סגור

פרשנות
שברו את הביצים בסל התקציב: הח"כים איימו, ובסוף כולם יצאו מרוצים

בדיונים על העלאת גיל הפרישה לנשים ועל הרפורמה בחקלאות ניסה כל אחד מהצדדים לכופף את ידו של השני. התוצאה הסופית היא שכולם יצאו מנצחים. ליברמן: "מכל דיוני התקציב לא ראיתי שקט ושלווה כזו". עדיין אין הסכמות על הרפורמה ברגולציה

שר האוצר אביגדור ליברמן יכול לסמן הבוקר "וי" בנטרול ההתנגדויות המרכזיות לחוק ההסדרים: להעלאת גיל הפרישה הקצה 900 מיליון שקלים ובכך השיג את תמיכתם של הח"כים והח"כיות שאיימו להצביע נגד. את רפורמת הביצים הסכים להוציא מחוק ההסדרים כך שהדיון בה יימשך בשלושת החודשים הקרובים. עם זאת, הדיונים המרתוניים על הרפורמה ברגולציה יימשכו עד להצבעה בקריאה הראשונה הצפויה הערב. עד אז, יש להניח, יושגו הסכמות.
ברפורמות ששנויות במחלוקת, ניסה כל אחד מהצדדים לכופף את ידו של השני: ליברמן את הח"כים והח"כיות - ולהיפך. התוצאה הסופית היא שכולם יצאו מנצחים ומרוצים ו"רצו לספר לחבר'ה".
4 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן מליאת הכנסת דיון על התקציב 4
שר האוצר אביגדור ליברמן מליאת הכנסת דיון על התקציב 4
"סחר" עם הח"כים. שר האוצר אביגדור ליברמן
(צילום: יואב דודקביץ)
ליברמן הוא פוליטיקאי משופשף. הוא מעורב בחוקי התקציב וההסדרים משנת 1996 עת כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בראשותו של בנימין נתניהו. ליברמן יודע "לסחור" עם הח"כים. מצד אחד הגיש חוק הסדרים ענק עם 27 רפורמות ששכבו שנים במגירות האוצר. מאידך, הוא היה פתוח להכניס שינויים ולהוציא "עיזים". המטרה של ליברמן היא להראות לציבור שהרפורמות יוצאות לדרך, התחרות גדלה, המחירים יורדים והציבור ישלם פחות.
שר האוצר הצליח להתגבר על המוקשים העיקריים שחוללו התנגדות פוליטית מצד 20 ח"כים מהקואליציה, תוך שהוא משיג את שלו, מכניס שינויים ונותן גם לח"כים אפשרות להציג ניצחונות.
מבחינת גיל הפרישה - במשך שנים דרשה ועדת הכספים ממשרד האוצר להקצות מאות מיליוני שקלים לסייע לנשים במקצועות שוחקים שפוטרו, לא מקבלות קצבת זקנה ופנסיה חודשית בגלל העלאת גיל הפרישה. ליברמן הבין שעליו לפתוח את הכיס על מנת להעביר את הרפורמה - וכך עשה. הוא פרגן בנאומו הבוקר במליאה לח"כיות אפרת רייטן, מיכל רוזין, נעמה לזימי, ג'ידא רינאוי-זועבי ומירב בן ארי כל הכבוד "על הנכונות לשתף פעולה להגיע לפשרות ולהגיע לתוצאה טובה לאזרחי ישראל".
"ישבנו לילות בנושא העלאת גיל הפרישה. אני מבין את כל ההתלבטויות וכל המצוקות, ישבתי עם מיכל רוזין ואני מבין עד כמה זה היה קשה להגיע למתווה מוסכם ומושכל. המתווה המוצע הוא הכי נכון וגם טומן בחובו רשת ביטחון צפופה לנשים מוחלשות, רשת ביטחון עבה ונותנת פרספקטיבה לנשים מלאות אנרגיה שרוצות לעבוד ולתרום למשק הישראלי". זה נגמר בהודעה משותפת של ליברמן והח"כיות.
4 צפייה בגלריה
אפרת רייטן חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה
אפרת רייטן חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה
ליברמן פרגן בנאומו גם ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אפרת רייטן
(צילום: יואב דודקביץ)

