$
בארץ

פרשנות

נתב"ג לא באמת נסגר - וגם לא באמת נפתח. עד כמה שרת התחבורה דוברת אמת?

השרה מירי רגב הגנה אתמול בנתב"ג על פעילות ועדת החריגים, על רקע הפרסומים האחרונים בדבר קומבינות בכניסה לישראל של מקורבים לצלחת. רגב התייחסה, בין היתר, למספר הנכנסים לישראל ביום, לזהותם, לעתידה של הוועדה ולכמות הישראלים שעדיין נותרו מסורבי כניסה. חלק מטענותיה התבררו כנכונות, וחלקן - קצת פחות

תומר הדר 12:2701.03.21

אתמול (א') בשעה 10:30 בבוקר הוזעקה התקשורת לנתב"ג בהתראה של שעה וחצי בלבד, כדי להקשיב לדבריה של שרת התחבורה מירי רגב בנושא סגירת נתב"ג ופעילות ועדת החריגים. 

 

 

דבריה של רגב נמסרו ארבעה ימים לפני הגשת עתירה לבג"ץ בנושא נתב"ג, ולאחר כמויות מבהילות של פרסום שלילי אודות קומבינות לכניסה לישראל של מקורבים לצלחת. המסר של שרת התחבורה, שהקפידה לנאום על רקע דגלי ישראל אשר אורגנו בחופזה, היה ברור: בוועדה אין קומבינות. בוועדה אין מקורבים. הוועדה פועלת 24 שעות ביממה למען הישראלים האומללים שנתקעו ברחבי העולם. כמובן, הוועדה פועלת גם לטובת נינט טייב אשר צריכה להשתתף בתוכנית טלויזיה, הוועדה פועלת גם למען משתתפי התוכנית הישרדות ולפי עדויות בשטח הוועדה פועלת גם לטובת מי שאינו מצויד באישור.

 

נוסע בנתב"ג נוסע בנתב"ג צילום: איי אף פי

 

"בשבוע שעבר הגיעו לדלפקים נוסעים בלי האישורים המתאימים ותוך כמה דקות היה להם גם אישור של רופא", ציינה עובדת באחת מחברות התעופה אתמול בפני כלכליסט. מיותר לציין שלטענת אותה עובדת היה מדובר בנוסעים חרדים, אך אתמול הדגישה רגב חזור והדגש כי למיטב ידיעתה החרדים הם פשוט רוב בטיסות אשר מגיעות מארצות הברית בכל מקרה. עם תום מסיבת העיתונאים, ולאחר ביקור קצר במזנון, נלקחו נציגי התקשורת כדי לחזות בפעילות הוועדה אשר מחזירה את הישראלים הביתה יומם ולילה. גם כאן, גורמים בשדה טוענים כי למעשה לא זכו לראות את חברי הוועדה מתקבצים מעולם.

 

ההתפתחויות הללו מעלות את השאלה - מה היה נכון ומה לא נכון בדבריה של שרת התחבורה באירוע שהתקיים אתמול? רגב טענה כי בפועל נכנסים עד 800 נוסעים ביום לפי אישור הוועדה; טענה זו אינה נכונה. נתוני מנהל האוכלוסין מציגים מספרים גבוהים משמעותית: כך, בשישי האחרון נכנסו 2,200 נוסעים, ובשבת מעל לאלף.

 

לפי רגב, בטיסות מפרנקפורט, לדוגמה, אין נוסעים חרדים. גם זה לא נכון. פרנקפורט וניו יורק משמשות שתיהן כיום כנמלי HUB, כלומר מי שמגיע בטיסות מהן מגיע מערים אחרות בדרך כלל. בנוסף, צילומים מהטיסות שהגיעו מפרנקפורט אשר הועברו לידי כלכליסט מראים כי בחלק ניכר מטיסות אלה יש רוב חרדי. רגב טענה גם כי ועדת החריגים תבוטל, וגן זה - לא נכון. במהלך האירוע הודיעה שרת התחבורה מספר פעמים כי הפסקת פעילות ועדת החריגים לכל היותר תידחה עד לאחר הבחירות, וכי הדבר כפוף לאילוצים. כלומר, אם המדינה לא תצליח להתארגן עד הבחירות על נהלי עבודה חדשים, יתכן שהוועדה תמשיך לפעול.

 

טענתה של רגב בדבר בדיקת האנטיגן שתאפשר קבלת תוצאה תוך 15 דקות נכונה, אך דבריה לפיהם משרד התחבורה יקבע סלוטים לטיסות שיחזירו ישראלים - נכונים חלקית בלבד. משרד התחבורה אינו היחיד שקובע את הסלוטים, ולשם כך נדרש גם סיוע מרשויות זרות, אשר עלולות להערים קשיים כל עוד סגירת השמים בישראל פוגעת בהסכמי שמים פתוחים עליהם ישראל חתומה.

 

לבסוף, טענתה של רגב לפיה מעל ל-25 אלף ישראלים רוצים לשוב לארץ – גם היא נכונה חלקית. נתונים שהציגה ועדת החריגים מראים כי בתרחיש בו כל הישראלים אשר צריכים לחזור באמת ישובו, כולל למשל אלו שהתייאשו מניסיונות פניה לוועדה או שהחליטו בינתיים להשתקע בארץ אחרת, מספרם יהיה קרוב יותר ל-175 אלף.

x