סגור

שני הרוגים ו-167 פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב

פחות מחודש לאחר האסון בהר מירון - עשרות נפגעים בקריסת טריבונה בבית כנסת מאולתר שהוקם לכבוד שבועות עבור חסידות קרלין. חמישה פצועים במצב קשה, מסוקים וכוחות 669 ופיקוד העורף הוזנקו לסייע. ראש המועצה: התרענו על הסכנה בבית הכנסת המאולתר, המשטרה הסירה אחריות. מפקד המחוז: הגדרנו תנאים לאירוע

ילד כבן 12 וגבר כבן 40 נהרגו ויותר מ-160 נפצעו הערב (ראשון) לאחר שטריבונה שהוצבה בבית הכנסת קרלין ביישוב גבעת זאב שמצפון לירושלים קרסה במהלך התפילות בערב חג השבועות. לפי מד"א, 167 פצועים פונו לבתי החולים, ובהם חמישה שמצבם קשה ועשרה במצב בינוני.
כפי הנראה, הטריבונה שקרסה בבית הכנסת הוקמה באופן ארעי לצורך חגיגות שבועות. לפי הדיווח, בעת קריסת הטריבונה שהו במקום מאות בני אדם. מסוקים הוזנקו לסייע בפינוי הנפגעים לבתי החולים.
ראש המועצה יוסי אברהמי אמר בשידור חי: "המועצה פנתה לכל הגורמים והתריעה בנושא הזה. סגרנו עם שלטים שאומרים שהאתר פה מסוכן, ומבחינת המועצה אי אפשר להיכנס ולקיים פה את האירוע. לצערי לא קיבלנו סיוע מהמשטרה. במשטרה אמרו שהם מסירים אחריות, יש לנו את זה בכתובים".
רב-טפסר דדי שמחי, נציב כבאות ראשי: "צריך לבדוק למה הטריבונה התמוטטה, כנראה משהו גרם לזה כי טריבונות איכותיות לא אמורות להתמוטט. קיבלנו ידיעה שמתוכנן להתקיים פה איזה אירוע, נדמה לי ביום שישי. העברנו לרשות המקומית הודעה כתובה שהמבנה לא גמור ואין לו אישור, בכלל לא ביקשו מאיתנו שום אישור, ולכן על אחת כמה וכמה אסור לקיים בו אירועים".
6 צפייה בגלריה
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
בית הכנסת לאחר האסון
(אלכס קולומויסקי)

6 צפייה בגלריה
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
(אלכס קולומויסקי)


6 צפייה בגלריה
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
פינוי פצועים מזירת האירוע
(אלכס קולומויסקי))


6 צפייה בגלריה
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
קריסת טריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב
מחוץ לבית הכנסת
(אלכס קולומויסקי)

"היתה רשלנות, צפויים מעצרים"

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, ענה להאשמות: "יש מכתב מפורט שהגדיר את התנאים ואת ההגבלות ואת מי שנדרש להיות פה, כולל פקחים מטעם המועצה. שוב אנחנו נדרשים לאירוע שיש בו רשלנות והתנהלות חסרת אחריות. אני מניח שיהיו עצורים". המשטרה ביקשה - וקיבלה צו איסור פרסום על חקירת האסון למשך שבוע.
מחוץ לבית הכנסת נתלה עוד לפני האסון שלט אזהרה שבו נכתב: "לצערנו אנו רואים כניסה של ילדים ובחורים אל אתר הבנייה של בית הכנסת הגדול. הדבר מסוכן ביותר ועל ההורים להזהיר את ילדיהם באזהרה חמורה על כך. מטעמי בטיחות הכניסה למקום אסורה! על כל אחד שאינו מורשה כניסה. חשוב לקחת את הדברים לתשומת לב ולהבין את האחריות הגדולה הרובצת על מי שילדיו מסתובבים במקום. נא להזהיר גדולים וקטנים!"
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, הגיע לזירה. מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוא מקבל עדכונים שוטפים מהאירוע בגבעת זאב מהשר לביטחון פנים ומהמזכיר הצבאי. נתניהו מסר: "אנו מתפללים לשלום הפצועים".
הדיווח על האירוע הקשה התקבל במוקד 101 של מד"א במרחב ירושלים בשעה 19:14. בכניסה ליישוב נוצרה המולה גדולה כתוצאה מפינוי כל הנפגעים והמתפללים בבית הכנסת, והאמבולנסים יצאו בשורה ארוכה לכיוון בתי החולים של ירושלים.
למקום הוזעקו כוחות משטרה וצבא רבים, והתושבים הסתובבו ביניהם המומים בעקבות הדיווחים מהמקום.
פרמדיק מד"א משה טובולסקי סיפר: "כשהגעתי למקום היתה המולה גדולה, אנשים צעקו ורצו לכל עבר כשהם מספרים לנו שקרסה טריבונה עם עשרות אנשים בתוך בית הכנסת. מספר פצועים קל היו בסמוך לכניסה, ואזרחים הובילו אותי לפצוע קשה ששכב בסמוך והיה מחוסר הכרה וסבל מחבלת ראש. תוך כדי שצוותים גדולים נוספים של מד"א סורקים את הזירה ומעניקים טיפול רפואי לפצועים נוספים, הכנסתי אותו לניידת טיפול נמרץ, הענקתי לו טיפול רפואי מציל חיים שכלל הרדמה והנשמה והוא פונה במצב קשה לבית החולים".

