$
בארץ

פרשנות

אנרכיה בחטיבות הביניים - או פשרה

סביר להניח שראשי הרשויות לא מעוניינים בפתיחה פיראטית של חלק מחטיבות הביניים ביום רביעי - אלא בהסכם על הקדמת החזרה לבתי הספר מה-9 במרץ. סביר להניח שהם גם יצליחו, כי אם יש משהו שמשבר הקורונה הוכיח זה שכל מי שחזק ואלים - מנצח

שחר אילן 23:0021.02.21

פתיחה מסודרת של לימודים בחטיבות הביניים לא תהיה ביום רביעי, אפילו לא בערים הגדולות החברות בפורום ה-15. מה שיכול להיות בעקבות קריאת ראשי הערים להפעלה בלתי חוקית של חטיבות הביניים וכיתות י', זו אנרכיה. יהיו חטיבות בינים שייפתחו, יהיו הרבה יותר חטיבות שלא. יהיו מורים שיגיעו, ומורים שלא. כי בסופו של דבר מדובר בהפרת חוק. יהיו תלמידים שיגיעו ותלמידים שלא. את המצב הזה ממחישה העובדה שהסתדרות המורים הבהירה שהיא תומכת בפתיחת בתי הספר רק בהוראת משרד החינוך, כלומר לא תומכת בהפעלה פיראטית. אבל ארגון מנהלי בתי הספר "מנהיגים" הביע תמיכה בפורום ה-15.

 

 

 

דבר אחד בטוח - 15 ראשי הערים כבר הצליחו במטרה הראשונה שלהם: להחזיר את נושא הלימודים מרחוק של כיתות ז'-י' למרכז השיח. אבל סביר להניח שהמטרה האמיתית של הפורום היא להגיע להישג, שימנע פתיחה פיראטית של חטיבות הביניים ביום רביעי, שתהפוך אלפי אנשי חינוך ועשרות ראשי ערים לעבריינים. כלומר, סביר שהפורום מכוון אקדח לרקתו של קבינט הקורונה, בתקווה להקדים את פתיחת חטיבות הביניים מהמועד הקבוע - 9 במרץ.

 

קשה היה להתעלם מהשתיקה הרועמת של משרד החינוך, שלא מיהר לפרסם הודעת גינוי חריפה לרשויות שפועלות נגד החלטות הקבינט ומאיימות להפעיל מוסדות חינוך בניגוד לחוק. השר יואב גלנט ספג בשבועות האחרונים הרבה מאוד ביקורת על שלא הצליח לקדם את החינוך לראש סדר העדיפויות של המדינה. אי אפשר היה שלא לפרש את העדר התגובה שלו כהסכמה שבשתיקה למהלך הכוחני של פורום ה-15.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

מרד ראשי הערים הוא הוכחה נוספת שמשבר הקורונה הפך למלחמת כנופיות בסגנון תפוס כפי יכולתך. אם עיריית תל אביב יכולה לחסן את מי שבא לה, למה שלא תפתח בתי ספר בניגוד לחוק? קשה להבין מה ההבדל בעניין זה בין הרב קנייבסקי, שספג כל כך הרבה ביקורת, לראשי הערים. וגם קשה להבין איך המורים לאזרחות יסבירו לתלמידים מתי מותר להפר חוק ומתי אסור.

 

חשוב להדגיש שלא מדובר בהפרת חוק סמלית. מדובר בילדים שלא התחסנו עם הורים משכבת גיל שרבים ממנה לא התחסנו. כלומר, מדובר ביצירת חממות למוטציה הבריטית. אבל סביר להניח שעוד לפני יום רביעי תושג פשרה. כי עוד דבר שלמדנו במשבר הקורונה הוא שכל מי שחזק ואלים - מנצח.

 

x