בארץ

המשרד להגנת הסביבה: אין כתם נפט נוסף בדרך לישראל

בהמשך לחשד לכך שכתם נוסף נמצא בדרכו לחופי ישראל, הערב מעדכן המשרד כי טיסת סיור ימי של חיל האוויר וזרוע הים לא זיהתה נפט או דלק מכל סוג. השרה גילה גמליאל: "ממשיכים לעקבו אחר התפתחויות נוספות"

ענת רואה 22:0028.02.21

המשרד להגנת הסביבה מעדכן הערב כי כפי שעולה מבדיקותיו, אין כתם נפט נוסף שנמצא בדרכו לחופי ישראל, כפי שנחשד מוקדם יותר.

 

בהמשך לעדכון המשרד להגנת הסביבה מאתמול על חשד לכתם מערבית לישראל, נמסר מהמשרד כי טיסת סיור ימי של חיל האוויר וזרוע הים שבוצעה היום במרחק 120-140 ק"מ מחופי ישראל סרקה אזור של 2,200 קמ"ר גם עם מצלמות ויזואליות ותרמיות, ולא זוהה נפט או דלק מכל סוג.

 

 

 

החשד לכתם נוסף עלה בסוף השבוע, בעקבות כתם שזוהה הרחק מחופי ישראל, בשטח המים הכלכליים של מצרים. בשיתוף פעולה של המשרד להגנת הסביבה עם זרוע הים של צה"ל, טייסת 100 של חיל האוויר ויחידת הלוויינים 9,900 של אגף המודיעין, נערכה היום סריקה של כל האיזור החשוד, בהתאם למיקום שזוהה על-ידי המשרד להגנת הסביבה והורץ עליו מודל תנועת דלק על הים.

 

זיהום זפת בחוף דור זיהום זפת בחוף דור צילום: גיל נחושתן

 

נמסר כי בטיסת סיור זו נשללו כל הממצאים הקודמים ולא זוהתה נוכחות נפט או דלק. במסגרת הטיסה נבדק גם כתם כהה באורך של כ-20 ק"מ שאותר, ונשללה היותו סוג של דלק או שמן. מעבר לכך, גם בתמונות הלוויין כעת, אין כל אינדיקציה לכתם בדרכו לישראל או למצרים.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי ממצאי גיחת הסיור יועברו לגורמים הרלוונטיים וכי המשרד ימשיך לעקוב אחרי התפתחויות נוספות. לפי הודעת המשרד, מרבית הזיהויים המגיעים מתצלומי לוויין הם False-Positive, כלומר: הלוויין מאתר הפרעה, אך במרבית המקרים מקורה אינו שמן. "הלוויין קולט אנומליות מסוגים שונים שיכולים להידמות לכתם דלק כמו: הבדליה טמפרטורה, מי שיפולים של אוניות המוזרמים בהתאם לכל דין, רחף ים, עשב ים המעורב עם חלקיקים מרחפים במים, פריחת אצות, הבדלי עומק ועוד", נמסר.

 

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל מסרה: "אנחנו מודים לצה"ל על שיתוף הפעולה המצוין, שסייע לנו לשלול את קיומו של כתם נפט או דלק מערבית לישראל. הכתם כפי שהעלה החשד בלוויינים היה רחוק מאוד, אך חשוב היה להסיר את האיום. אנו ממשיכים לעקוב אחר התפתחויות נוספות, ככל שיהיו".

x