סגור

ישראל חתמה על הסכם לרכישת חיסוני קורונה מפייזר עד לסוף 2022

למרות הקיפאון בממשלה, סוכם שחברת התרופות תספק לישראל מיליוני מנות חיסונים שיעילים גם למוטציות בשנה וחצי הקרובות. גורמים במשרד ראש הממשלה: לא צריך שר משפטים בשביל ההסכם. הסכום שישראל תשלם לא ננקב בהודעת רה"מ ומשרד הבריאות, אך לפי גורמים המעורים בפרטים מדובר בכמיליארד עד מיליארד וחצי שקל

ישראל חתמה היום (שני) על הסכם עם חברת התרופות פייזר שבמסגרתו תרכוש מיליוני מנות חיסוני קורונה עד לסוף 2022, לצד אופציית רכישה של מיליוני מנות נוספות. לפי משרד הבריאות, החיסונים שנרכשו יהיו מותאמים לטיפול בחולי קורונה שנדבקו במוטציות האחרונות.
רכישת החיסונים התעכבה בתקופה האחרונה בעקבות המחלוקת בממשלה סביב מינוי שר המשפטים - שבלעדיו לא ניתן להצביע על הרכישה. עם זאת, גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו כי ההסכם שנחתם לא דורש אישור מהממשלה. בהודעה המשותפת של לשכת ראש הממשלה ומשרד הבריאות לא ננקב הסכום שישראל תשלם עבור החיסונים, אך גורמים המעורים בפרטים אמרו ל-ynet כי היקף העסקה נאמד בכמיליארד-מיליארד וחצי שקל.
1 צפייה בגלריה
אלברט בורלא אלברט בורלה מנכ"ל פייזר
אלברט בורלא אלברט בורלה מנכ"ל פייזר
אלברט בורלא אלברט בורלה מנכ"ל פייזר
(צילום: רויטרס)

בכחול לבן מסרו: "כפי שאמרנו כל הזמן - יש כסף לקניית חיסונים. לא צריך להגדיל את הגרעון על גבם של אזרחי ישראל. שוב הוכח שאי מינוי שר משפטים נובע אך ורק משיקולים אישיים משפטיים של ראש הממשלה תוך פגיעה אנושה בתפקוד הממשלה ובמערכות שלטון החוק".
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "היו כמה מכשולים בישראל שהיינו צריכים להתגבר עליהם, ומצאנו דרך להתגבר עליהם. אם לא יהיו הפתעות בדמות ווריאנט קורונה שהחיסונים לא מתגברים עליו, אז חתמנו על רכש של מיליוני חיסונים נוספים עם פייזר, ואני מקווה שבקרוב מאוד גם עם מודרנה. פירוש הדבר שבקרוב מאוד יהיו לנו די והותר חיסונים, גם למבוגרים וגם לילדים. לא יהיו יותר סגרים - יצאנו מזה".
שר הבריאות אדלשטיין הוסיף כי "אני שמח שלמרות הקשיים הפוליטיים המיותרים הגענו להסכם עם פייזר. ישראל יוצאת מהקורונה בזכות החיסונים ותמשיך להוביל את המאבק בנגיף גם בהמשך. אני מודה לאזרחי ישראל על ההיענות המרשימה למבצע החיסונים, וקורא לאלה שטרם התחסנו לעשות זאת בהקדם".