סגור

דיווח שוטף
הקבינט אישר עליית מדרגה בתקיפות בעזה; עימותים אלימים בין ערבים ליהודים

ערב של פורענות ברחבי הארץ. בעכו: יהודי הותקף במקלות ואבנים ונפצע אנוש. בבת ים: תומכי "לה פמיליה" היכו באלות נהג ערבי, מצבו קשה. באור עקיבא: ערבי הותקף בהפרות סדר, מצבו קשה. כביש החוף נסגר עקב התפרעויות ליד ג'סר א-זרקא. הותר לפרסום: עידו אביגל, בן 5, מת מפגיעה ישירה של רקטה בשדרות. ביידן שוחח עם נתניהו: "לישראל זכות להגן על עצמה"

מבצע "שומר החומות" - היום השלישי: דיווחים שוטפים מכל האירועים ברחבי הארץ. שידור חי


23:55- נתניהו: לא מעניין אם הדם רותח, אתם לא יכולים לקחת ערבי ולנסות לעשות בו לינץ'

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירועים האלימים ברחבי הארץ בימים האחרונים, ובין היתר לניסיונות הלינץ' באזרחים: "מה שקורה בערי ישראל בימים האחרונים הוא בלתי נסבל. ראינו פורעים ערבים פוגעים באזרחים ומציתים בתי כנסת. זו אנרכיה. דבר לא מצדיק את זה, וגם לא לינץ' של ערבים ביהודים. אנחנו נחזיר את השלטון והמשילות לערי ישראל בכל מקום. לאזרחי ישראל אני אומר – זה לא מעניין אותי אם הדם שלכם רותח. אתם לא יכולים לקחת את החוק לידיים. אתם לא יכולים לבוא ולקחת אזרח ערבי פשוט ולנסות לעשות בו לינץ'".
23:45 - ביידן שוחח עם נתניהו: "לישראל זכות להגן על עצמה"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי הוא שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על-רקע ירי הרקטות מעזה לעבר ישראל. "לישראל יש זכות להגן על עצמה כשאלפי רקטות עפות אל השטח שלה. הציפייה שלי שזה ייסגר מוקדם מאשר מאוחר", אמר ביידן.
23:35 - הותר לפרסום: עידו אביגל, בן 5, מת מפגיעה ישירה של רקטה בשדרות
הותר לפרסום כי עידו אביגל, בן 5 משדרות, הוא הילד שנהרג מפגיעה ישירה של רקטה בבית בשדרות. אמו נפצעה באורח קשה מפגיעת הרקטה, אולם לא נשקפת סכנה לחייה.

23:25 - מהומות גם בבאר שבע
הערב אירעו מהומות גם בהפגנות בבאר שבע. מאות מפגינים יהודים קראו "מוות לערבים" במחאה על ההתפרעויות בכבישי הנגב מצד הבדואים. המפגינים קראו להרוג ערבים ואף יידו אבנים לעבר כלי רכב שחשדו שנוסעים בהם ערבים. המפגינים חסמו את הצומת המרכזית בעיר בין שדרות רגר לטוביהו. כוחות משטרה גדולים של יס"מ ופרשים הובאו כדי לנסות לפזר את ההפגנה. המשטרה עצרה כמה חשודים בהתפרעות.
בצומת ברניציקי שבכביש 4, ליד אור עקיבא, מפגינים יהודים יידו אבנים לעבר מכוניות וקראו קריאות גזעניות. עשרות תקפו נהג ערבי, פצעו אותו באורח קשה וגרמו נזק כבד לרכב שלו. המפגינים גם הציתו צמיגים במקום. השוטרים ירו רימוני הלם על המפגינים על מנת להרחיק אותם. שישה נעצרו.

