סגור
משה גפני יור יהדות ה תורה יור ועדת ה כספים של ה כנסת
משה גפני יו"ר ועדת הכספים של הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)

ועדת הכספים אישרה 470 מיליון שקל למינהלת תקומה, אבל לא נגעה בכספים הקואליציוניים

הסכום האמור יילקח מסעיף ההשכלה הגבוהה; לדברי נציגת האוצר, בינואר תתבקש הוועדה להחזיר את הסכום לשימוש המקורי - באמצעות קיצוץ זהה בכספים הקואליציוניים. 530 מיליון שקל מתקציב "תקומה" יאושרו רק בתחילת 2024, כך שייתכן כי ספקים ייאלצו להמתין כמה חודשים לתשלום

ועדת הכספים אישרה היום (ב') בתום דיון סוער העברת מיליארד שקל למנהלת תקומה כהרשאה להתחייב (מסגרת לביצוע הוצאות והתקשרויות) ועוד 150 מיליון שקל שיועברו אליה מקרן מס רכוש. כתוצאה מכך, יכולה המנהלת לנצל עד לסוף השנה סכום של 470 מיליון שקל - אותם אישרה הוועדה בשבוע שעבר. יתר 530 מיליון השקלים (מתוך המיליארד) יאושרו על ידי הוועדה בתחילת 2024 ויועבר לספקים רק בשנה הבאה.
במהלך הדיון התברר כי 470 מיליון שקל שיועברו למינהלת תקומה עד לסוף 2023 יילקחו מסעיף ההשכלה הגבוהה. כתוצאה מכך, יידחה התשלום להשכלה הגבוהה מדצמבר הקרוב לינואר 2024. נציגת האוצר תמר לוי בונה הודיעה כי בינואר 2024 תתבקש הוועדה להחזיר את הסכום לתקציב ההשכלה הגבוהה, באמצעות קיצוץ זהה בכספים הקואליציוניים.
כפי שנחשף בכלכליסט, בהוראתו של גפני משרד האוצר פיצל את הפנייה התקציבית כך שההרשאה להתחייב שתינתן למנהלת תקומה והסכום במזומן יפוצלו לשתי בקשות נפרדות, מה שיאפשר לו לתת אור ירוק לפעילותה של המנהלת אך בלי לוותר על הכספים הקואליציוניים.
אולם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לא העלה להצבעה בוועדה פנייה תקציבית להקצאת 274 מיליון שקל ובהם 100 מיליון שקל למנהלת תקומה ו-174 מיליון שקל לרשויות שנפגעו - מאחר שכ-115 מיליון שקל לצורך מימון הפעולות יבוצע מקיצוץ בכספים הקואליציוניים - בעיקר של משרד החינוך.
בנוסף, בקשה נוספת להעברת 1.078 מיליארד שקל למימון העורף נמשכה בחזרה מאחר שכללה אף היא קיצוץ בכספים קואליציוניים.
בליאק הוסיף "אני רוצה לברך את שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ואת גפני, אשר הצליחו בעת המלחמה, לשמור על שמנת הכספים הקואליציוניים, על חשבון האינטרס הציבורי. בניגוד מוחלט להמלצות הדרג המקצועי של משרד האוצר ושל נגיד בנק ישראל, ובניגוד לכוונה המקורית של אגף התקציבים, התקציב הראשוני להקמה ולפעילות מנהלת התקומה - מעל מיליארד שקל - לא יבוא על חשבון הכספים הקואליציוניים של יהדות התורה והציונות הדתית, אלא על חשבון הגדלת הגרעון. כלכלת ישראל ואזרחי ישראל ישלמו מחיר כבד על ההפקרות בזאת".
גפני השיב כי "כסף קואליציוני לא פסול", ואמר שחלק ממנו מיועד לזק"א ול"עזר מציון".
בליאק השיב כי "מדובר ב-4 מיליון שקל לזק"א. בזמן מלחמה אתם עושים הכל כדי לא לגעת בכספים קואליציוניים שלכם".
ח"כ אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי) אמרה כי "150 מיליון שקל למינהל תקומה הן כהוצאה מותנית בהכנסה (מקרן מס רכוש) ובעצם אנחנו משחקים בנדמה לי".
במהלך הדיון פרץ ויכוח בין גפני לפרקש הכהן. גפני אמר לה "את כל הזמן מתפרצת כי את צריכה להעביר את מה שאת אומרת לעיתונים. זו צביעות".
פרקש הכהן הגיבה "צביעות שלי? אתה מעכב העברות כספיות איך אתה מסתכל בעיניים לאנשים שנמצאים בלחימה ומפונים בבתי מלון. אולי בגלל העיתונים אתה מרגיש לא בנוח. אל תגיד לי מספיק".
ח"כ נעמה לזימי (העבודה) טענה: "אני לא מבינה, איך ייתכן שהתכנית כרגע היא להגדיל את הגרעון, דבר שיוביל בסופו של דבר להעלאת המסים, כאשר עוד לא מיצינו את כלל הכספים המיותרים מהשנה הזו ומהשנה הבאה, כשבראשם סגירת המשרדים המיותרים והעברת הכספים הללו בנוסף לכספים הקואליציוניים לטובת המאמץ המלחמתי. לא יכול להיות שכבר הייתה פנייה על שולחן הוועדה להעברת חלק משמעותי מהכספים הקואליציוניים, וכעת מושכים את הפנייה ומחליפים את המקורות בדברים אחרים. זה מצב מטורלל שלא ייתכן שמתבצע בתקופה כזו״.
בתשובה לשאלות הח"כים הודיעה תמר לוי בונה כי משרד האוצר עובד על הגשה לממשלה של חוק תקציב חדש ל-2023 . להערכתה העבודה עליו תסתיים בטווח של ימים. התקציב החדש יכלול 2 מקורות לשינויים בו בעקבות המלחמה: הגדלה של הגרעון, ושינויים בתוך התקציב. עד שזה יקרה אנו מקפיאים כל דבר שהוא לא חיוני בעת הזו".
כמו כן, אישרה הוועדה 15 מיליון שקל מסעיף רשויות הפיקוח למשרד רה"מ - 35 מיליון שקל בהרשאה להתחייב ו-15 מיליון שקל עבור הוצאות חירום והצבת מגוניות ברשויות המקומיות הבדואיות בנגב.
כ-19 מיליון שקל אושרו להעברה מסעיף הוצאות פיתוח למשרד התקשורת – התקציב מיועד לרכש 250 מכשירים לווייניים לכיתות כוננות בעוטף עזה, בצפון וביו"ש, ומכשירי וויפי למקלטים, אשר הצורך בהם עלה לאור מלחמת חרבות ברזל, וכן להשלמת תקצוב מערכת פיקוח ואכיפה לאומית לניטור הספקטרום האלקטרו מגנטי, עבור שירותי יעוץ כלכלי והנדסי לבניית מודל תמחור לרשת נייחת אולטרה-רחבת-פס.