סגור
עשרות אלפי מפינים ב כנסת ירושלים 17.6.2024
עשרות אלפי מפינים מול הכנסת (צילום: שקד גרין)

"מפילים את ממשלת המשתמטים": המשטרה הפעילה מכת"זית ועצרה מפגינים מול בית רה"מ

עשרות אלפי המפגינים שהתייצבו מול הכנסת בדרישה לקבוע מועד לבחירות עשו את דרכם בצעדה לעבר בית רה"מ. ההפגנה הפכה לאלימה, והמשטרה הפעילה מכת"זית שפגעה באדם מבוגר והטיחה אותו אל הקיר. "בושה", קרא קהל המפגינים תוך שצוותי רפואה מפנים את הפצוע מהמקום

"מפילים את ממשלת המשתמטים": עשרות אלפים הפגינו מול הכנסת בדרישה לקבוע תאריך לבחירות. המפגינים עוברים כעת בצעדה לכיוון ביתו של נתניהו ברחוב עזה. דיווחים שוטפים באתר כלכליסט -

23:35- המשטרה פינתה באלימות את המפגינים חזרה לחלקו העליון של רחוב עזה, תוך הפעלת המכת"זית. לפחות חמישה מפגינים נעצרו. רחוב עזה אפוף עשן מדורות ושלוליות מהמכת"זית. בשעה זו ההפגנה ממשיכה בצומת רד"ק-עזה, בחלקו העליון של הרחוב.צוותי רפואה פינו את הפצוע מהמכת"זית, לקול קריאות "בושה" של קהל המפגינים שהציתו במקום מדורה.
23:30 - מרגע לרגע ההפגנה הופכת ליותר ויותר אלימה. מכת"זית פגעה באדם מבוגר, שעמד בצידי הרחוב, הטיחה אותו אל הקיר ופצעה אותו. כוחות רפואה נקראים למקום.
6 צפייה בגלריה
המפגינים מול בית רה"מ מבעירים אש
המפגינים מול בית רה"מ מבעירים אש
המפגינים מול בית רה"מ מבעירים אש
(צילום: שקד גרין)
22:50 - מכת"זית ומעצרים: ההפגנה מול בית רה"מ הפכה לאלימה. כשעה אל תוך ההפגנה בסמוך לבית ראש הממשלה, המשטרה הפעילה מספר פעמים את המכת"זית כנגד המפגינים שהתגודדו מול המחסום המשטרתי, ולאחר מכן עצרה מספר מפגינים. עד הפעלת המכת"זית, ניכר היה שהמשטרה מתאמצת להפגין איפוק, ונרשמו רק מספר עימותים נקודתיים בין שוטרים למפגינים, אך כעת ההפגנה העלתה הילוך, כאשר המשטרה נחושה שלא לאפשר שום מעבר של המחסום על צומת עזה מטודלה.
6 צפייה בגלריה
המכת"זית המשטרתית שמופעלת כנגד המפגינים מול בית רה"מ
המכת"זית המשטרתית שמופעלת כנגד המפגינים מול בית רה"מ
המכת"זית המשטרתית שמופעלת כנגד המפגינים מול בית רה"מ
(צילום: שקד גרין)
22:20 - אלפים הגיעו אל רחוב עזה, בסמוך לבית ראש הממשלה. תחילה המשטרה אפשרה מעבר רק לחלקו העליון של רחוב עזה, הרחק מבית ראש הממשלה הנוכחי, אך כשזרם המפגינים המרכזי הגיע הוא עבר דרך מחסום משטרתי - לא ברור האם פרץ דרכו או שהמשטרה אפשרה את המעבר. כרגע ההפגנה מתרכזת בחלקו האמצעי של רחוב עזה - בסמוך לצומת עזה-מטודלה, שם המשטרה הציבה מחסום מאויש היטב, ובסמוך לו צוות פרשים.
6 צפייה בגלריה
פרשי משטרה ב רחוב עזה ב ירושלים 17.6.2024
פרשי משטרה ב רחוב עזה ב ירושלים 17.6.2024
פרשי משטרה ברחוב עזה
(צילום: שקד גרין)