22:44 - כביש החוף נחסם עקב מהומות ליד ג'סר א-זרקא, יידוי אבנים על מכוניות בפורדיס
כביש החוף נחסם לתנועה לכוון דרום במחלף זכרון יעקב בעקבות הפרות סדר באזור ג'סר א-זרקה ומחלף אולגה. המשטרה מסרה כי שוטרים מכווינים את התנועה. במקביל, מתפרעים ערבים מיידים אבנים על מכוניות בבעלות יהודים באזור פורדיס.
גבר יהודי בן 30 נפצע באורח בינוני מירי בהפרות סדר ברחוב אבא הלל סילבר בלוד. צוות מד"א פינה אותו לבית החולים אסף הרופא בצריפין. מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי הגיע לסיור בעיר.17 צפייה בגלריה
צעיר ערבי שהוכה ב בת ים על ידי לה פמיליה
צעיר ערבי שהוכה ב בת ים על ידי לה פמיליה
הצעיר הערבי שהוכה בבת ים
(יריב כץ)

22:20 - הקבינט אישר את הצעת הרמטכ"ל: עליית מדרגה בתקיפות צה"ל בעזה
הקבינט המדיני-ביטחוני אישר עליית מדרגה בתקיפות צה"ל ברצועת עזה, כפי שהציע הרמטכ"ל אביב כוכבי. כעת מתקיימת ישיבת ממשלה שבה שר הבטחון בני גנץ מוסר סקירה לחברי מליאת הממשלה שאינם חברים בקבינט. ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכם כי ישראל לא הולכת להפסקת אש, וכי ניתנו הנחיות להמשך שהתקבלו פה אחד.


17 צפייה בגלריה
לוד התפרעויות מכונית משטרה שריפה אש מהומות ערבים
לוד התפרעויות מכונית משטרה שריפה אש מהומות ערבים
לוד, הערב
(צילום: רויטרס)

21:50 - בת ים: ניסיון לינץ' בערבי
המהומות בערים המעורבות: במושבה הגרמנית בחיפה, נהג רכב שהותקף על ידי ההמון דרס הולך רגל ופצע אותו באורח בינוני כאשר נמלט. הפצוע, תושב העיר בן 27, פונה על ידי צוות מד"א לבית החולים רמב"ם בעיר. הנהג הפוגע, כבן 20, נעצר ונלקח לחקירה. בבת ים, ערבי הותקף בניסיון לינץ'.


21:25 - יהודי נפצע קשה בלינץ' בעכו
אזרח יהודי נפצע באורח קשה בעכו לאחר שהותקף במקלות ואבנים. עשרות מפגינים שהתקהלו ליד כיכר אגד בעיר יידו אבנים לעבר שוטרים.
21:00 - אזעקות באשדוד, באשקלון וביישובים באזור
פיקוד העורף הורה לתושבי העיר אשקלון להישאר במרחבים מוגנים עד להודעה חדשה.
20:30 - מהומות בבת ים בצעדת תומכי "לה פמיליה"

בלוד נמשכות המהומות למרות שהעוצר נכנס לתוקף, בבת ים החלו התפרעויות בצעדה של אנשי "לה פמיליה", וגם בטבריה ובחיפה לא שקט: במשטרה אמרו כי בלמו "קומץ אנשים" בבת ים שהתכוונו להגיע ליפו ולהתעמת עם תושבי המקום. בתיעוד נראים עשרות רבות קוראים "מוות לערבים" בטיילת בבת ים ומנפצים זכוכיות של עסקים בבעלות ערבית כסניף גלידת "ויקטורי".
יאיר רביבו, ראש העיר לוד, אמר הערב כי "אנחנו לא מעכלים את מה שקורה בשבוע האחרון, לוד הייתה ידועה בדו-קיום המצוין שלה, כשהיו לנו בעיות זה היה בעיקר בעיות פליליות בתוך החברה הערבית וכמעט ולא היו בעיות ברמה הלאומנית". רביבו הוסיף כי "התרעתי במשך שנים שאם לא יטפלו בפשיעה הגואה בחברה הערבית, אותה חוצפה של הצעירים תצא החוצה ברמה הלאומנית. הלהיטו את הצעירים בטיקטוק ובמנשרים במסגדים".
רביבו אמר כי כדי לעצור את ההתפרעויות "צריך מכת כוח של שיטור ולכן פניתי לראש הממשלה להזרים לפה מאות שוטרי מג"ב. אחרי שהעסק יירגע, אפשר יהיה ללכת להידברות ולתקן את הנזקים הגדולים מאוד שנעשו פה".
בטבריה נערכה עצרת של הציבור היהודי, וערבי שנקלע אליה נפצע באורח קל מאבן. שוטר שהגיע לסייע לו נפצע גם הוא באורח קל. בוואדי ניסנאס שבחיפה, המשטרה מפזרת ברימוני הלם מתקהלים ערבים שהתאספו במטרה להתמודד עם אנשי ימין קיצוני שאיימו בקבוצות וואטסאפ לגרום נזקים לעסקים באזור. הערבים בוואדי ניסנאנס קראו לשוטרים "בושה" ו"לכו לקריית אליעזר", שם התכנסו אנשי הימין. בלוד - מוקד המהומות בימים האחרונים - העוצר אמנם נכנס לתוקף ב-20:00, אבל יהודים התפרעו בצומת בית המשפט בלוד וניידת הוצתה.
המוקד הערב היה בבת ים. בשעות הצהריים נודע למשטרה כי צעירים המשתייכים לארגון "לה פמיליה" נערכו לתקוף ערבים ברחבי הארץ, ובין היתר בבת ים, לוד וירושלים. תומכי הארגון התכוונו להגיע מבת ים לרחוב יפת ולתקוף את ערביי העיר, המשטרה בלמה את התנועה שלהם לשם על ידי רימוני הלם.17 צפייה בגלריה
נזק עימותים מהומות אלימות פגיעה ב עסקים ערבים ב טיילת בת ים על ידי יהודים
נזק עימותים מהומות אלימות פגיעה ב עסקים ערבים ב טיילת בת ים על ידי יהודים
נזקי המהומות בבת ים
(צילום: יריב כץ)


