$
בארץ

ועדת המנכ"לים לבחינת עתיד מפרץ חיפה החליטה: יוקמו צוותי עבודה

אתמול התכנסה הוועדה בראשותו של פרופ' אבי שמחון אך לא הצליחה להגיע להסכמות, והוחלט להקים צוותי משנה שיגבשו המלצות ואבני דרך בקשר להיבטים הכלכליים, התעסוקתיים והסביבתיים של פינוי בתי הזיקוק ממפרץ חיפה

ענת רואה 14:5904.02.21

ישיבת ועדת המנכ"לים לבחירת עתיד מפרץ חיפה שהתקיימה אתמול (ד') הסתיימה ללא הסכמות, וזאת על אף שחלפו 90 הימים בהם אמורה היתה הוועדה בראשה עומד ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' אבי שמחון, לגבש את מסקנותיה והמלצותיה.

 

 

בסיום הישיבה הוחלט על הקמת צוותי עבודה של הוועדה שיבחנו את היבטים וסוגיות ממוקדות וכל אחד מהם יגיש את המלצותיו. כך למשל הוחלט על הקמת צוות תעסוקה שיבחן את ההיבטים התעסוקתיים הכרוכים בסגירת בתי הזיקוק בחיפה (כ-1,300 עובדים מועסקים בבתי הזיקוק ויאבדו את עבודתם עם סגירת המפעלים). צוות נוסף יבחן את הסוגיה הכלכלית של מימון התוכנית.

 

מפרץ חיפה מפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

ככל הידוע, פרטים רבים הנוגעים לעבודת הצוותים עדיין לא סוכמו רשמית, וסוכם רק שהדברים יסוכמו בימים הקרובים. מכך עולה עמימות מסויימת לגבי עבודת הצוותים. בימים הקרובים יתברר האם התוכנית ממוקדת וקונקרטית או שמדובר בהסכמות עתידיות ומעורפלות שיותירו את הנושא פתוח לפחות עד אחרי הבחירות.

 

המטרה בבסיס הקמת הצוותים היא להצליח להתקדם, שכן כרגע הוועדה לא הצליחה להגיע להסכמות.

 

ועדת המנכלים לבחינת פיתוח מפרץ חיפה הוקמה על ידי הממשלה ב-25 באוקטובר ונדרשה להגיש את המלצותיה בתוך 90 יום, שלמעשה כבר חלפו לפני שבוע וחצי.

 

בין התומכים בסגירת בז"ן עד סוף 2025 פרופ' שמחון שעומד בראש הוועדה, וכן גילה גמליאל השרה להגנת הסביבה. הועדה מורכבת ממנכ"לי משרד ראש הממשלה, משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה, משרד הביטחון, משרד הפנים, מנכ"ל רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), ונציג של היועץ המשפטי לממשלה.

 

 

מימין: אבי שמחון וינקי קווינט מימין: אבי שמחון וינקי קווינט צילומים: עמית שאבי , בשמת איבי

 

מנהל רמ"י ינקי קוינט, שנכנס לתפקידו רק לפני כחודש וחצי, הודיע כי לא תהיה באפשרות רמ"י לממן את התוכנית "מפרץ החדשנות" בחמש השנים הקרובות. תוכנית זו היתה החלופה העיקרית שנבחנה ולפיה יקומו בשטח המפרץ לאחר פינוי בז"ן כ-100 אלף יחידות דיור, שטחי תעסוקה נרחבים ופארק מטרופוליני. קוינט תקף את התוכנית הן במישור התכנוני והן הכלכלי.

 

בנוסף, גם אגף התקציבים באוצר ביקר את התוכנית וטען שאין תשתית מקצועית מספקת על בסיסה ניתן לקבל החלטה.

x