סגור
חיפוש

בנט: "אם בליכוד ייכשלו, אפעל לאחדות"; נתניהו: "סגרת דיל עם לפיד"

אחרי המתקפות עליו מצד הליכוד, אמר יו"ר ימינה כי "נתניהו חותר לבחירות נוספות, אי אפשר להמשיך ככה". לדבריו, בעדיפות ראשונה מבחינתו נמצאת ממשלת ימין, אך אם זה לא יצליח הוא מוכן להצטרף לממשלת שינוי. נתניהו: "אתה רק דרשת רוטציה, פעם אחר פעם. אתה בסך הכול מנסה למשוך זמן. סגרת דיל עם לפיד על ממשלת שמאל ושמאל קיצוני"

יו"ר מפלגת ימינה מסר הערב (ד') הצהרה לתקשורת, אחרי שהלחץ עליו מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו התגבר. בנט אמר כי אם הליכוד ייכשל בהרכבת ממשלת ימין, הוא יפנה לממשלת אחדות שתשמור על ערכיו. בהודעה שנמסרה מוקדם יותר היום ממפלגת הליכוד בנט הואשם בכך שהוא מוכן "להמליך" ממשלת שמאל צרה, וזאת "בניגוד לרצון הבוחר".
ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב להצהרתו של יו"ר ימינה נפתלי בנט בהצהרה משלו, והאשים את יו"ר ימינה ב"עשיית הכול כדי לא להקים ממשלת ימין".
בנט החל את הצהרות הערב בתפילה לאיציק סעידיאן, שנלחם על חייו בבית החולים. "מדינת ישראל זקוקה באופן דחוף לממשלה טובה, מתפקדת ויציבה", המשיך בנט. "עם כל הכבוד למהלכים הפוליטיים שמתרחשים כבר שנתיים בכנסת, יש בחוץ בני אדם, יש אזרחים שצריכים להתפרנס ולחזור מהחל"ת, עסקים קטנים שמנסים להשתקם, מיליוני תלמידים שזקוקים לסיוע אחרי שנת הקורונה הקשה כדי לסגור פערים. לאזרחי ישראל נמסר מהמריבות והם רוצים ממשלה שעובדת בשבילם".
בנט הוסיף כי "לפני שבועיים קיבל מר נתניהו מנשיא המדינה את המנדט להקים ממשלה. אמרתי מיד לנתניהו שיש לו את האצבעות של ימינה כדי להקים ממשלת ימין. לצערי, אחרי שעות ארוכות וימים ארוכים של השקעה מהצד שלנו, נוכחתי שבעוד אנחנו מנסים להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה, נתניהו מתחמק ותוקף אותנו ללא הרף. הוא חושש ללחוץ על מי שטיפס על עצים גבוהים מידי. הוא לא מוכן להציע שום פשרה לגדעון סער, הוא חותר רק לדבר אחד, בחירות חמישיות במספר, והפעם בעטיפה לבחירות ישירות. נתניהו אומר, אם לי לא תהיה ממשלה לאף אחד לא תהיה ממשלה. אי אפשר להמשיך ככה".
1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 17.1.19 בנימין נתניהו ו נפתלי בנט
מוסף שבועי 17.1.19 בנימין נתניהו ו נפתלי בנט
בנימין נתניהו ונפתלי בנט
(צילום: אלכס קולומויסקי)
בנט שרטט את סדר העדיפויות שלו ואמר כי ראשית, הוא מעוניין בממשלה בראשות נתניהו, אם זה יצליח להקים כזאת. אם לא, בנט ציין כי יפעל לממשלת אחדות, שתשמור על ערכיו והשקפת עולמו.
לפי ההודעה המלאה של הליכוד, "מתוך אמביציה בלתי-נשלטת להיות ראש ממשלה בכל מחיר, בנט - עם שבעה מנדטים - מוכן להמליך ממשלת שמאל עם קואליציה של 50 חברי כנסת מהשמאל והמשותפת. הוא עושה זאת בניגוד לרצון הבוחר שנתן 65 מנדטים לממשלת ימין, ובניגוד מוחלט להתחייבויותיו המפורשות שלא ישב תחת לפיד והשמאל, ושראש ממשלה לא יכול לכהן עם שבעה מנדטים כי זה 'לא דמוקרטי ולא מוסרי'".
בליכוד קראו לבנט לתמוך בפתרון היחיד שלא כרוך בחיסול הימין: "משאל עם מהיר לבחירת ראש הממשלה שלא כרוך בפיזור הכנסת ובחירות כלליות נוספות". הליכוד ציין כי "ראש הממשלה שייבחר יוכל להקים ממשלה מיד. רוב מובהק בציבור תומך בפתרון זה". זאת, לאחר פגישות לא מעטות בין השניים בעקבות הכרזת תוצאות הבחירות ואחרי שרק בסוף השבוע נתניהו עצמו קרא לבנט, סער וסמוטריץ' לחבור אליו לממשלת ימין ולשים את השיקולים בצד.
נתניהו לבנט: "אתה מוכן לעשות הכול כדי להיות רה"מ עם 7 מנדטים"
נתניהו השיב כאמור להצהרתו של יו"ר ימינה נפתלי בנט בהצהרה משלו, והאשים את יו"ר ימינה ב"עשיית הכול כדי לא להקים ממשלת ימין".
בפנייה לבנט, אמר נתניהו: "נפתלי, אתה עושה הכל כדי לא להקים ממשלת ימין. אתה מוכן לעשות הכול כדי להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים. זו יריקה בפרצוף הדמוקרטיה, יריקה בהתחייבויות שלך לא לשבת עם לפיד ועם השמאל". הוא הוסיף: "בנט מסרב לתמוך בפתרון הפוליטי לפלונטר שלא יחסל את הימין - בחירות ישירות. אתה רק דרשת רוטציה, פעם אחר פעם. אתה בסך הכול מנסה למשוך זמן. סגרת דיל עם לפיד על ממשלת שמאל ושמאל קיצוני".