17 צפייה בגלריה
נזק עימותים מהומות אלימות פגיעה ב עסקים ערבים ב טיילת בת ים על ידי יהודים
נזק עימותים מהומות אלימות פגיעה ב עסקים ערבים ב טיילת בת ים על ידי יהודים
בת ים, הערב
(צילום: יריב כץ)

19:22 - 6 נפצעו בשדרות, ילד במצב אנוש. הרס באשקלון ממטחים
נפגעים בדרום - ואזעקות בערי המרכז לראשונה מאז שעות הלילה: לאחר שבשעות האחרונות נשמעו אזעקות בעוטף עזה, בסביבות השעה 19:15 נשמעו בזו אחר זו אזעקות בגוש דן, בשפלה ובערי הדרום. זאת, לאחר שצה"ל הפיל את מגדל א-שורוק בעזה. בשדרות נפצעו שישה בני אדם מפגיעה ישירה של רקטה בבניין: ילד בן 6 באורח אנוש, אדם נוסף באורח קשה, פצוע באורח בינוני ושלושה קל. באשקלון ובנתיבות דווח על פגיעות ישירות במבנים שגרמו נזק, אולם לא דווח על נפגעים. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות לירי 130 רקטות במטח האחרון בתגובה להפלת המגדל, "וכתגובה ראשונית בלבד לחיסול בכירי חמאס".
הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות לירי 130 רקטות במטח האחרון בתגובה להפלת המגדל, "וכתגובה ראשונית בלבד לחיסול בכירי חמאס".
בתוך כך, בכיר בחמאס הודיע למשרד החוץ הרוסי כי ארגונו מוכן לנצור את האש, במקרה שישראל תפעל בהדדיות ותעצור את האש מצדה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית RIA. עוד דווח כי הבכיר אמר לסגן שר החוץ הרוסי כי הקהילה הבינלאומית צריכה ללחוץ על ישראל כדי שתפסיק להשתמש בכוח במסגד אל-אקצא, לשון הדיווח.


17 צפייה בגלריה
נפילה ב בית בניין ב שדרות אש עשן שריפה פגיעת טיל רקטה פגיעה ישירה שומר החומות
נפילה ב בית בניין ב שדרות אש עשן שריפה פגיעת טיל רקטה פגיעה ישירה שומר החומות
פגיעה בבניין בשדרות

17 צפייה בגלריה
תקיפה צה"ל חיל האוויר ב עזה הפלה בניין מגדל שומר החומות
תקיפה צה"ל חיל האוויר ב עזה הפלה בניין מגדל שומר החומות
הפלת המגדל בעזה
(צילום: איי פי)


17 צפייה בגלריה
בית הרוס נזק נזקים פגיעה פגיעת טיל רקטה רקטות ב אשקלון מבצע שומר החומות
בית הרוס נזק נזקים פגיעה פגיעת טיל רקטה רקטות ב אשקלון מבצע שומר החומות
פגיעה בבית באשקלון