21:45 - ההפגנה הסתיימה: "יוצאים עכשיו לצעדה לביתו של נתניהו ברחוב עזה". ההפגנה מול הכנסת הסתיימה כעת, כאשר משה רדמן, ממובילי המחאה, קורא למפגינים להגיע לבית ראש הממשלה. "אנחנו יוצאים עכשיו לצעדה לביתו של נתניהו ברחוב עזה. אני קורא לכם להצטרף אלינו כאן ובהפגנה נוספת פה מחר, ביום רביעי באשקלון וביום חמישי בקיסריה. הצבנו יעד לשבוע הזה של מיליון ישראלים ברחובות".
6 צפייה בגלריה
צומת בצלאל - בן צבי ב ירושלים. אלפים צועדים לכיוון ביתו של נתניהו
צומת בצלאל - בן צבי ב ירושלים. אלפים צועדים לכיוון ביתו של נתניהו
צומת בצלאל - בן צבי בירושלים. אלפים צועדים לכיוון ביתו של נתניהו
(צילום: שקד גרין)
21:30 - יאיר גולן, יו"ר הדמוקרטים: "יש לי משהו לומר לממשלה הזאת, אנחנו לא שכירי חרב". הדובר המרכזי הנוסף בהפגנה הוא יאיר גולן, יו"ר הדמוקרטים. "רק אתמול אמרה היועצת המשפטית לממשלה כי יש מניעה משפטית להכביד על המשרתים מבלי לצמצם את אי השוויון", אמר גולן. "יש לי משהו לומר לממשלה הזאת: אנחנו לא שכירי חרב. אנחנו לא קופה רושמת שסוחטים ממנה כסף על מנת לתקצב מטרות נעלות, שחיתות מתגברת והזהיות משיחיות. לא לא לא, זה לא אנחנו". בהמשך דבריו אמר גולן: "אנחנו ברגע מאוד ייחודי בחייה של אומה, ואנחנו צריכים להתחיל ללכת, לנהל את הפחדים, לכבוש את החרדות, לצאת קדימה ולומר לממשלה הזאת - עד כאן. נבחרתם לייצג את העם. נכשלתם. אתם לא מייצגים אותנו יותר. לכו הביתה ועכשיו".
בהמשך דבריו הוסיף גולן: "האמת חייבת להיאמר: אנחנו במערכה אזרחית קשה ביותר, סיזיפית, אבל זו המערכה החשובה ביותר מאז 1948, מאז קום המדינה. זו המערכה על דמותה ועל נשמתה של מדינת ישראל. אני רוצה לומר לכם מנסיוני הקודם - אנחנו במערכה קשה בדרום שלא תיגמר מחר בבוקר, ומערכה קשה בצפון שמי יודע איך תסתיים. כדי להילחם את המלחמות הקשות האלו נגד אויבים חיצוניים אנחנו צריכים להיות חזקים מבית - זה אומר להילחם בשחיתות. בלאומנות הקיצונית, בשחיתות, באלו שרוצים לסגור את עצמם בגטו".
"אנחנו נפיל את הממשלה הזאת. אנחנו לרגע לא נתייאש. לעולם לא נוותר. נהיה ברחובות, נהיה בקפלן, נהיה בכנסת, נהיה בב"ש, נהיה בחיפה, נהיה באביבים על גבול הצפון, ונהיה בעוטף עזה, בניר יצחק או בכיסופים או בכפר עזה. בכל מקום כזה אנחנו נהיה על מנת לבנות את ישראל מחדש. על מנת להפיח בעם הזה תקווה. על מנת לחזור לערכים הבסיסיים שלנו כי ישראל לא יכולה להיות אלא ביתו הלאומי של העם היהודי, אבל מדינה חופשית, שוויונית ודמוקרטית".
21:20 - שקמה ברסלר: כל יום שחבורת הקיצוניים הבדלנים אוחזת בשלטון, עלול להביא עמו מחדל חדש, תחזירו את המנדט לעם!". שקמה ברסלר, ממובילות המחאה, הייתה הנואמת הראשונה בהפגנה שהחלה לאחר דקת דומיה לזכר הלוחמים שנפלו בשבוע האחרון.
"לפעמים צריך להגיד שוב ושוב את המובן מאליו", אמאה ברסלר. "אחרי מחדל 7 באוקטובר, הממשלה נדרשת להחזיר את המנדט לעם. ממשלה שזלזלה בכל ההתראות, ממשלה שגם היום 8 חודשים לתוך המלחמה עדיין עסוקה בשיסוי ופילוג, חייבת להחזיר את המנדט לעם. כל יום שחבורת הקיצוניים הבדלנים אוחזת בשלטון, עלול להביא עמו מחדל חדש, טירוף חדש. השבעה באוקטובר לא קרה בחלל ריק, אלא בחסות הממשלה שיושבת ממש כאן - תחזירו את המנדט לעם!"
"עוד תקום כאן ממשלה שראויה לעם, במהרה בימינו היא תקום", הוסיפה ברסלר. "תיבנה כאן מדינה שנותנת ביטחון לתושביה במרכז ובפריפריה, מדינה יהודית ודמוקרטית, מדינת לאום לעם היהודי, מדינה שדוחה בשאט נפש גזענים ולאומנים. והכי חשוב - מדינה שכל אזרחיה נושאים בנטל, מתוך ערבות הדדית, שותפות גורל ואחריות מלאה".

