סגור

בנט בשיחות סגורות: ממשלת שינוי ירדה מהפרק

לדברי בנט, הסיבה לכך היא שבהרכב הנוכחי הממשלה הזו לא תוכל להתמודד עם המהומות והעימותים בין יהודים לערבים ברחבי הארץ, כמו גם העובדה שהיא לא תוכל להישען על מנסור עבאס. מוקדם יותר היום נפגשו צוותים מטעם הליכוד וימינה; לפיד: "הוא טועה, אמשיך לנסות - או שנלך לבחירות וננצח"

יו"ר ימינה נפתלי בנט אמר הערב (חמישי) בשיחות סגורות כי "ממשלת השינוי ירדה מהפרק". הסיבה, לדבריו, היא שבהרכב הנוכחי הממשלה הזו לא תוכל להתמודד עם המהומות והעימותים ברחבי הארץ בין יהודים לערבים, וכן היא לא תוכל להישען על מנסור עבאס. לפיד הגיב על דברי בנט שוויתר על ממשלה איתו ואמר: "הוא טועה, אמשיך לנסות - או שנלך לבחירות וננצח"
לשיטת בנט, "הביטחוני קודם לאזרחי". לפי גורמים המעורים בפרטים, בשיחות בין הליכוד לימינה עלתה האפשרות שבנט יתמוך בביטול הפריטטיות, ובתמורה הוא ושקד ימונו מיידית לתיקי החוץ והביטחון במקום גנץ ואשכנזי. כמו כן, אם המערכת הפוליטית תתגלגל לבחירות חמישית - חברי ימינה ישוריינו בליכוד. בינתיים, הערב ב-21:00 יישא דברים יו"ר יש עתיד יאיר לפיד - שקיים מוקדם יותר פגישת עדכון ביטחונית עם נתניהו. מוקדם יותר היום, יצוין, נפגשו צוותים מטעם הליכוד וימינה.
עוד אמרו הגורמים שמצויים בפרטי השיחות, כי "כל ממשלה כזאת צריכה את סמוטריץ' ואת עבאס יחד. ההערכה היא שהסיכוי שזה יקרה קלוש, וכך גם הסיכוי להביא לממשלה של נתניהו את סער ולפיד. לכן האפשרות של מערכת בחירות חמישית חוזרת". מפרטים נוספים על אודות השיחות הסגורות שניהל יו"ר ימינה עולה כי הוא חותר לממשלת אחדות לאומית רחבה, אך הוא פסימי בנוגע להצטרפותם של יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד לממשלה שכזו. ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ הצר על הודעת בנט - ואמר: "היינו על סף סגירת ממשלה". פריג' הוסיף: "הגענו לרמת הפרטים הקטנים, אבל מה לעשות; יש אינטרסים פוליטיים של חמאס ואחרים להכתיב קצב אחר ולקבוע מהלכים".

3 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ימינה 3.5.21
נפתלי בנט ימינה 3.5.21
נפתלי בנט, ימינה
(יואב דודקביץ)
בינתיים, השר ישראל כץ קרא גם הוא ל"הקמת ממשלת חירום לאומית רחבה". בריאיון לאולפן ynet התייחס השר גם למהומות בין יהודים לערבים ברחבי הארץ: "חייבים לנקוט יד ברזל כדי להפסיק את כל המהומות והפוגרומים האלה - בעיקר בערים המעורבות. המדינה צריכה להטיל את מרותה ומי שמרים יד על עכו, צריך לטפל בו ולהעמיד אותו לדין. לא נאפשר דברים כאלה. לא נקבל זאת".
הוא הוסיף: "כל המפלגות הציוניות צריכות להתכנס ולטפל בבעיות הביטחוניות מבפנים ומבחוץ. הגיע הזמן להפסיק את החרמות ולפעול יחד. ברור שלנוכח מה שקורה אי אפשר להישען על מנהיג התנועה האסלאמית. זה דבר מסוכן".
3 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו הצהרה מבצע שומר החומות אחרי ירי טילים רקטות על ישראל מ עזה
בנימין נתניהו הצהרה מבצע שומר החומות אחרי ירי טילים רקטות על ישראל מ עזה
בנימין נתניהו
(צילום: לע"מ )