18:26 - שר הביטחון גנץ הודיע על הפעלה של מצב "משק לשעת חירום"
שר הביטחון בני גנץ הודיע על הפעלה של מצב משק לשעת חירום (מל"ח) אחרי ההכרזה על הארכת המצב המיוחד בעורף. ההכרזה על הפעלת המשק לשעת חירום נועדה לאפשר רציפות תפקודית של המשק בחירום, ושמירה על אספקת מוצרים ושירותים חיוניים לאוכלוסייה. מלשכתו של גנץ נמסר כי הוא יעמוד בראש הוועדה, וינחה את משרדי הממשלה והגופים הרלוונטיים בנושא.
18:00 - אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף: אין לימודים בדרום ובמרכז גם מחר ומחרתיים
פיקוד העורף פרסם הנחיות מעודכנות לאזרחים. לא חל שינוי בהנחיות מאז אתמול, והן יהיו בתוקף עד יום שישי הקרוב בשעה 14:00. ההנחיות קובעות כי לא יתקיימו לימודים בשורת יישובים - מבאר שבע ועד קו נתניה בצפון.
המשטרה הכריזה על עוצר בעיר לוד החל משעה 20:00 ועד 04:00 לפנות בוקר, בעקבות אירועי הסדר החמורים שאירעו בעיר וההכרזה עליהם כעל 'אירוע חירום אזרחי'. במסגרת העוצר תיאסר יציאה מהבתים, שהייה במרחב הציבורי, והכניסה לעיר. מותרת יציאה למרחבים מוגנים בעת הצורך או לקבלת טיפול רפואי דחוף. יציאה לצורך חיוני נוסף תותר בכפוף לאישור טלפוני של משטרת ישראל במספרים: 08-9279201, 08-9279217, ובשפה הערבית במספר: 08-9279123.
17 צפייה בגלריה
כוחות ביטחון ב לוד
כוחות ביטחון ב לוד
כוחות ביטחון בלוד, אמש
(AFP)

17:00 - הותר לפרסום: עומר טביב, חייל צה"ל, הוא ההרוג בפיגוע הנ"ט מצפון לרצועה
הותר לפרסום כי ההרוג בפיגוע ירי הנ"ט מצפון לרצועת עזה בשעות הבוקר הוא חייל צה"ל, סמל-ראשון עומר טביב, תושב המושב אלייקים שבתחומי המועצה האזורית מגידו. שני בני אדם נוספים נפצעו באורח קשה בפיגוע ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון. בהמשך הגיע אל בית החולים פצוע נוסף מהתקרית, ומצבו הוגדר קל-בינוני.
17 צפייה בגלריה
סמל ראשון עומר טביב שנהרג בגבול עזה   12.5.21
סמל ראשון עומר טביב שנהרג בגבול עזה   12.5.21
סמ"ר עומר טביב שנהרג היום בגבול עזה
(צה"ל)
16:30- בעקבות הנחיות חדשות: הושבתה פעילות אסדת הגז תמר שמול חופי ישראל
חברת שברון, שמפעילה את אסדת הגז תמר שלחופי ישראל, מסרה כי השביתה את פעילות האסדה בהתאם להנחיות חדשות שהתקבלו ממשרד האנרגיה. לא נמסרו פרטים נוספים.

17 צפייה בגלריה
גז ה טבעי מ קידוח מאגר תמר
גז ה טבעי מ קידוח מאגר תמר
אסדת תמר
(צילום: אלבטרוס)
16:03 - הזרוע הצבאית של חמאס: ירינו לעבר אסדת הגז מול חופי אשקלון
הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי ירתה לעבר אסדת הגז מול חופי אשקלון.
צה"ל ושב"כ מסרו כי בין מחוסלי פורום המטה הכללי של חמאס ארבעה בכירים ובראשם מח"ט העיר עזה, ראש מערך הסייבר, ראש מחלקת הפיתוח והפרויקטים במטה הייצור וראש מחלקת המהנדסים במערך הייצור. בנוסף, נהרגו בכירים ופעילים נוספים ממערך הייצור וממערך המחקר והפיתוח.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בביקור בבית החולים וולפסון בחולון כי "לפני שעה קלה חיסלנו מפקדים בכירים במטה הכללי של החמאס, כולל את מח"ט עזה וגם אחרים, וזו ההתחלה. אנחנו נכה בהם מכות שהם לא חלמו עליהן".

