבא סבון כלים מחברה אירופאית, היה יש צורך באישורים מוקדמים ובבדיקות מעבדה.
על פי הצו, המוצרים הללו יעברו לקבוצת יבוא מקלה שנועדה למוצרים שרמת הסיכון בהם נמוכה (קבוצה מספר 3). בכדי לייבא מוצרים המשתייכים לקבוצה זו, יש צורך בהצהרת יבואן על כך שהמוצר עומד בתקן, אך אין צורך בבדיקות של מעבדות מקומיות. בדברי ההסבר מודגש, כי לצד ההקלה על הייבוא תוגבר האכיפה על מוצרים אלו.

1 צפייה בגלריה
תינוקות ב מבחן חיתולים
תינוקות ב מבחן חיתולים
תינוקות במבחן חיתולים
(צילום: אביגיל עוזי)

לדברי משרד הכלכלה, פערי המחירים בין ישראל לעולם בשוק הטמפונים הוא גבוה מאוד. והערכות אופטימיות צופות כי המהלך הזה לבדו עשוי להוזיל את המחיר לצרכנית בכ-9% . שוק החיתולים מוערך בכחצי מיליארד שקל בשנה, כאן מעריכים את ההוזלה לצרכנים בכ-7.5%, ומזכירים כי ההקלות בעבר גולגלו לצרכנים. לגבי שוק הנוזל כלים, השוק מוערך בכ-170 מיליוני שקל בשנה, והוא ריכוזי מאוד, התקווה כי הקלת היבוא תכניס שחקנים חדשים לשוק זה.
נזכיר, כי בחוק ההסדרים האחרון עברה רפורמת יבוא כוללת ומקיפה שתעביר את מרבית המוצרים לקבוצת הייבוא המקלה (קבוצה 3), אך הרפורמה המלאה אמורה להיכנס לתוקף רק ב-1 ביוני 2022 והיא כוללת פיתוח של מנגנוני אכיפה חדשניים. עם זאת, בגלל המחאות על יוקר המחיה מנסים בממשלה להקדים חלקים מן הרפורמה, ולהעביר מוצרים בולטים למשטר יבוא מקל יותר.
בדברי ההסבר לצו מסבירים פקידי משרד הכלכלה את הבחירה דווקא במוצרים הללו, כך: "לנוכח עליית המחירים למוצרים צרכניים בתקופה האחרונה, ביקשה שרת הכלכלה לבחון אפשרות למתן הקלות בטרם תיכנס הרפורמה המלאה לתוקף. ההקלות שנבחנו הן הקלות נקודתיות לגבי מספר קטן של מוצרים שלדעת גורמים כלכליים במשרד יש עמן פוטנציאל להורדת מחירים". עם זאת, יש להוסיף כי הבחירה במוצרים אלו היא גם סמלית, שכן מדובר במוצרים שמוכרים היטב לכל צרכן וצרכנית בישראל.
מדובר בצעד שלא דורש התקנת תקנות או אישור ועדה בכנסת. עם זאת, הצעד תלוי באישורו של הממונה על התקינה במשרד הכלכלה. הממונה על התקינה אישר את המהלך, אך עם "יימצאו כשלים רוחביים" ימליץ הממונה על התקינה לשרת הכלכלה לחזור בה מההחלטה, ולהחזיר את הטמפונים, הטיטולים, וסבון הכלים לקבוצת יבוא מספר 1.
שרת הכלכלה, אורנה בריבאי אמרה: "אנחנו לא ממתינים לרפורמה ומקלים על היבואנים כבר היום, עוד לפני כניסתה לתוקף, אני מצפה שההקלה ביבוא מוצרים אלו תורגש בכיסו של הצרכן"