$
משפט

פרסום ראשון

מיליוני שקלים בכספת בביתו בסביון של איש עסקים החשוד שעקץ חברה אמריקאית

פטריק אלוני, בעלי חברה שעוסקת לטענתה בייעוץ ביטחוני, הכשרת לוחמים ואספקת ציוד, נעצר ביום חמישי בנתב"ג. על פי החשד של המשטרה הוא התחייב לספק לחברת MSC, הנסחרת בבורסה של ניו יורק, 200 אלף קרטוני כפפות ממפעל בוייטנאם במחיר נמוך, קיבל כסף ולא סיפק את הסחורה. ממצאי חקירה של משרד המודיעין העסקי ויצמן-יער העלו חשד לתרגיל עוקץ, ומפלג הונאה ת"א פתח בחקירה. סנגוריו: "סכסוך עסקי, הטענות שקריות"

תומר גנון 21:0713.03.21

המשטרה תפסה מיליוני שקלים (בשטרות של שקלים ודולרים) בכספת בביתו בסביון של איש עסקים הישראלי, פטריק אלוני, שנעצר ביום ה' בנתב"ג בחשד שהוציא במרמה 24 מיליון דולר מחברת הציוד MSC Industrial Supply . בית המשפט האריך אתמול (ו') את מעצרו של אלוני עד יום שני מחשש להימלטות ושיבוש חקירה. 

 

  

אלוני הוא הבעלים של קבוצת חברות העוסקת בשלושה תחומים: ייעוץ בטחוני, הכשרת לוחמים ואספקת ציוד.

 

על פי החשד שנחקר על ידי מפלג הונאה של מחוז ת"א, MSC נפלה קורבן לתרגיל עוקץ של איש העסקים. בצל משבר הקורונה, כך נודע, איש העסקים טען בפני MSC כי הוא מסוגל להביא לה עסקה מהירה לרכישת 200 אלף קרטונים של כפפות ניטריל מיצרן בווייטנאם.

 

 

 

MSC נדרשה על ידיו להעביר את כל סכום העסקה מראש. היא העבירה לו סך של למעלה מ-23 מיליון דולר. הכסף הועבר על פי הנחייתו של איש העסקים לחשבון בנק של חברה קנדית בספטמבר 2020. 

 

כפפות חד פעמיות כפפות חד פעמיות צילום: רויטרס

 

בדיקה שנערכה על ידי משרד המודיעין העסקי ויצמן-יער בוויטנאם ישירות מול המפעל העלתה כי המפעל לא מכיר את איש העסקים; וכמו כן כי לא בוצעה כל הזמנה או רכישה של כפפות עבורו או עבור MSC. מהבדיקה התברר כי גם מספרי המכס שסופקו על ידי איש העסקים (כאשר התבקש לספק ראיות לכך שקיים מטען כזה של כפפות) הם פיקטיביים לכאורה.

 

כאמור, אלוני נעצר שלשום בנמל התעופה בן גוריון בלוד רגע לפני שביקש לעזוב את ישראל. הוא חשוד, על פי בקשת המעצר, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מס והלבנת הון.

 

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

"מדובר בכלל בסכסוך עסקי גרידא שהטענות העובדתיות, אם יתבררו, יש לנו את מלוא הראיות להוכיח שהטענות שקריות, במטרה להותיר את איש העסקים בחדר העצורים כשהוא מנותק מכל העולם כדי להשיג יתרון עסקי וכלכלי", טענו במהלך הדיון אתמול סנגוריו של איש העסקים.

 

"עיינתי במסמכים שהוצגו לי", כתבה בהחלטתה השופטת דנה אמיר, "ומצאתי קיומו של חשד סביר כנגד החשוד לביצוע המיוחס לו בשים לב לכך שמדובר בהארכת מעצר ראשונה. לאור החשדות נגד החשוד ופעולות החקירה הדרושות לביצוע, אף קם חשש לשיבושה של החקירה וכן קם חשש מסוים להימלטותו של החשוד מן הדין ומהחקירה".

 

MSC, באמצעות עוה"ד יוסי אשכנזי ומשה יעקב ממשרד הרצוג פוקס נאמן, צפויה להגיש תביעה במקביל תביעה אזרחית נגד איש העסקים.

 

x