15:20 - אזעקות בבאר שבע וברחבי הנגב
15:18 - גורם מדיני: ישראל מסרבת להפסקת אש וממשיכה בתקיפות
גורם מדיני בירושלים אמר כי ישראל מסרבת להפסקת אש עם חמאס וממשיכה בתקיפות. עוד אמר כי ישראל סיכלה שורה ארוכה של בכירים והקריסה מגדלים ברצועת עזה, למרות כל הניסיונות שנעשו מצד חמאס למנוע זאת.
14:53 - חמאס הודיע אחרי חיסול בכירי המטה הכללי: שיגרנו 50 רקטות לעבר אשדוד הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי שיגרה 50 רקטות לעבר אשדוד. קודם להודעה נשמעו אזעקות רבות בין היתר באשדוד, אשקלון, עוטף עזה, בני עייש וגדרה.
17 צפייה בגלריה
ירי רקטות מרצועת עזה לישראל 11.5.21
ירי רקטות מרצועת עזה לישראל 11.5.21
ירי רקטות מרצועת עזה לישראל 11.5.21
(AFP)
14:51 - אזעקות באשדוד ובגדרה
14:33 - גנץ האריך בשבועיים את תוקף ההכרזה על מצב מיוחד בעורף על רקע הכוונה להרחיב את הפעילות ההתקפית של צה"ל, החליט שר הביטחון גנץ להאריך בשבועיים את תוקף ההכרזה על מצב מיוחד בעורף, ביישובים במרחק של 80-0 ק"מ מרצועת עזה.
14:24 - נתניהו: יש התפתחויות קשות, נגיב בעוצמה ראש הממשלה בתום הערכת מצב: "הערב אכנס את הקבינט, יש התפתחויות קשות, כולל ירי הנ"ט. אנחנו נגיב ומגיבים בעוצמה הולכת וגדלה - לא אפרט כאן".
13:59 - צה"ל ושב"כ חיסלו בכירים במטכ"ל של חמאס הותר לפרסום כי צה"ל ושב"כ חיסלו בכירים ב"פורום המטה הכללי" של חמאס, בעיר עזה ובחאן יונס. מצה"ל נמסר כי הבכירים נחשבים מקורבים לראש הזרוע הצבאית בארגון מוחמד דף.
13:47 - צה"ל תקף שתי חוליות של משגרי נ"ט בעזה כלי טיס של צה״ל תקפו שתי חוליות של משגרי נ"ט בעזה. "צה״ל ימשיך להגיב בעוצמה כנגד כל ניסיון פגיעה בלוחמי צה״ל ובאזרחי ישראל", נמסר עוד מצה"ל.
13:45 - האוצר הכריז על הקדמת תשלומים
החשב הכללי במשרד האוצר הכריז על הקדמת תשלומים לספקים הנמצאים בטווח של 80 ק"מ מרצועת עזה. הנחיה זו תחול על כל הספקים, על הרשויות המקומיות. צעד זה יוכל להקל תזרימית על ספקים המושפעים מן האירועים בעוטף עזה.
(שלמה טייטלבאום, כלכליסט)
12:00 - תנועת הרכבות בין ת"א ללוד והרכבות לב"ש יתחדשו ב-13:00
החל מ-13:00 תחודש תנועת הרכבות בקטע המסילה שבין ת"א ההגנה ולוד, שנסגר אמש, ותחודש תנועת הרכבות לבאר שבע. כמו כן תחודש התנועה בקו הפרברי בנימינה-ת"א-רחובות-אשדוד.
11:45 - הרוג ושני פצועים קשה מירי נ"ט מרצועת עזה
תקרית חמורה בגבול הרצועה: חמאס שיגר טיל נ"ט לעבר רכב ישראלי. שלושה נפגעו - ומותו של אחד מהם נקבע בביה"ח. תושבי העוטף הסתגרו בבתים לזמן קצר.
10:55 - מנכ"ל מד"א: שני פצועים אנוש ואחד במצב קשה באירוע הנ"ט בגבול עזה
חמאס ירה הבוקר (יום ד') טיל נ"ט מצפון הרצועה לכלי רכב בעוטף עזה. בתקרית נפצעו שני בני אדם באורח אנוש ואחד במצב קשה. במקביל החל ירי מרגמות על היישוב שבו אירעה התקרית. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי. פינוי הפצועים לבית החולים ברזילי באשקלון מתבצע תחת אש. טנקים של צה"ל יורים למרחב שממנו נורה הטיל. זמן קצר לאחר מכן נורה טיל נ"ט נוסף מהרצועה, ובשלב זה לא נמסר על נפגעים ממנו.
