$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

פתח לתחרות? מכסות ייבוא הבשר הפטורות ממכס יוכפלו

המדינה מתכננת להגדיל את היקף המכסות מ־8,000 טונות ל־17,500 טונות עד 2018 — מהלך שצפוי להגביר את התחרות. לכלכליסט נודע כי משרד החקלאות הבטיח למגדלים פיצוי, אך עם המפטמות טרם הושגו הבנות

נורית קדוש 07:4721.09.16

מחר יחלוף פרק הזמן שהקציבה רשות המסים למתן הערות מצד הציבור על מתווה חדש שמשרד האוצר מבקש לקדם לפיו תגדל מכסת היבוא הפטור ממכס של בשר טרי מ־8,000 טונות כיום ל־17,500 טונות עד 2018 — כמות המהווה 87% מצריכת הבשר הטרי הכשר כיום.

 

הפיצוי למגדלים: היקף התמיכה השנתי יעלה

 

המהלך של האוצר אמור מצד אחד להגביר את התחרות בשוק הבשר שנשלט על ידי תנובה ודבאח, אך מצד שני הוא גם צפוי לפגוע במגדלים המקומיים. לכן במקביל לקידום המהלך על ידי המדינה נרקם הסכם בין משרד החקלאות למגדלי הבקר לבשר שמבטיח להם פיצוי. טיוטת ההסכם, שהגיעה לידי "כלכליסט", קובעת כי ב־2017 היקף התמיכה השנתי במגדלי הבקר, שעומדת על 23 מיליון שקל מאז 2014, תעלה ב־12 מיליון שקל ובמיליון שקל נוספים בכל שנה מ־2018 עד 2021. משנה זו והלאה צפוי היקף התמיכה השנתי לעמוד על 39 מיליון שקל.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד

 

עוד נקבע בהסכם כי תוקצה תוספת של עד מיליון שקל בשנה לענף הצאן וכי החל מהרבעון הראשון של 2018 (ינואר־מרץ) יבחן צוות היגוי בכל שנה את היקף ההכנסות של המגדלים ואת היקף התמיכה הראוי.

 

ההסכם נוגע למגדלי הבקר המקומיים בלבד — לא ליבואני העגלים החיים ולא לחקלאים המפעילים מפטמות. אלה צפויים למצוא את עצמם בבעיה, שכן אם המהלך יאושר, החל מעוד שנתיים ניתן יהיה לייבא לישראל כמעט את כל תצרוכת הבשר כחומר גלם בצורת נתחי בשר; ואז ספק אם יהיה צורך ביבוא עגלים, בפיטומם ובשחיטתם בישראל.

 

 

לא בטוח שהמהלך יפגע בתנובה ודבאח

 

מן הבחינה הזאת גם תנובה ודבאח צפויות להיפגע, שכן הן שולטות בשוק המשחטות, הן מייבאות עגלים לארץ ובבעלותן גם מפטמות. בנוסף, לאחר שסיימה את מחקרה על ענף הבשר המליצה רשות ההגבלים לא לתת לשחקנים הדומיננטיים המקומיים מכסות פטורות ממכס לייבוא בשר טרי.

 

בניגוד להמלצה החליטה ועדת המכסות במשרד הכלכלה להעניק לתנובה בחלוקת המכסות האחרונה מכסה קטנה יחסית של 100 טונות. ההערכות בענף הן כי ההחלטה נועדה להכשיר חלוקת מכסות נוספות בעתיד לחברה שהתריעה כי אם היא לא תקבל חלק היא תתקשה להמשיך להעסיק את עובדי המשחטה שלה בבית שאן. כעת נותר להמתין ולראות האם תנובה, דבאח ומשחטת חיפה יקבלו מכסות כלשהן במסגרת הגדלת המכסות של האוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x