סגור
גיל דיקמן מטה משפחות ה חטופים דיון חוק עונש מוות ל מחבלים 20.11.23
גיל דיקמן, בן דודה של כרמל גת שנחטפה לעזה, בדיון: "החוק הזה לא יעבור עכשיו, אז אל תעשו רעש תקשורתי" (צילום: שלו שלום)

סערה בדיון על חוק עונש מוות למחבלים; משפחות החטופים: "זה לא הזמן"

בדיון בוועדה לביטחון לאומי תקפו משפחות החטופים את ההחלטה לקיים את הדיון בעיתוי הנוכחי ופנו לבן גביר: "אל תעשה הון פוליטי על הסבל שלנו". המשנה ליועמ"שית לשעבר רז נזרי: "דיון מיותר, מסוכן ופופוליסטי". ח"כ אלמוג כהן צעק על משפחות החטופים: "אין לכם מנדט על הכאב". יו"ר הקואליציה הודיע: "הצעת החוק לא תעלה להצבעה במליאה לפני דיון ואישור בקבינט"

דיון סוער התקיים הבוקר (ב') בוועדה לביטחון לאומי בכנסת בקידום הצעת החוק הפרטית שמבקשת להטיל על מחבלים עונש מוות. מדובר בהצעת חוק פרטית של ח"כ לימור סון הר-מלך (עוצמה יהודית), שעברה בקריאה טרומית במליאת הכנסת כבר במרץ האחרון, ואליה הוצמדה אז הצעה ברוח דומה של ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו.
בפתח הדיון התחננו נציגי משפחות החטופים בדמעות בפני יו"ר הוועדה ח"כ צביקה פוגל והשר איתמר בן גביר שלא יעלו לדיון את הצעת החוק הפרטית של חברת מפלגתם לקבוע עונש מוות למחבלים: "זה לא הזמן, זה מסכן את חיי בני המשפחות שלנו שחטופים בעזה", זעקו.
כך למשל, גיל דיקמן, בן דודה של כרמל גת שנחטפה לעזה, פנה לבן גביר: "התחננתי בפניך שלא תעשה עכשיו הון פוליטי על הסבל שלנו. את הדיונים איזה עונש מגיע למי אפשר לעשות גם ביום שאחרי. בבקשה לא עכשיו דיבורים על גרדום ועונש מוות. לא כשחיי היקירים שלנו על הכף וחרב מונחת על הצוואר שלהם. הרי החוק הזה לא יעבור עכשיו, אז אל תעשו רעש תקשורתי. אני מתחנן: תסירו את הדבר הזה מסדר היום אם יש לכם לב".
ירדן גונן, אחות של רומי גונן שנחטפה, התחננה גם היא לעצור את הדיון: "הצעת החוק הזו נוגדת באופן מוחלט את שחרור החטופים. למה אתם נותנים להם כלי כזה בידיים לתלות את המשפחות שלנו?". היא פנתה לח"כ סון הר-מלך: "אל תשימי את הדם של אחותי על הידיים שלך אחרי שאמרת לי שהחיים של אחותי חשובים לך יותר". גם אודי גורן, בן דוד של טל חיימי שנחטף לעזה, התחנן: "תבחרו בחיים שלנו לפני המוות של אויבינו, יש פה סדר עדיפויות".
בן גביר ענה לנציגי המשפחות: "התפיסה שלי הפוכה משלכם. אני חושב שאם נעביר את חוק עונש מוות למחבלים לחמאס יהיה מה להפסיד. התפיסה שלנו היא שאם יהיה חוק עונש מוות למחבלים לא תהיה להם מוטיבציה לחטוף עוד. אני חושב שעונש מוות מחויב, שלא יחזרו עוד מראות כאלה, עוד טבח, עוד אסון. הסיכוי שלנו להחזיר את הילדים והמשפחות שלכם הביתה עם עונש מוות - הוא יותר גדול".
גם יו"ר הוועדה פוגל אמר במהלך הדיון: "ישראל צריכה לתבוע את עלבונה. אני מסתכל על זה בהיבטים של גמול ועל העתיד, לא בהיבט הרתעה. לא צריך להשאיר ולו מחבל אחד חי בכלא. כל אחד מהם הוא כמו אייכמן, שהיה היחיד שנידון בישראל לעונש מוות".
המשנה ליועמ"שית לשעבר, עו"ד רז נזרי, אמר גם הוא שהדיון פופוליסטי ומסוכן: "חוק העונשין הקיים בישראל מאפשר עונש מוות. מה שנעשה כאן זה דיון מיותר, מסוכן ופופוליסטי. יש חוק קיים שמתאים לאירוע הזה של רצח עם וטבח עם שלא היה בתולדות העם היהודי. החוק הזה קיים ואם רוצים לעשות בו שימוש - זה אפשרי. זה שלא נעשה בו שימוש עד היום, זה בגלל עמדת גורמי הביטחון. לכן: למה לדון בזה עכשיו? האיוולת הזו מסכנת חיים".
בין לבין הדיון הסוער גלש לצעקות רמות והתפרצויות, בן חברי כנסת מהאופוזיציה (שחלקם הוצאו מהאולם) והקואליציה, ובין נציגי המשפחות לבן גביר ולחברי הכנסת מעוצמה יהודית. כך למשל, ח"כ גלעד קריב צעק על בן גביר: "את הדיון הזה לא צריך לקדם כל עוד יש חטופים, אתם מסכנים אותם כדי לקדם עמדה פוליטית". גם ח"כ אפרת רייטן אמרה לבן גביר: "הממשלה שלך נגד החוק, למה אתה עושה את הדיון הזה? אתה מסכן את החיים שלהם".
ח"כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית) צעק על משפחות החטופים: "אין לכם מנדט על הכאב, גם אנחנו קברנו מעל 50 חברים. אם אתם רוצים שנקשיב לכם - דברו. אל תלכו שולל אחרי פוליטיקאים קטנים שבאים לעשות עליכם סיבוב. גם חבר שלי חטוף בעזה".
במהלך הדיון שר החינוך יואב קיש (הליכוד) תקף ב-X את עוצמה יהודית: "חוק עונש מוות למחבלים לא יעבור עכשיו. זה ברור לכולם. התמונות היום מהכנסת הן מיותרות, פוגעות במאמץ המלחמתי ובעיקר פוגעות במשפחות החטופים שנמצאות בשעה הכי קשה שלהן. תחדלו מעיסוק בפוליטיקה קטנה".
לאחר מכן גם יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר כץ (הליכוד), עשה סוף למה שמשפחות החטופים כינו קודם לכן "פסטיבל פופוליסטי", והודיע כי "הצעת חוק עונש מוות למחבלים לא תעלה להצבעה במליאה לפני דיון ואישור בקבינט הביטחוני".
לאחר הדיון גם ח"כ עודד פורר, שכאמור הגיש גם הוא הצעת חוק עונש מוות למחבלים שעברה בכנסת בקריאה טרומית, ביקר את הדיון: "אם רוצים לקדם חוק עונש מוות למחבלים צריך להעביר אותו ולא לקיים דיונים עקרים וחסרי משמעות. הצעת החוק הזו עברה בקריאה טרומית כבר במרץ השנה ומאז לא קודם דבר. הדיון שהתקיים היום נעשה ללא הצבעות ולמטרות גריפת הון פוליטי בלבד. הגיע הזמן שבממשלת ישראל יעברו ממסיבות עיתונאים לפעולות אמיתיות".