10:35 - בנט: "הליכוד הפך ממפלגת שלטון למפלגה נכשלת"
ח"כ נפתלי בנט: "אני קורא לממשלה לא לסיים את הסבב הנוכחי בעזה לפני שחמאס משלם מחיר יקר. בנוסף, על המשרד לבטחון פנים והמשטרה להבטיח באופן מיידי את בטחונם של המשפחות שנצורות בבתים מפחד הפורעים הערבים ולמצות איתם את הדין. יש אמצעים לזהות אותם ואי אפשר להניח להם להמלט ללא עונש".
"הליכוד הפך ממפלגת שלטון למפלגה שנכשלת בניהול המדינה ומוליכה אותה ברשלנות ממחדל לאסון. ימינה תיתן גיבוי מוחלט לכל צעד להשבת הבטחון של ממשלת נתניהו-גנץ, במנותק מכל חישוב פוליטי", הוסיף בנט.
17 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ימינה 3.5.21
נפתלי בנט ימינה 3.5.21
נפתלי בנט
(יואב דודקביץ)
10:20 - הוסר החשש לחדירה בעוטף עזה
צה"ל הודיע כי הוסר החשש לחדירה מעזה, שבגינו התבקשו התושבים בעוטף עזה להיכנס לבתים ולהישאר במרחבים מוגנים.
9:50 - חשש לחדירה מגבול עזה: תושבי שדרות והאזור הונחו להסתגר בבתים
רבבות תושבי שדרות והאזור קיבלו הבוקר (רביעי) הודעת SMS מהרשויות עם הנחיה להסתגר בבתים ולנעול את הדלתות עד להודעה חדשה. החשד - תקרית ביטחונית בגבול הרצועה וחשש לחדירה של מחבל לישראל
9:00 - בוטלו הלימודים מבאר שבע ועד נתניה
בעקבות מטח הרקטות לעבר מרכז הארץ, הודיע פיקוד העורף כי היום (רביעי) לא יתקיימו לימודים מאזור באר שבע ועד נתניה. בעקבות ההגבלות מיליון תלמידים יישארו בבית. בפיקוד העורף קראו לישראלים באזורים הללו להימנע מיציאה מהבית במקרים שאינם דחופים.
8:30 - המפכ"ל הורה על עיבוי משמעותי של כוחות משטרה בערים מעורבות
עם הכרזת השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה על "אירוע חירום אזרחי" בלוד, הורה המפכ"ל יעקב שבתאי על עיבוי משמעותי של כוחות משטרה בלוד ובעוד מספר ערים מעורבות. מצב "אירוע חירום אזרחי" מקנה לשוטרים בשטח חופש פעולה רחב יותר בעיר שבה הוכרז מצב זה. שבתאי אמר כי "אנו עדים למצב שלא ראינו בעבר בערים מעורבות וזה כולל אלימות קשה על רקע לאומני, פגיעה בסמלי דת וגם נסיונות לפגוע בשוטרים ולסגור צירי תנועה מרכזיים".
17 צפייה בגלריה
כוחות ביטחון ב לוד
כוחות ביטחון ב לוד
כוחות ביטחון ב לוד
(AFP)
7:50 - בעקבות אירועי האלימות בלוד - מאות שוטרים ולוחמי מג"ב פרוסים בעיר
כוחות נוספים יגיעו לתגבר את האזור, כולל פלוגות מג"ב מגזרת יהודה ושומרון. בתום הערכת מצב שקיים בשטח, אמר המפכ"ל: "נוכח העלייה ברף האלימות הוכרז מצב חירום מיוחד, ויופנו כוחות נוספים של משטרה ומג"ב מגזרות אחרות לעיר לוד. עד כה נעצרו עשרות מתפרעים וידה הארוכה של המשטרה תגיע לכל מי שמעורב באלימות והפרות הסדר.
"אני קורא לכל המנהיגים לגלות בשעה זו מנהיגות ואחריות, לקרוא להרגעת הרוחות ולמנוע התססה. משטרת ישראל פרוסה על כל שוטריה ולוחמיה בכל רחבי הארץ בעשרות מוקדי הפרות סדר וזירות של נפילות טילים ואנו נמשיך לפעול עד שנשיב את הסדר והביטחון. המציאות בשטח מורכבת, וזו העת לחזק את השוטרים שניצבים בחזית, למען הציבור - תוך סיכון חייהם".
17 צפייה בגלריה
עימותים בלוד חדש
עימותים בלוד חדש
לוד, הלילה
(עמית שעל)
