$
בארץ

צמידים ומתקני מעקב: מתווה אפשרי לוויתור על מלוניות

ועדת חוקה דנה ביישום פיילוט למתקני איכון שעשויים לייתר את הצורך לכפות שהייה במלונית לשבים מחו"ל, ולהגדיל את מספר הנכנסים לארץ, לאחר שהמספר הוגבל ל־200 ביום החל משבוע הבא

תומר הדר 22:0524.02.21

ועדת חוקה, חוק ומשפט דנה היום  (ד'), בהשתתפות סגן שר הבריאות יואב קיש, ביישום פיילוט למתקני איכון לישראלים השבים מחו"ל, שעשויים לייתר את הצורך לכפות שהייה במלונית, ולהגדיל את מספר הנכנסים לארץ מחו"ל. כיום מתאפשר להכניס 2,000 נוסעים ביום, דרך ועדת חריגים, אך משבוע הבא לא יתאפשר להכניס יותר מ־200 ביום.

 

 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר אמר כי "הארכנו כבר כמה פעמים את ההכרזה על בידוד במלוניות כשאין כל פתרון באופק. אין חלופות כלשהן, ואם יש חלופות שהן ידידותיות ומאפשרות לאדם להתבודד בביתו, לשם כך נדרשים פתרונות והממשלה לא הביאה אותם. איני מאשים את ראש הממשלה או את השרים אלא את כותבי התקנות ואת המשטרה".

 

על פי המתווה המסתמן שהציג סגן השר קיש, הנכנסים לישראל יחויבו בכניסה למלוניות, אך יועמדו בפניהם גם אפשרויות אחרות. משרד הבריאות יבחן מנגנונים של שימוש בצמיד דיגיטלי שיאפשר איכון של הנכנסים לישראל.

  

ערכה שתחולק למבודדים ערכה שתחולק למבודדים

 

התפתחות זו מגיעה לאחר שרשרת של החלטות וביטולי החלטות החל מ־26 בינואר, עת הממשלה הודיעה על סגירת השמים, לאחר שמוטציות הקורונה כבר חדרו לשטח המדינה. לאחר הסגירה המוחלטת קבעה כי 2,000 ישראלים ביום יוכלו להיכנס למדינה ולצאת בכפוף לוועדת חריגים.

 

בנוגע לנוחתים בארץ קבעה הממשלה כי כל ישראלי שחוזר מחו"ל יועבר לשהות במלונית. ב־15 בפברואר בדיון בוועדת הכלכלה ציין ד"ר אשי שלמון, נציג משרד הבריאות, כי למשרד הבריאות אין היכולת לנהל אירוע בסדר גודל של כניסת 2,000 ישראלים ביום ובידודם במלונית. שלמון ציין כי המשרד יכול לטפל בכמות של 600 איש ביום.

 

בדיון שהתקיים היום בוועדת הכלכלה נחשף כי מ־7 בפברואר הוגשו לוועדת החריגים 8,000 בקשות כניסה לישראל, שמהן 7,000 אושרו.

 

לפני כמה ימים קבעה ועדת חוקה כי "מסיבות הומניטריות" אינה יכולה לאשר את המשך חובת הבידוד במלוניות. באותו דיון יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר האריך את חובת הבידוד במלונית למשך יממה נוספת בלבד, ובתום היממה הודיעו ראש הממשלה נתניהו, שרת התחבורה מירי רגב ושר הבריאות יולי אדלשטיין על מתווה חדש, אשר מיועד להיכנס לתוקף בתחילת השבוע הבא: רק 200 ישראלים ביום יורשו להיכנס לישראל.

 

היום הודיעה ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה על חובת בידוד במלונית עד 9 במרץ. הבידוד הוא ל־14 יום ללא בדיקת קורונה או עשרה ימים למבצעי שתי בדיקות שתוצאתן שלילית. בעלי תעודת מתחסן או מחלים זקוקים רק לבדיקת קורונה.

 

במקביל אישרה היום ועדת הכלכלה תיקון שלפיו גם חברות אמריקאיות יוכלו לנחות בישראל; טיסות לא יוכלו להגיע לישראל או לצאת ממנה עמוסות מטען בכיוון אחד ונוסעים בכיוון השני; ומספר הנוסעים הנכנסים המרבי בכל יום יהיה 2,000. הפעם מספר הנוסעים יישלט על ידי משרד התחבורה, שיקבע כמה מטוסים יכולים להיכנס. תוקף תקנות אלה הוא עד 10 במרץ.

 

אלא שכדי להעלות את מספר הישראלים הנכנסים לארץ מ־200 לכל מספר גבוה יותר דורשת ועדת החוקה פרסום מסודר של הקריטריונים של ועדת החריגים. כיום ועדת החריגים מסתמכת על מספר הוראות כוללניות למדי, למשל מקרה רפואי או מקרה הומניטרי, כעת יידרש פירוט מעמיק יותר.

 

x