$
בארץ

160 ק"מ מחופי ישראל זוהמו בזפת; "אותרו אוניות חשודות"

זיהום הזפת פגע בחופים מראש הנקרה ועד אשקלון. המשרד להגנת הסביבה: "שתיים מהאוניות החשודות הגיעו לישראל - באחת מהן בוצעה ביקורת פתע והיא נמצאה תקינה"; מאות מתנדבים הגיעו לנקות את החופים

ענת רואה 19:5920.02.21

זיהום הזפת בחופי הארץ: המשרד להגנת הסביבה הודיע הערב כי הוא בוחן מידע שהתקבל מסוכנות הבטיחות הימית האירופית, שלפיו זוהה בים באמצעות לוויין כתם החשוד כשמן לפני כשבוע, כ-50 ק"מ מחופי ישראל.

 

 

לפי הודעת המשרד, "איתרנו כ-10 אוניות שחלפו במקום, ואחת מהן או יותר עשויה להיות חשודה כאחראית לאירוע החמור שפקד את חופי ישראל". לדברי המשרד, מתוך עשר האוניות החשודות שעברו במרחב האמור, שתיים אף הגיעו לנמל אשדוד; באחת מהן, ששהתה הנמל, ביצעו מפקחי היחידה הימית של המשרד ביקורת פתע, ואולם היא נמצאה תקינה. האונייה החשודה האחרת אינה נמצאת עוד בישראל.

 

מוקדם יותר היום הודיע המשרד כי זיהה הבוקר בטיסת סיור כתמי זיהום בים מול מספר חופים בחיפה.

 

לפי המשרד, כתמי הזיהום נעים לכיוון היבשה מול מספר חופים בישראל: חוף הגולשים - בת גלים חיפה, החוף השקט בחיפה, מול פארק הכט בחיפה. הכתמים, כך נמסר, הם בים, במרחק של 200 עד 500 מטר מהחוף. המשרד להגנת הסביבה העביר הודעה מיידית לאיגוד ערים חיפה כדי שיזהירו את הציבור מכניסה לחופים. המשרד בוחן אמצעי טיפול מתאימים טרם הגעת הזיהום לחופים.

 

צב ים שמת מהזיהום צב ים שמת מהזיהום צילום: איגוד ערים שרון כרמל

  

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר עוד כי ממדיו של אירוע נחיתת גושי הזפת הולכים ומתבררים ככל שהסערה נרגעת. כ-160 ק"מ של חופי ישראל, מראש הנקרה ועד לחוף אשקלון, זוהמו באופן משמעותי בזפת. נכון לרגע זה, מקור הזיהום אינו ידוע, אך על פי סוג הזפת ומרקמה, נראה כי מדובר בפליטה של שמנים או נפט מכלי שיט שעבר מול חופי ישראל.

 

 

חוף אולגה חוף אולגה צילום: איגוד ערים שרון כרמל

 

זפת בחוף הים זפת בחוף הים צילום: איגוד ערים שרון כרמל

 

שקיות מלאות בזפת שקיות מלאות בזפת צילום: רות בנין

 

בהערכת המצב שקיימה אתמול השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל עם ראשי הרשויות החופיות היא עדכנה, כי בהמשך להנחייתה, חברי הנהלת הקרן לזיהום ים אישרו באופן עקרוני תמיכה ברשויות לטיפול בנזקי הזפת שנחתה בחופים שבתחומן. "אישרנו העברת תקציבי חירום לרשויות המקומיות לטובת הטיפול באירוע, ובקרוב נקדם את הנושא כדי שתקבלו את הכספים הדרושים למשימה", אמרה השרה.

 

 

מנקים את החופים בידיים מנקים את החופים בידיים צילום: איגוד ערים שרון כרמל

 

 

מכיוון שמדובר באירוע שבו הזיהום הוא בצורת זפת חצי מוצקה או מוצקה לגמרי, ומכיוון שהזפת פגעה בחופים בזמן סערה, מצב שבו פרט לזפת, ישנם סוגים שונים של פסולת בחופים - שחלקם זוהמו מהזפת וחלקם לא - האסטרטגיה הנכונה לפינוי הפסולת מהחופים היא בניקוי ידני, תוך הפרדה ככל הניתן בין הפסולת השמנית לחול ולפסולת הרגילה – מה שמקשה על הניקוי.

 

 

 צילום: רות בנין

 

 

מאות מתנדבים הגיעו הבוקר לנקות את חופי הים מהזיהום הכבד. חלקם הוכשרו מטעם המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן, ואוספים את הזפת באופן ידני. יו"ר איגוד ערים שרון כרמל וראש מועצה אזורית חוף הכרמל אסיף איזק מסר: "אני קורא לפוליטיקאים להפסיק לברבר את עצמם לדעת ולהגיע לפה לעזור לנו.יש פה אירוע סביבתי חמור בסדר גודל שלא הכרנו כמותו בעבר. בואו לעזור לנו".

 

השרה גמליאל אמרה אתמול (ו'): "זפת היא חומר מסוכן. האירוע לא יסתיים בימים הקרובים, אנחנו נערכים לעבודה קשה וארוכה. יש מקומות שכלים הנדסיים לא יועילו, ולכן השיטה להסרה של הזפת היא באמצעות ידיים עובדות. אנחנו זקוקים למתנדבים ומקבלים פניות רבות מאזרחים שרוצים לסייע, והם יוכלו לעשות זאת דרך הרשויות המקומיות".

 

 

למרות האזהרות, גולשים בחוף בחיפה למרות האזהרות, גולשים בחוף בחיפה צילום: ענת רואה

 

 

 

x