6 צפייה בגלריה
שקמה ברסלר בהפגנה בירושלים
שקמה ברסלר בהפגנה בירושלים
שקמה ברסלר בירושלים. "עוד תקום כאן ממשלה שראויה לעם"
(צילום: יוסי זמיר)

20:05 - נחשול ארוך של עשרות אלפי בני אדם מול הכנסת בירושלים. תחנת הרכבת יצחק נבון עמוסה במפגינים, וניכר שזו אינה הפגנה ירושלמית אלא הפגנה כלל ארצית. המארגנים טוענים שהגיעו מעל מאה אלף איש ומכיוון שמפגינים רבים עוד בדרך ההפגנה תחל בשעה 20:00.
השאלה המרכזית היא האם הפגנות הענק בירושלים - היום ומחר - יגיעו למימדי ההפגנות בימי הזעם לפני כשנה, טרם אישור עילת הסבילות, והאם הן יהיו נקודת הפתיחה של מחאה מחודשת כנגד הממשלה, כפי שמארגניה מקווים.
האתגר המרכזי של ראשי המחאה הוא להצליח לאחד בין הקבוצות השונות בהפגנה אחת גדולה עם מסר אחד מרכזי - כשנכון לעכשיו ישנם אלו שקוראים להתפטרות של נתניהו ולבחירות ואלו שקוראים להחזרת החטופים אך לא רוצים בהכרח להפוך את המחאה לפוליטית.
6 צפייה בגלריה
מפגינים ב ירושלים מול הכנסת 17.6.2024
מפגינים ב ירושלים מול הכנסת 17.6.2024
עשרות אלפי המפגינים מול הכנסת
(צילום: שקד גרין)
עוד לפני שהאלפים הגיעו למתחם, צעדו מאות מפגינים מטעם "אחים לנשק" מבית הנשיא בירושלים לכיוון הכנסת, שם תתקיים עצרת המחאה המרכזית. "מפילים את ממשלת המשתמטים", קראו המפגינים.
מ"אחים לנשק" נמסר כי "מדובר בממשלה שיורקת בפרצוף של הציבור המשרת וזמנה עבר. ממשלת החורבן איבדה את אמון העם".
דרור סלעי, יזם וממובילי מחאת ההייטק: "הממשלה הזו היא גם סכנה לרוח הישראלית, זו שמאז ה-7 באוקטובר מצליחה להתגבר על המחדלים האין סופיים והאטימות המבזה של שרי הממשלה. פעם אחר פעם, הממשלה מוכיחה שהיא מעדיפה את הישרדותה על פניי האינטרס הלאומי.
"חוק ההשתמטות המביש הוא יריקה גסה בפניהם של החיילים, המילואימניקים והמשפחות הנושאות את הנטל והיגון הכבד מאז החלה המלחמה. הוא קש אחד יותר מידי והוא דוגמה לניתוק והזלזול של ממשלה הרומסת את כל הערכים עליהם מושתת המדינה ומסכנת את ביטחונה ועתידה, תוך כדי חיוך יהיר. אנחנו קוראים לכל הישראלים, צאו לרחובות, דרשו בחירות, יחד נבחר הנהגה ראויה שתאפשר תקומה ותקווה לישראל".