$
בארץ

עלות ההטבה של כץ למובטלים כ־200 מיליון שקל

הסכום, בהתאם למספר המובטלים, זה הההפרש הצפוי בין להמשיך לשלם דמי אבטלה מלאים ליוצאי חל”ת עד סוף יוני 2021 לבין לקצץ אותם ב־21 במאי, המועד שבו צפוי להיכנס עדכון החל”ת

אדריאן פילוט 08:0508.04.21

כ־200 מיליון שקל, בהתאם למספר המובטלים, זה הההפרש הצפוי בין להמשיך לשלם דמי אבטלה מלאים ליוצאי חל”ת עד סוף יוני 2021 לבין לקצץ אותם ב־21 במאי, המועד שבו צפוי להיכנס עדכון החל”ת.

 

לפי הנחות היסוד באוצר, במחצית השנייה של 2021 לא תירשם עלייה באבטלה, ולפיכך ב־21 באפריל, הלמ”ס תדווח על שיעור אבטלה של 9.8% או פחות. לכן, לפי החוק, החל מ־21 במאי, יש לשלם רק 90% מדמי האבטלה ליוצאי חל”ת. כעת משולמים כל חודש כ־2.5 מיליארד שקל דמי אבטלה, אך לא כל מקבליהם כיום הם יוצאי חל”ת שנהנו בכל התקופה מדמי אבטלה, מכאן ההפרש בין 10% מהתקציב החודשי דמי אבטלה (250 מיליון שקל) לבין הסכום שלא ישולם.

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: אוראל כהן

 

 

עם פרסום נתוני האבטלה וההבנה כי בעוד חודש וחצי יירדו דמי האבטלה, מיהר שר האוצר כץ, שמבין כי הרגישות הפוליטית בשיאה בימים אלו כשהליכוד מנסה להרכיב ממשלה, לפרסם הודעה לעיתונות: "תשלומי החל"ת יימשכו עד יוני, ללא הורדה של 10% בגובה התשלום”. כץ הוציא את ההודעה ללא התייעצות עם הדרגים המקצועיים וללא ידיעתם — שם קיבלו אותה בהפתעה והתקשו להבין אם השר ידחה את ההפחתה או שהוא מבקש לקבל את הנתונים הסופיים. באוצר קיוו אתמול כי למרות הודעת כץ, המסר למצויים בחל"ת שמסרבים לחזור לעבודה לא יטושטש: ה"חגיגה נגמרת”, וקרב המועד שבו הממשלה תפסיק לממן קצבאות לכולם. במקביל, הדרגים המקצועיים ממשיכים לגבש תוכניות שיתמכו בחזרה לעבודה.

 

x