$
בארץ

15 ערים גדולות: נאפשר להחזיר את תלמידי החטיבות לבתי הספר - מיום רביעי

פורום 15 הערים העצמאיות, הכולל בין השאר את תל אביב, חיפה וראשון לציון, יוצא נגד החלטת קבינט הקורונה שלא להחזיר את תלמידי חטיבות הביניים לבתי הספר עד 9 במרץ. לפי המתווה המוצע, התלמידים יגיעו למוסדות לכל הפחות פעמיים בשבוע לארבע שעות; הסתדרות המורים: "חזרה לבתי הספר - רק באישור משרד החינוך"

שחר אילן 18:4621.02.21

פורום 15 הערים הגדולות מכריז על מרד בתחום החינוך וקורא לחידוש הלימודים בבתי הספר בכיתות ז' עד י' - מיום רביעי הקרוב. זאת אף שקבינט הקורונה קבע שהתלמידים יחזרו לבתי הספר רק ב-9 במרץ.

 

בין הרשויות התומכות במהלך זה ניתן למצוא את אשדוד, באר שבע, גבעתיים, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, כפר סבא, נתניה, פתח תקווה, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, רעננה ותל אביב-יפו. 

 

בהודעת הפורום נאמר ש-15 ראשי הערים התכנסו היום לדיון חירום "לאור העובדה שקבינט הקורונה קבע שחזרתם של תלמידי כיתות ז' עד י' לפעילות בית ספרית לא תתרחש לפני ה-9 במרץ ולאור ההיעדרות הממושכת של תלמידים אלה מבתי הספר, וההשפעה הפדגוגית, החברתית והנפשית הקשה עליהם". הוחלט ש"החל מיום ד' הקרוב יאפשרו עיריות הפורום למנהלי בתי הספר להחזיר את תלמידי כיתות ז' עד י' לפעילות בית ספרית".

 

לפי המתווה המוצע, תלמידי ז' עד י' יגיעו לבית הספר לכל הפחות פעמיים בשבוע (4 שעות בכל אחד מהימים) או 3 פעמים בשבוע ל-3 שעות בכל פעם. אין הכרח ללמד את כלל מקצועות הלימוד בזמן השהייה בבית הספר וחלקם ימשיכו להילמד מרחוק. ניתן יהיה ללמד במשמרות. ניתן יהיה לשלב בין למידה בכיתה (8-9 שעות שבועיות לפחות) לבין למידה במרחבים חוץ כיתתיים. 

כיתה ריקה כיתה ריקה צילום: רויטרס

 

פורום ה-15 קובע כי "אופן חידוש הלימודים בבית הספר ייעשה לפי שיקול דעת המנהל/ת ובהתייעצות עם העיריה, ותוך התייחסות להיקף המתחסנים בקרב צוותי ההוראה, היקף ההתחסנות הכללי בשכונות מהן מגיעים התלמידים, גודל בית הספר ומספר התלמידים. ראשי הערים מדגישים "כי אין באמור לעיל כדי לכפות או לחייב את המנהלים וצוותי ההוראה להפעיל מתווה זה".

 

חברי פורום ה-15 מציינים עוד כי "לדעת רבים מערכת החינוך אינה זוכה לעמוד בראש סדר העדיפויות, כפי שראוי היה". הם רואים "במנהלי בתי הספר ובצוותי ההוראה את המגדלור המנהיגותי החינוכי של המדינה, ובימים אלה של משבר בריאותי וחברתי קשה אף ביתר שאת". ראשי הערים "מתחייבים להעניק למנהלים ולצוות ההוראה את מלוא הגיבוי הנדרש לצורך הפעלת מתווה זה". הם קוראים לראשי רשויות נוספות להצטרף אליהם "וסבורים כי מן הראוי שגם הממשלה וקבינט הקורונה יצטרפו אליו".

 

יש לציין שהיכולת להפעיל את התוכנית מוטלת בספק, בייחוד אם משרד החינוך יודיע שהדבר אסור. ממילא לא ברור כמה מהמנהלים והמורים ישתפו פעולה עם הפעלה עבריינית של מערכת החינוך. לכן נראה שמדובר בניסיון להפעיל על קבינט הקורונה לחץ כבד להקדים את פתיחת מערכת החינוך.

 

מרכז השלטון המקומי: "נפעל רק לפי חוק ובשיתוף הממשלה"

 

מהסתדרות המורים, האיגוד היציג בחטיבות הביניים, נמסר כי "אינה מתנגדת להחזרת תלמידים ובלבד שהחזרה ללימודים תיעשה באישור משרד החינוך, שהוא המעסיק של עובדי ההוראה בחטיבות הביניים, ובכפוף למתווה מאושר". ממילא אין בהודעת ההסתדרות גיבוי למנהלים ומורים שיפעלו ברוח קריאת פורו ה-15 בניגוד לחוק.

 

בתוך כך, מרכז השלטון המקומי פרסם הודעה שמבקרת את קריאת הפורום להפרת חוק. בהודעה נאמר כי "מרכז השלטון המקומי פועל יחד עם משרד הבריאות ומשרד החינוך להחזרתה המלאה של כל מערכת החינוך בישראל. אנחנו אנשי חוק ונפעל רק על פי חוק ובשיתוף פעולה עם הממשלה לטובת כלל תלמידי ישראל. הבוקר פנינו לראש הממשלה בדרישה להביא לפתיחת כיתות ז'-י' בהקדם ונגיע להסכמה בהקדם".

x