חרב הקדמת הבחירות עשתה את שלה

אשר לרפורמה בחקלאות - גם כאן, ליברמן, שר החקלאות עודד פורר והח"כים שמחים. ליברמן ופורר דבקים ברפורמה בחקלאות. ליברמן דיבר על הרפורמה בכל מסיבת עיתונאים שערך. הוא ידע שהלובי החקלאי בכנסת, החקלאים והמועצות האזוריות יתנגדו ויפעילו לחצים על הח"כים מהעבודה, מרצ ויש עתיד. הללו עובדים דרך קבע עם משרד הלובינג "ריפבליק" שארגן להם פגישות עם הח"כים בחודשים האחרונים במטרה לגייס את תמיכתם.
לליברמן, פורר ולמשרד אוצר היה ברור שיתקשה לעמוד בפני בג"ץ בביטול התכנון במשק הביצים כבר מהשנה הבאה. אבל האיום של ליברמן על הח"כים והחקלאים שהתכנון יבוטל כבר מהשנה הבאה השיג את שלו. השורה התחתונה היא שהתכנון בענף הביצים שנועד להתבטל ב-2022 יימשך עד 2027. בשלושת החודשים הקרובים יתקיים הדיון על הרפורמה בביצים.
שר האוצר שיבח את פורר ואת הח"כים רם בן ברק, נירה שפק, אלון שוסטר ויאיר גולן והכריז כי במסגרת "בשורת הרפורמה בפירות וירקות", יקבלו החקלאים 2.6 מיליארד שקלים בתמיכה ישירה. "זה יחזק את החקלאות הישראלית ויוריד את יוקר המחייה. בנושא ההטלה, אני רגוע כי מחירי הביצים מפוקחים אין חשש לקפיצה במחירים וזה שווקים שונים. שוק הפירות והירקות עומד על 22 מיליארד שקלים בשנה ושוק הביצים 2 מיליארד שקלים לכן הסכמנו לדחות הרפורמה בהטלה בשלושה חודשים והתחייבנו שנגיע להסכמה".
4 צפייה בגלריה
ח"כ מ מרצ מיכל רוזין
ח"כ מ מרצ מיכל רוזין
ח"כ מיכל רוזין ממרצ ניהלה משא ומתן עם האוצר על גיל הפרישה לנשים
4 צפייה בגלריה
יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן
יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן
יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן נתנה אור ירוק לסיכום
( צילום: יאיר שגיא)
הסיכום זכה לתמיכה של יו"ר הקואליציה עידית סילמן, יו"ר ועדת החוץ והביטחון רם בן ברק, יו"ר ועדת הכנסת ניר אורבך, סגן שר הביטחון אלון שוסטר, סגן שרת הכלכלה יאיר גולן, יו"ר סיעת העבודה רם שפע ונירה שפק. כל הצדדים מיהרו לפרסם הודעה ש"הגיעו להסכמות ברפורמה בחקלאות כך שתיטיב הן עם הצרכן תוך התחשבות בהורדת יוקר המחיה והן עם החקלאות תוך השקעה בפיתוח ובתמיכות ישירות".
בקרב כיפופי הידיים אי אפשר להתעלם מכך שמעל ראשם של ליברמן והח"כים ריחפה חרב הקדמת הבחירות. ליברמן הכריז ש"אין תקציב בלי חוק הסדרים". המשמעות: אם חוק ההסדרים לא יאושר יחד עם התקציב עד 14 בנובמבר 2021 בקריאה השנייה והשלישית - הולכים לבחירות והכיסא של הח"כים ירעד. "אני מופתע לטובה שהתקציב הזה עובר בשקט. הופעתי שהחדשות בבוקר לא נפתחו עם דיוני התקציב. מכל דיוני תקציב לא ראיתי שקט ושלווה כזו", סיים את נאומו במליאה.