סגור

עלויות הממשלה החדשה מתנפחות עם החוק הנורבגי

לשכות חברי הכנסת והשרים החדשים יעלו 138 מיליון שקל לקדנציה - תוספת של 28 מיליון שקל לעומת ההוצאות של הממשלה הקודמת

הממשלה החדשה תמנה 26 שרים - כולל ראש הממשלה ו־2 סגניו: בני גנץ וגדעון סער. וגם 6 סגני שרים, בהם: לימינה במשרד רה"מ אביר קארה סגן שר לרגולציה, סגן שר ליש עתיד במשרד החוץ, סגן שר להעבודה עדיין לא ברור באיזה משרד, וסגן שר לרע"מ במשרד רה"מ. ביחד עם יו"ר הכנסת המיועד מיקי לוי מדובר ב־33 ח"כים שלא יפעלו כחברי כנסת רגילים ולא יתרוצצו במסדרונות הוועדות. יוצא מכך שלקואליציה שתמנה 61 חברי כנסת יישארו רק 28 חברי כנסת רגילים, כולל ראשי הוועדות, מול 59 ח"כים באופוזיציה.
2 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
(צילום: מיקי נועם אלון)

דלתות מסתובבות בכנסת

ועדות הכנסת מורכבות מחברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, ומאחר שהקואליציה מונה 61 ח"כים בלבד אזי הרוב שלה בוועדות יהיה זעום. מחשש לאיבוד הרוב בתוך ועדות הכנסת - כי חלק גדול מחברי הקואליציה הם ממלאי תפקידים בממשלה - הוחלט בהסכם הקואליציוני על חקיקתו של חוק נורבגי מורחב, שיאפשר התפטרות של עד 26 שרים וסגני שרים מהקואליציה, והשבעתם של חברי הכנסת הבאים אחריהם ברשימה.
הנוסחה החדשה קובעת שבמפלגה בה 6 ח"כים יוכלו להתפטר 3 שרים כדי לאפשר כניסת 3 ח"כים חדשים. בסיעה המונה 9-7 ח"כים יוכלו להתפטר 4 שרים, ובסיעה המונה 9 ח"כים ויותר יוכלו להתפטר 5 שרים.
בקואליציה החדשה 8 סיעות: במרצ עם 2 שרים — יש אפשרות להתפטרות של שניים מהם, תקווה חדשה - עם 4 שרים יתפטרו 3 שרים, ישראל ביתנו - עם 7 ח"כים יוכלו להתפטר 4 שרים וסגני שרים, העבודה - 3 שרים וסגן שר, שיוכלו להתפטר מהכנסת ובמקומם יכנסו 4 ח"כים, כחול לבן - 4 שרים יתפטרו מהכנסת ובמקומם יכנסו 4 ח"כים, ומיש עתיד יוכלו להתפטר 5 שרים וסגני שרים.
2 צפייה בגלריה
בית בבעלות משפחת נתניהו רחוב הפורצים ירושלים
בית בבעלות משפחת נתניהו רחוב הפורצים ירושלים
בית בבעלות משפחת נתניהו ברחוב הפורצים, ירושלים
(עמית שאבי)
בחוק הנורבגי הקיים שנחקק אשתקד על ידי ממשלת החירום נקבע שבכל רשימה יכולים להתפטר שניים - כלומר במקומם נכנסו לכנסת 8 ח"כים חדשים. כעת מדובר בתוספת של 18 חברי כנסת חדשים. עלות לשכת חבר כנסת - משכורת הח"כ, תנאיו, ו־3 יועצים פרלמנטריים - היא 1.7 מיליון שקל. כלומר תוספת עלות שנתית של 30.6 מיליון שקל או 138 מיליון שקל לקדנציה בת 4.5 שנים. מדובר בתוספת של 28 מיליון שקל לעומת הקדנציה הקודמת.

איפה תגור משפחת נתניהו

עם כינון הממשלה החדשה הצפוי ביום ראשון הקרוב, יפרד בקרוב ראש הממשלה בנימין נתניהו מהמעון הרשמי ברחוב בלפור. בפרידה הקודמת ב־2009 עברו 6 שבועות עד הפינוי. מאחר שאין בנושא נוהל של ועדת הכספים או משרד רה"מ הדבר יהיה תלוי ברצונו של נתניהו.
ההערכות הן שנתניהו יעבור להתגורר במעון המשפחה ברחוב הפורצים בירושלים שבאחרונה הותקנה בו עמדת שמירה והוגבהה החומה מסביב לבית. במקביל יתגורר נתניהו בווילה הפרטית בקיסריה. תקציב המדינה יממן גם את האבטחה בקיסריה, וגם את מיגון הבית בירושלים - בעלות של מיליוני שקלים, בתוספת העלות השוטפת לאבטחה.