סגור

דעה
ברית לשירות עצמי: נתניהו, החרדים ובן גביר

המשולש שמרכיב את הקואליציה הטבעית של נתניהו מנצל את המדינה למטרותיו הפרטיות

התקפלותו של נפתלי בנט והחזרה לזרועותיו של נתניהו מעידה לא רק על רפיסות עמוד השדרה הפיזית, אלא גם על רפיסות ההבנה המוחית שלו. איך, איך הוא יכול לדבר על טובת המדינה, ולא לראות ששלוש צלעות המשולש שאליו הוא חובר – ביבי-חרדים-בן גביר - בועטות ברגל גסה בישות הזו שנקראת מדינה.
גם ביבי, גם החרדים גם בן גביר והציונות הדתית מרוכזים קודם כל בעצמם, במטרותיהם, בשאיפותיהם. המדינה עבורם היא רק כלי להגשמת האינטרסים הפרטיקולריים שלהם. בנט, שמדבר על אחריות, ממלכתיות ומדינה, לא מבין את זה?
אירוע מירון, כמו אירוע גבעת זאב, מתכנס שוב לנתק הגדול שבין החרדים לקונספט שנקרא מדינה. זלזול מוחלט בכל סמכות ורשות, שניגפות שוב ושוב בפני האוטונומיה החרדית שנבנתה כאן ומצפצפת על המדינה. ולצד החרדים, הפורעים הדתיים-לאומנים, שזיהו הזדמנות לפרוע בדו-קיום הפנים-ישראלי כדי לקדם את האג'נדות הגזעניות שלהם לטיהור האתני, שהוא החזון הגדול שלהם. ובזכות נתניהו, משודרג איתמר בן גביר מפרובוקטור פשוט לחבר כנסת, חבר ועדת חוץ וביטחון שלא סתם בא להבעיר פרובוקציות בשייח' ג'ראח, אלא "מעביר" לשם את לשכתו. וחסידיו, בהשראתו, פושטים בערים המעורבות.
1 צפייה בגלריה
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
קריסת הטריבונה בבית כנסת בגבעת זאב, אתמול
(אלכס קולומויסקי)
הפרשנים נזהרים מלייחס את הקשר בין האירועים לתוכנית-על של ראש הממשלה נתניהו לחבר את לוד ובת ים להר הבית ולשייח' ג'ראח ולמתקפת חמאס. לצדן של ראיות שקושרות אותו למזימה, יש ראיות סותרות, ובחסות הערפל הזה זוכה נתניהו לקדם את מטרותיו – לפרק את בנט, לפרק את גוש השינוי, והכי חשוב - להרוויח הזדמנות להאריך את כהונתו בראשות הממשלה, בין אם באמצעות בחירות כלליות או בחירות אישיות או אפילו ממשלת ימין על מלא.
כאשר עולים לנקודת תצפית גבוהה ורוחבית יותר, קשה שלא לזהות את אופיו של המשולש השלטוני המוביל בקואליציית נתניהו: הביביזם, החרדים והציונות הדתית. מדובר בשלושה גופים פוליטיים שהמדינה היא אך כלי ואמצעי להשגת האינטרס האישי או האידאולוגי שלהם. המשך מאמצי ההימלטות ממשפט (או המשך כהונת הנאשם כראש ממשלה); המשך וחיזוק האוטונומיה החרדית ששואבת מהמדינה את הכספים ואת החקיקה להעצמת קיומה; חיזוק והעצמת הלאומנות הדתית והגזענית שמשחקת עם נתניהו יחסי תן-קח מסוכנים של הבערת המדינה לטובת המשך שלטונו.
המשילות הישראלית תמשיך להתרסק
ככל שנחשפים לשלטון האינטרסים של שלושת מרכיבי קואליציית נתניהו, כך נחשפים לריסוק המשילות הישראלית שאמורה לנתב את משאבי המדינה והפעלתם לטובת כלל הציבור. המשילות מרוסקת בהדרגה כדי לא להפריע לשלושת האינטרסנטים האלה לנכס לעצמם את המדינה. והתהליך הזה מתקיים לצלילי הנהי והבכי המוכרים כל כך של פגיעת הפקידים במשילות. תסמונת הגבר שמכה את אשתו ומאשים אותה שהיא בעצם זו שפגעה בו.
הפגיעה במשילות נועדה לאפשר לשלושת השותפים הטבעיים להמשיך ולבזוז את המדינה ומשאביה לתועלתם. הבעיה היא שבאיזה שהוא שלב זה מתפוצץ בפרצוף של כולנו, כשהשירות לאינטרס האישי של המשולש ביבי-חרדים-בן גביר מתנגש בעוצמה עם ריסוק השירות לאינטרס הציבורי של כולנו.
ואל תוך הקדרה המבעבעת הזו יש להוסיף בן ברית נוסף של נתניהו – את חמאס, שכבר שנים מתעצם בזכות הכספים שמעביר לו נתניהו, כדי שיוכל לרסק את המשילות של הרשות הפלסטינית שמדי פעם "מאיימת" בתהליך מדיני.
גם את המהלך הקונספירטיבי הזה ניתן לעמעם בראיות סותרות, למשל המניע האיראני-אסלאמי שמשתלט על הנרטיב של הסכסוך. ועדיין, נתניהו עובד בשירות המניע הזה ונהנה ממנו. הוא צריך חמאס חזק כדי לחסל כל אפשרות של פתרון מול הפלסטינים, כדי להפוך למשיח ולמושיע הגדול של הימין הישראלי. ובמיוחד של נפתלי בנט.