7:00 - דובר צה"ל: כ-850 רקטות שוגרו מעזה לעבר ישראל מתחילת ההסלמה.
צה"ל הודיע הבוקר (רביעי) כי מאז תחילת ההסלמה בדרום שוגרו כ-850 רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, וכי שיעור היירוטים עומד על 85% הצלחה. באוגדה 162 הכפופה לפיקוד הדרום נערכים דיוני היערכות למבצע נרחב ברצועה - וחטיבת הצנחנים נערכת גם היא לירידה לדרום. צה"ל תקף עד כה יותר מ-500 יעדים ברצועה, ולפי דובר צה"ל "בכירי חמאס מסתתרים - אך כשישובו לביתם ימצאו אותו חָרֵב". מדובר צה"ל נמסר שלוחמי כיפת ברזל עקבו אחר כלי טיס בלתי מאויש שהמריא מרצועת עזה ויירטו אותו כשחצה לשטח ישראל.
6:30 - מטח לילי כבד למרכז שלא נראה כמותו כבר עשרות שנים - וקורבנות נוספים בצד הישראלי.
אחרי שעות אחדות של שקט יחסי, ירי הרקטות התחדש הלילה (בין שלישי לרביעי) מעט לפני השעה 03:00 - עם מטחים כבדים לכל אזור המרכז, השרון והדרום. בכפר הלא-מוכר דהמש ליד לוד נהרגו אב ובתו - בן 52 ובת 16 - בעקבות פגיעת רקטה סמוך לביתם שבו לא היו אמצעי מיגון. הם פונו במצב אנוש לבית החולים אסף הרופא, שם נקבע בהמשך מותם. נפילות נוספות דווחו באזורים רבים בארץ, אך טרם ידוע על נפגעים נוספים.
17 צפייה בגלריה
בניין שנפגע מרקטה ב גבעתיים מבצע שומר החומות
בניין שנפגע מרקטה ב גבעתיים מבצע שומר החומות
בניין שנפגע מרקטה בגבעתיים
(צילום: אוראל כהן)
בעקבות הפגיעה בדהמש עלה מניין ההרוגים בסבב הנוכחי בישראל לחמישה: אמש נהרגה אישה בת 65 בעקבות פגיעה בראשון לציון במטח הקודם שנורה למרכז, ושעות לפני כן נהרגו באשקלון עוד שתי נשים. במטח הלילי התמוטט גם גבר בן 74 בזמן שנמלט למרחב מוגן בתל אביב. הוא פונה לאחר פעולות החייאה לבית החולים. לראשונה בסבב ההסלמה הזה מטחים כבדים נורו הלילה גם לאזור באר שבע. הירי מעזה המשיך גם לאחר המטח הכבד למרכז, עם אזעקות רבות באזור השפלה ועוטף עזה. ביישוב ברקת שליד נתב"ג נפגעו שני בני אדם באורח קל מפגיעה ישירה בבית. שריפה פרצה ביער בן שמן בעקבות פגיעה של חלקי מיירט.
17 צפייה בגלריה
פגיעה ב רחוב ב חולון אוטובוס רכבים נזק נפילה טיל טילים רקטה רקטות עזה מצבע שומר חומות 1
פגיעה ב רחוב ב חולון אוטובוס רכבים נזק נפילה טיל טילים רקטה רקטות עזה מצבע שומר חומות 1
פגיעה באוטובוס בחולון
(צילום: אסף קמר)
ההערכה היא שבתוך פחות משעה נורו הלילה מאות רקטות לעבר ישראל. בינתיים, תקיפות צה"ל ברצועת עזה נמשכות גם כעת. בעקבות הירי הכבד דווח על נפילות של רקטות או של רסיסים גם ברמלה, בבני ברק וביפו. ביהוד בית נפגע ישירות, אך יושביו התפנו למרחב המוגן ובכן ניצלו חייהם. שברי יירוט של כיפת ברזל נפלו בבאר שבע. במרכז מגורים אחד נגרם נזק לתשתיות בעקבות נפילת רקטה, אך לא דווח על נפגעים.
הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה אחרי המטח של השעה 03:00 כי הוא כלל 110 רקטות שכוונו למרכז, לדרום ואף לאזור נתב"ג, ומסרה כי מדובר בתגובה על המשך התקיפות של צה"ל נגד מבנים ומגדלים אזרחיים ברצועת עזה. לטענת הזרוע הצבאית, נעשה ירי לנתב"ג בעזרת טילים מסוג SH85 בנוסף לטילים J90, J80, M75 ו-A120.