זה לא מה שאתם התכוונתם לעשות?
"אני חייב לומר שלא שמעתם אותי מתבטא בנושא. לא עסקתי בנושא הזה. מעולם לא הונחה הצעה רשמית. אולי היו מגעים, אבל בכל מקרה האמת היא שאסור לאף צד להישען על מפלגות ערביות ששוללות את קיומה של ישראל, ולכן אנחנו צריכים להתלכד ולהקים ממשלת חירום. מסתכלים בנו מעזה והם קיבלו את הרושם שהיהודים מפולגים, ולכן אפשר להפגין אלימות. לשמחתי, יש אחדות בצמרת הביטחונית ואנחנו נמשיך לטפל בנושא ככל שנצטרך".
אתמול, על רקע מבצע "שומר החומות", נמשכו המאמצים להקמת ממשלה חלופית: בנט האשים את הליכוד בניהול כושל של המדינה - וקרא להמשיך עם הסבב בעזה עד שחמאס "ישלם מחיר יקר", כלשונו. במקביל, הבהיר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כי "החמאס ופורעי לוד לא ינהלו לנו את החיים", וכי ישראל זקוקה, כעת יותר מתמיד, לממשלת אחדות. בנט הבהיר כי "ימינה תיתן גיבוי מוחלט לכל צעד להשבת הביטחון של ממשלת נתניהו-גנץ, במנותק מכל חישוב פוליטי. כעת הזמן להתאחד ולנצח".


3 צפייה בגלריה
יאיר לפיד יו"ר יש עתיד כנס תחזיות
יאיר לפיד יו"ר יש עתיד כנס תחזיות
יאיר לפיד יו"ר יש עתיד

גם לפיד לא חסך ביקורת: "אירועי השבוע האחרון – מהר מירון עד שייח ג'ראח, מעזה ועד עכו – לא יכולים להיות תירוץ להשארת נתניהו וממשלתו במקומם. בדיוק להיפך: הם בדיוק הסיבה למה צריך להחליף אותו מה שיותר מהר. אנחנו ניתן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ולשוטרים לפעול בכל דרך להחזרת השקט. הנסיון מלמד שארגוני טרור מבינים רק כוח, וצריכים לדעת שנפעיל כוח ללא היסוס. במקביל נמשיך את המאמצים להקים ממשלה חדשה, מפני שאנחנו פועלים בקודים אחרים: אנחנו לא מפחדים מהם, והם לא ינהלו לנו את החיים.
"מה שראינו והרגשנו בימים האחרונים הוא תוצר של ההזנחה וחוסר החזון של נתניהו. אם ארגון טרור איסלאמי אינו פוחד לירות טילים על יישובי העוטף, ירושלים ותל אביב, ופורעים ערבים לא פוחדים לשרוף בתי כנסת בלוד, אז אין הרתעה, אין מדיניות, אין ממשלה שאפשר לסמוך עליה. את זה צריך לשנות. ועכשיו. ישראל זקוקה יותר מתמיד לממשלת אחדות שתאפשר לנו להתמודד יחד עם האתגרים. אין לי שום כוונות לעצור את התהליך הדמוקרטי של הרכבת ממשלה חדשה בגלל החמאס. זה יהיה פרס לטרור, והגיע הזמן שישראל תפסיק לתת פרסים לטרור.
"מדינות אינן מפסיקות להתקיים ברגע שיורים עליהן. הן יודעות לפעול במקביל. גם כשמשגרים טילים וזורקים אבנים, הרופאים והאחיות בבתי החולים ממשיכים לעבוד, הרפתנים בעוטף עזה קמים לפרות שלהם, ההיי-טק הישראלי אינו שובת. גם הדמוקרטיה הישראלית אינה נבהלת מאיומים ואינה פוסקת מעבודתה. צריך לקחת נשימה עמוקה ולהרגיע את הילדים שנבהלו מהפיצוצים מעל הבית, אבל במקביל אנחנו ממשיכים במאמץ להקים ממשלת אחדות ישראלית".