שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אנחל גוריה: "אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים על ההצלחה שלכם"

מזכ"ל ה-OECD אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שקיים עם יאיר לפיד. שר האוצר: "בהינתן שהתנאים לא ישתנו, לא נצטרך להעלות מסים ב-2015"

רן אברמסון 17:0008.12.13

"אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים על ההצלחה שלכם. יש הרבה עבודה לעשות. יש גם את שאלת הגז, תנסו להימנע מהמחלה ההולנדית בכל הכוח", כך אמר מזכ"ל ה-OECD, במסיבת עיתונאים משותפת עם שר האוצר יאיר לפיד אחה"צ בת"א, בעקבות הדו"ח שהכין הארגון על ישראל. לפיד אמר כי "בהינתן שהתנאים לא ישתנו, לא נצטרך להעלות מסים".

גוריה ציין כי " לישראל צריך להיות מע"מ אחיד, מס שכולם מבינים ולא מס סבוך כמו מס דיפרנציאלי. זו דרך יעילה יותר לגבות הכנסות. מס אחיד פירושו פחות מקומות להעלים מסים. אל תעשו חורים במערכת המס רק כדי לעשות מה שנראה כצדק חברתי ולירות לעצמכם ברגל", אמר גוריה.  

 

"כישלון השיחות עם הפלסטינים יכה את הכלכלה הישראלית"

 

מוקדם יותר בוועידה ציין לפיד שמחלקת המחקר במשרדו בדקה את ההשלכות הכלכליות של כשלון המו"מ עם הפלסטינים על ישראל. למרות שלפיד לא פירט בעניין, הוא הדגיש שכישלון השיחות ינחית מכה קשה על הכלכלה הישראלית. "התוצאות עלולות להיות הרסניות לכיסו של כל אזרח בישראל", הדגיש.

 

אנחל גוריה, מזכ"ל OECD אנחל גוריה, מזכ"ל OECD צילום: אי פי איי

 

בנאומו אמר לפיד שהוא יעשה כל שביכולתו כדי להביא להצלחת השיחות, וכי הסדר מדיני עם הפלסטינים הוא בעל השפעה מכרעת על הכלכלה הישראלית.

 

"אני נחוש בדעתי למנוע את מה שנראה כנסיון מתמשך למוסס את התהליך המדיני עם הפלסטינים", הצהיר לפיד, ששלח את מה שניתן לפרש כאיום לראש הממשלה בנימין נתניהו, "בכל רגע שחולף בלי התקדמות במשא ומתן יש סכנה ליציבות הממשלה", אמר.

 

בפאנל בו השתתף לפני מסיבת העיתונאים מזכ"ל הארגון אנחל גוריה הזהיר כאמור את המשק הישראלי מפני שביעות רצון עודפת. לדבריו, לישראל יש עכשיו "אחריות בין דורית" בשל גילוי הגז. "על הדור הנוכחי לדאוג לדור הבא, שגם אם לא יוכל להנות מהגז, יוכל ליהנות מההכנסות שלו".

 

גוריה התייחס להתאוששות העולמית מהמשבר, ולתחזיות לגבי צמצום תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק הפדרלי בארה"ב. לדבריו של גוריה "עלינו לשמוח שהרופא הודיע לנו שאנחנו יורדים מהסטרואידים. הפד יצמצם את רכישת האג"ח שלו ויתיר לריבית לעלות. זה אומר שאנחנו חוזרים לנורמה", אמר גוריה. "השוק אמנם מכור לסטרואידים הללו, אבל זה לא דבר טוב ועלינו לגמול אותו", הוא ציין.

 

מזכ"ל OECD התייחס גם לתפקוד הממשלות בשיאו של המשבר, כאשר הוא משבח את הממשל בארה"ב ומותח ביקורת חריפה על מנהיגי גוש היורו. "בארה"ב הם הצליחו, הם קיבלו החלטות מהירות ואמיצות. באירופה הם היו בהכחשה וחשבו שזו בעיה אמריקאית. הם לא קיבלו החלטות בזמן ולכן ההתאוששות שלהם מקרטעת", אמר גוריה, שלא התאפק והתלוצץ על חשבונם של האירופים. "אבל זה הטבע שלהם, הם לוקחים את הזמן", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x