הפגיעה הקטלנית ליד לוד: בכפר לא-מוכר ובלי מיגון

הפגיעה הקשה ביותר במטח הלילה הייתה כאמור ליד בית בכפר דהמש הסמוך ללוד, ובעקבותיה נהרגו אב ובתו. ערפאת איסמעיל, דודה של הנערה שנהרגה, סיפר כי היא ואביה נהרגו כשהיו בזמן ארוחת הבוקר לפני תחילת צום הרמדאן. "הייתה אזעקה ופתאום היה בום כבד והבנתי שיש נפילה למטה. באתי בריצה, אני גר 200 מטר מפה. הגיעו כל השכונה לעזור".
קרוב המשפחה התלונן על היעדר מיגון באזור שלהם: "אין לנו פה לאן ללכת, יש לנו רק את חסדי האל. אין פה מקלט ואין פה כלום, לפועלים התאילנדים עשו מקלטים ולנו אסור כי אנחנו לא בני אדם".
ביהוד כאמור ספג בית פגיעה ישירה של רקטה, אך בני המשפחה פעלו לפי ההוראות מצילות החיים והתפנו למרחב המוגן. ליאור וידנה, שכן של המשפחה, סיפר: "ישנו ושמענו את האזעקה חזק. רצנו לממ"ד ושמענו פיצוץ חזק, החלונות רעדו. הבנו שזה לידינו, פחדנו לצאת בהתחלה. כשיצאנו ראינו מלא משטרה. ראינו את בעלי הבית מחוץ לבית. זה היה מפחיד, היה להם נס גדול".

ההפצצות בעזה: עוד רב-קומות הוחרב, גם מטה המשטרה הופצץ

המטח החל זמן לא רב לאחר שמגדל רב-קומות נוסף הופצץ בעזה. דובר צה"ל מסר מיד לאחר המטחים הליליים כי לפני שאלו החלו הותקפו "מספר יעדי ופעילי טרור משמעותיים" - בהם אותו רב-קומות בשכונת רימאל בעזה. לפי צה"ל במגדל שכנו בין היתר מטות המודיעין והגדה המערבית של חמאס. טרם התקיפה צה"ל הזהיר את האזרחים ששהו בבניין ונתן להם שהות מספקת להתפנות מהמבנה. בצה"ל מסרו כי התקיפות נמשכות, ולקראת 04:30 נמסר כי חוסלו מהאוויר שני פעילי חמאס שעסקו בירי רקטי.
בהמשך מסרו צה"ל ושב"כ כי אותם שני פעילים שחוסלו הם בכירים ממערך המודיעין הצבאי של חמאס. מטוסי קרב הפציצו את המבנה שבו הם שהו. בין הבכירים שחוסלו: חסן קאוגי, ראש מחלקת ביטחון במודיעין הצבאי של חמאס וסגנו, וואיל עיסא, ראש מחלקת הריגול הנגדי בביטחון הצבאי של המודיעין הצבאי ואחיו של מרואן עיסא, סגן ראש הזרוע הצבאית של חמאס.
בתקיפות צה"ל נפגע גם מטה המשטרה בעיר עזה וכן מבנים השייכים לגופים הביטחוניים הכפופים למשרד הפנים של חמאס. משרד הבריאות בעזה עדכן הלילה כי מתחילת ההסלמה נהרגו בשטח הרצועה לפחות 35 בני אדם, בהם 12 ילדים ושלוש נשים. בצה"ל טענו אמש כי לפחות כמה מהילדים שנהרגו - נפגעו מרקטות ששיגורן כשל והתפוצצו בתוך הרצועה. 233 פלסטינים נפצעו במהלך ההסלמה בעזה.