$
בארץ

צבי ים לא שרדו את הזיהום: "הראש ורוב הגוף היו מכוסים בזפת"

חלק מצבי ים שנפגעו באסון הזפת בחופי ישראל, לא הצליחו לשרוד. אחרים, שפונו למרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, קיבלו טיפול מציל חיים וכנראה ישרדו. מנהל המרכז: "כולם הגיעו עם זפת המכסה את הראש וחלק גדול מהגוף. זפת בעיניים, בפה, בנחיריים ובמערכת העיכול. הדרך לשיקום מלא עוד ארוכה"

אילנה קוריאל, נעה פישר, ynet 09:4721.02.21

קורבנות הזיהום בחופים: למרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים הגיעו 12 צבים שנפגעו באסון הזפת. מחיצתם לא שרד והיתר קיבלו טיפול מציל חיים וככל הנראה הם ישרדו. לא ברור כמה צבי ים אחרים נפגעו באסון.

 

 

כמעט כל החופים בישראל כוסו בזפת, לאחר שככל הנראה דלק דלף מספינה, שהייתה לפני כשבוע כ-50 ק"מ מערבית לאשקלון. במהלך סוף השבוע נערכו פעולות לנסות לנקות את הזפת מהחופים, אך ההערכה היא כי ייקח זמן רב להתמודד עם האסון האקולוגי - שגרם נזק רב גם לבעלי החיים הימיים. בינתיים לא ידוע מה מקור הדליפה ולא ברור למה היא זוהתה רק כשהכמות העצומה של הזפת הגיעה לחופי ישראל.

צב ים שלא שרד צב ים שלא שרד צילום: איגוד ערים שרון כרמל

 

"ללא טיפול לא היה להם סיכוי", אמר מנהל המרכז, ד"ר יניב לוי. "כולם הגיעו עם זפת המכסה את הראש וחלק גדול מהגוף. זפת בעיניים, בפה, בנחיריים ובמערכת העיכול. הצלחנו להסיר 99% מהזפת. בזכות הטיפול המהיר אני מעריך שלא נשקפת להם סכנת מוות, אך הדרך לשיקום מלא ארוכה".

 

סגן מנהל מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, הראל בן שחר, הוסיף: "הם ממש צופו בזפת. בנוסף, הסופה דחקה את הנפט למרגלות המצוקים וציפתה את סלעי הים וטבלאות הגידוד בשכבה מאוד סמיכה של נפט". עיקר הזיהום באזור השרון והמרכז הצטבר בשמורת גדור, גן לאומי חוף השרון ופלמחים, כאשר חופי צפון הארץ נפגעו בצורה קשה בהרבה. "עברנו כמה אסונות בשנים האחרונות והאסון הזה מורכב. הוא בכל חופי ארצנו. יש חוסר וודאות. אנחנו לא יודעים מה יהיה הלאה. ההתמודדות עם האסון הזה לא תסתיים בקרוב".

 

אבל לא רק צבי ים נפגעו באסון. "הזפת נצמדת לסלעים וקשה לנקות אותה. רבים מבעלי החיים לא יכולים לברוח מהזיהום שעוטף את החופים", אמרה ד"ר רות יהל, אקולוגית ימית ברשות הטבע והגנים.

 

 

טיפול בצב שכוסה בזפת טיפול בצב שכוסה בזפת צילום: יניב לוי

 

רק לאחרונה התגלה חילזון נדיר, שנעלם מחופי הארץ וחזר אחרי 25 שנה: הצינוריר. כעת יש חשש שהוא יעלם שוב. פקחי רשות הטבע והגנים איתרו גנים של שושנות ים שהזפת כיסתה. "הן לא יכולות לזוז לשום מקום. הזפת פשוט מכסה אותן, נדבקת אליהן והורגת אותן. הרבה מבעלי החיים הימיים קבועים למקום ויש לנו מחויבות גדולה עוד יותר לשמור עליהם".

 

שושנות ים, חלזונות, בלוטי ים, אצות, איצטלנים, צדפות וספוגים. כולם חסרי הגנה אל מול הזיהום. גם סרטנים, זוחלים, עופות וצבי ים בסכנה. "זה אסון עברונה הימי", הוסיפה ד"ר יהל. "יכול להיות שיהיו בתי גידול שלא נוכל לשקם. כל המערכות לאורך חופי ישראל נפגעו. אני מעולם לא ראיתי דבר כזה. היקף הנזק הוא אדיר. לשקם ולהיפטר מהזיהום יכול לקחת עשרות שנים".

x