6 צפייה בגלריה
אסון קריסת הטריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב שלט אזהרה שנתלה במקום לפני האסון
אסון קריסת הטריבונה בבית כנסת ב גבעת זאב שלט אזהרה שנתלה במקום לפני האסון
שלט אזהרה שנתלה במקום לפני האסון
(אלכס קולומויסקי)

פרמדיק מד"א אבי שיף, שהיה מהראשונים שהגיעו לזירה, סיפר: "מתפללים שהיו במקום סימנו לי להיכנס לתוך המבנה כשהם פצועים וצועקים לעזרה. עשרות פצועים בדרגות פציעה שונות שכבו אחד על השני בחלקה האחורי של הטריבונה שקרסה כשהם לכודים מתחת להריסות ולשברי המתכת. תוך כדי הבדיקות הראשוניות והמיון הרפואי חילצנו את הפצועים בעזרת אלונקות ופלטות של שולחנות החוצה מהמבנה אל האמבולנסים הרבים וניידות טיפול נמרץ של מד"א שהוזנקו לאירוע".
אל בית החולים שערי צדק פונו 88 פצועים, ובהם שניים במצב קשה ושישה במצב בינוני. לבית החולים הדסה הר הצופים פונו 22 פצועים, ובהם אחד במצב בינוני. לבית החולים הדסה עין כרם פונו 51 פצועים, ובהם שלושה במצב קשה ושלושה במצב בינוני. שישה פצועים נוספים פונו במסוקים לבתי החולים שיבא בתל השומר ואסף הרופא.
מצה"ל נמסר כי לזירת האסון הוקפצו לוחמי חטיבת החילוץ של פיקוד העורף, כוחות יחידת החילוץ וההצלה הארצית (יחצ"א) וכוחות רפואה מפיקוד המרכז. כמו כן הוזנקו למקום מסוקי חיל האוויר עם לוחמי יחידת 669 וצוותי רפואה.
בבית החולים הדסה הר הצופים נפתח קו מידע למשפחות שמספרו 12-55121. בבית החולים שערי צדק נפתח קו שמספרו 12-55125.

6 צפייה בגלריה
קריסת טריבונה ב גבעת זאב
קריסת טריבונה ב גבעת זאב
קריסת הטריבונה בגבעת זאב
(ynet)

האסון מתרחש שבועיים וחצי לאחר האסון הקשה בהילולת ל"ג בעומר במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון - שבו נהרגו 45 בני אדם. מחקירה ראשונית של המשטרה סמוך לליל האסון עלה כי כמה מהמתפללים במקום החליקו ממדרגות ויצרו "מפולת אנושית", שתחתיה נמחצו הנוכחים. בדקות האחרונות שלפני האסון ההערכה שפורסמה היא שכ-100 אלף איש כבר היו על ההר.
בעקבות אסון מירון, בחסידות קרלין שבבית הכנסת שלה התרחש האסון הנוכחי מינו בהוראת הרב מהנדסי בטיחות לחג השבועות.