סגור

כץ החליט: דמי אבטלה לבני 28 ומטה ללא ילדים יבוטלו מ-1 ביולי

לבני 28 ומעלה ללא ילדים דמי האבטלה יוארכו ב-50% מתקופת הזכאות המקורית, היתר יקבלו הארכה של חודש עד שלושה, לפי הגיל ומספר הילדים. יינתן מענק למעסיקים שיקלטו אנשים שהיו מחוץ לשוק התעסוקה תקופה ארוכה

שר האוצר ישראל כץ פרסם תוכנית להארכה חלקית של דמי האבטלה אחרי סוף חודש יוני, לפיה צעירים עד גיל 28 ללא ילדים לא יקבלו כל הארכה. מדובר בתוכנית שמתייחסת למובטלים שאיבדו את המעסיק וכן למובטלים בחל"ת. בני 28 ומעלה ללא ילדים יקבלו דמי אבטלה של רק 50% מתקופת הזכאות המקורית שלהם. כיוון שתקופת הזכאות המקורית צמודה לגיל ולמספר הילדים, כך גם תהיה ההארכה. מתוך 509 אלף מקבלי דמי אבטלה באפריל, כ-120 אלף הם בני פחות מ-28 עם עד שני ילדים.
על פי התוכנית, מענק האבטלה לבני 67 ומעלה יוארך בחודשיים; ימשך תשלום כפל הקצבאות עד סוף 2021; תוארך האפשרות למימוש המענק למובטלים ותיקים שיחזרו לעבודה בשכר נמוך משכרם המקורי עד סוף יוני 2021; יינתן מענק למעסיקים ("שובר למעסיק") שיקלטו אנשים שהיו מחוץ לשוק התעסוקה תקופה ארוכה.
2 צפייה בגלריה
ישראל כץ שר האוצר 17.2.21
ישראל כץ שר האוצר 17.2.21
ישראל כץ, שר האוצר
(קובי קואנקס)
אם אכן תוקם ממשלת השינוי, כהונתו של כץ תסתיים בשבוע הבא. לכן תוכניתו, שטעונה אשור בכנסת, חסרה כל תוקף מעשי. שר האוצר המיועד אביגדור ליברמן הביע בעבר התנגדות להארכת דמי האבטלה חוץ מקבוצות חריגות. לכן בהחלט ייתכן שהתוכנית שלו תהיה נוקשה יותר. אפשר לראות בפרסום התוכנית של כץ הכנה לביקורת על ליברמן אם יקשיח את התנאים.
על פי התוכנית של כץ יופסקו בסוף יוני דמי האבטלה למובטלי קורונה בני עד 28 ללא ילדים. זאת, כמובן, חוץ ממובטלים חדשים שנמצאים בתקופת הזכאות המקורית שלהם. סביר להניח שהסיבה לכך היא המספר הגדול של משרות פנויות בענפי המזון, האירוח והשמירה, שבהם עובדים רבים מבני הגיל הזה.
2 צפייה בגלריה
ירושלים הקלות מגבלות קורונה סגר התו הירוק תו ירוק פתיחה מסעדה מסעדות בית קפה בתי קפה סועדים
ירושלים הקלות מגבלות קורונה סגר התו הירוק תו ירוק פתיחה מסעדה מסעדות בית קפה בתי קפה סועדים
הרבה משרות פנויות במלצרות
(צילום: שלו שלום)
דמי האבטלה לבני 28 ומעלה ולכל המובטלים עם ילדים יוארכו ב-50% מתקופת הזכאות המקורית. המשמעות היא הארכה של חודש עד שלוש חודשים בצמוד לגיל ולמספר הילדים. בני פחות -25 עם ילד או שניים יקבלו עוד חודש. בני 45 ומעלה יקבלו עוד שלושה חודשים בלי קשר למספר הילדים. תקופת הזכאות הנוספת תשמר עד סוף 2021 גם עבור מי שעובד ויחזור להיות מובטל.
סעיפן נוספים בתוכנית של כץ:
  • מענק האבטלה למובטלים בני 67 פלוס יוארך גם לחודשים יולי-אוגוסט.
  • ימשך תשלום כפל הקצבאות של דמי אבטלה וקצבאות נוספות של הביטוח הלאומי, דוגמת קצבאות נכות ומזונות, עד סוף 2021.
  • תקופת האכשרה לדמי אבטלה תעלה מיולי מ-6 חודשים ל-9 חודשים. לפני הקורנה היא עמדה על 12 חודש.
  • תבוטל ההפחתה של 30% מדמי האבטלה למי שמשתתפים בהכשרה מקצועית, כדי לעודד מובטלים לצאת להכשרות.
  • יבוטלו ההקלות בהוצאת מובטלים לחל"ת וביניהן הדרישה שהעובד יסיים את ימי החופשה הצבורים שלו.
  • תוארך האפשרות לקבל מענק חזרה עבודה בשכר נמוך יותר מהשכר הקודם מסוף חודש אפריל לסוף יוני.
  • יוצע למעסיקים מענק תמריץ לקליטת עובדים ששהו באבטלה תקופה ממושכת. מעסיק שיקלוט עובד למשך 5 חודשים לפחות יהיה זכאי למענק של 20$ מהשכר ברוטו ועד 10,500 שקל.
שר האוצר ישראל כץ: "התוכנית תסייע לנו לתמוך בשוק התעסוקה המתאושש ולעודד חזרת עובדים נוספים למעגל העבודה, ובמקביל לתת ודאות בתקופת הביניים למי שעדיין סופגים את נזקי המשבר". מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר הוסיף כי "יש לשים דגש על אוכלוסיות בגילאי 35 ומעלה שמתקשות למצוא עבודה, וברור כי לא ניתן להשאיר אותן ללא מענה".