סגור

פרשנות
נתניהו רוצה להישאר על הגלגל

ראש הממשלה אינו מתכוון להתפטר מהכנסת לאחר הקמת הממשלה החדשה; הוא יהיה ראש מחנה הימין שינסה להביך את הממשלה בכנסת, ובעיקר את נפתלי בנט וגדעון סער וח"כי סיעותיהם

נתניהו אינו מתכוון להתפטר מהכנסת לאחר הקמת הממשלה החדשה, בניגוד להתפטרותו מהכנסת ב־1999 לאחר שהפסיד את ראשות הממשלה לאהוד ברק.


נתניהו מעוניין "להמשיך ולהיות על הגלגל" כפי שהגדיר זאת בעבר ראש הממשלה אריאל שרון. כחבר כנסת, וכיו"ר אופוזיציה, הוא יהיה ראש מחנה הימין שינסה להביך את הממשלה בכנסת, ובעיקר את נפתלי בנט וגדעון סער וח"כי סיעותיהם.
נתניהו כיו"ר אופוזיציה ינאם במליאת הכנסת מיד אחרי נאום רה"מ. בנוסף, יינתן לו מקום בטקסים ממלכתיים רשמיים שבהם משתתף רה"מ. נוסף על כך, נתניהו כיו"ר אופוזיציה יוזמן על פי החוק אל רה"מ אחת לחודש לקבלת עדכונים מדיניים וביטחוניים. נתניהו כיו"ר אופוזיציה ינסה להפגין בולטות תקשורתית רבה. מעמדו כיו"ר אופוזיציה וכחבר כנסת עשוי לדעת גורמים בליכוד לסייע לו במשפטו כיוון שהשופטים יידרשו להכריע בדינו של מי שהיה ראש ממשלה ומתכוון לחזור ולכהן כראש הממשלה. בכנסת יש הסבורים שאם אהוד אולמרט לא היה מתפטר מראשות הממשלה בשנת 2008, ייתכן שגורלו המשפטי היה שונה.
נתניהו יהיה זכאי לתנאים מפליגים בתפקיד יו"ר האופוזיציה. הוא יזכה לשדרוג שכן הוא יכהן הן כיו"ר אופוזיציה והן כראש ממשלה לשעבר.

1 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו
נתניהו
(צילום: הדס פרוש, הארץ)

כיו"ר אופוזיציה יזכה לשכר חודשי של שר 50,673 שקל לעומת 56,345 שקל שכרו הנוכחי כיום כראש הממשלה. כראש הממשלה לשעבר המדינה תממן עבורו לשכה, עוזרים, רכב ונהג למשך 5 שנים מפרישתו. לפי החלטה שהתקבלה באחרונה בוועדת השרים לענייני שב"כ רה"מ יהיה מאובטח - כלומר זכאי לרכב ממשלתי משוריין, נהג ואבטחה - ל־20 שנה מפרישתו. שירותי ההסעה של נתניהו יהיו פטורים ממס. המדינה תשכור עבורו לשכה בגודל של 170 מ"ר מתוכה 30 מ"ר לצורכי ביטחון ולהעסקת 2 עוזרים.
נתניהו שימשיך לכהן כחבר כנסת לא יוכל לשכור לשכה פרלמנטרית מחוץ לכנסת, מאחר שהמדינה תשכור עבורו לשכה כראש ממשלה לשעבר. המדינה תממן את הוצאת מעברה של משפחת נתניהו מהמעון הרשמי ברחוב בלפור לווילה הפרטית בקיסריה, ותממן את הוצאות אחסנת תכולת ביתו הפרטי. פינוי המעון הרשמי ברחוב בלפור יהיה כחודש לאחר סיום הכהונה.
בדצמבר 2016 נפגש נתניהו עם תושבי עמונה שהתלוננו על פינוי היישוב. תושבי עמונה שנכחו בפגישה ניסו להסביר לנתניהו מה המשמעות מבחינתם של אובדן הבית והריסתו. אלא שהם נדהמו לשמוע את ראש הממשלה משיב להם כך: "אני מבין מה זה לאבד בית. אחרי בחירות 99', בהתראה אפסית, פשוט סילקו אותי ואת משפחתי מהבית בבלפור. ככה, עם כל החפצים, פשוט נזרקנו לרחוב. נאלצנו ללכת לשרתון פלאזה, זו תחושה נוראית".
תושבי עמונה ההמומים אמרו לו, "בכל זאת, אדוני, זה קצת שונה", אבל נתניהו השיב, "זה קשה, קשה מאוד". ברק, שהחליף את נתניהו, צייץ אז: "איבד את זה לגמרי. נעקר מהבית? בקולות הבוחר. לקחו לו 6 שבועות לארוז ולפנות".
נשאלת השאלה מתי הפעם יפנה נתניהו את בלפור.