$
בארץ

ביהמ"ש ביטל זכיית שופרסל במכרז לחלוקת מזון לנזקקים ב-700 מיליון שקל

השופט אלי אברבאנל קבע כי שופרסל הצהירה על כ-1,200 חנויות שישתתפו במכרז, אף שלא ביקשה את הסכמתן - וביטל את זכייתה. מדובר בחלוקת כרטיסי מזון למשפחות רעבים - שר הפנים אריה דרעי "תפר" קריטריונים המעניקים עדיפות לחרדים, והפך את הנושא לחלק מרכזי בקמפיין ש"ס. אם שופרסל תערער, צפוי עיכוב בחלוקת הכרטיסים עד אחרי הבחירות

שחר אילן 19:4103.02.21

שופט בית המשפט המנהלי בירושלים אל אברבאנל פסל את זכייה של שופרסל במכרז הביטחון התזונתי לחלוקת תווי מזון בהיקף 700 מיליון שקל. המדובר בתקציבים שהשיג שר הפנים אריה דרעי למשפחות עניות אך תפר להם קריטריונים המעדיפים משפחות חרדים. התקציבים גם הפכו לחלק משמעותי בקמפיין הבחירות של ש"ס ועכשיו צפוי עיכוב בהעברתם.

 

 

 

 כבר בדיון ביום חמישי שעבר מצא השופט אברבאנל פגמים במכרז ובקש מהצדדים לנסות להגיע להסכמה. לאחר שזו לא הושגה, הוציא צו מניעה נגד הוצאת המכרז לפועל עד למתן פסק דין. שופרסל זכתה במכרז בזכות העובדה שהציגה 1,627 סניפים וחנויות שישתתפו בו.

 

בפסק הדין כותב השופט שהיא יכלה להתחייב רק בשם 370 הסניפים שלה וכי לא קיבלה את הסכמתן של 1,257 נקודת מכירה נוספות להשתתף במכרז. לכן "יש לקבוע כי ההצעה אינה עומדת המכרז לרבות בתנאי הסף ואינה מקיימת את שהתיימרה להציג". הוא ביטל את החלטת ועדת המכרזים לבחור בהצעת שופרסל והחזיר את הנושא לדיון בוועדה כדי שתבחר זוכה אחרת.

 

באמצע יולי אישרה הכנסת בחוק קופסת תקציב מיוחדת של 25 מיליארד שקל למטרות התמודדות עם משבר הקורונה. דרעי קיבל משר האוצר ישראל כץ, כתנאי לתמיכתו בקופסה, תקציב עתק במונחי רווחה של 700 מיליון שקל למטרות חלוקת כרטיסיי מזון ל-150 אלף משפחות רעבות. דרעי גם דאג שמשרד הפנים יחלק את התקציב ולא משרד העבודה והרווחה שמתמחה בסיוע לחלשים.

   

אריה דרעי אריה דרעי צילום: דוברות הכנסת

 

לפני שלושה שבועות עתר ארגון "פתחון לב" לבית המשפט המנהלי, באמצעות עו"ד יניב מטלס וירון גרשון, נגד זכייתה של שופרסל במכרז לחלוקת כרטיסי המזון. בעתירה צוין כי זכייתה של שופרסל נבעה מ"מידע כוזב" שנמסר בהצעתה למכרז, כי הרשת זכתה לאחר שנהגה בתכסיסנות וכי בחירה בהצעתה תביא לפגיעה חמורה בתחרות, בהגנת הפרטיות ובשוויון בין המציעים במכרז. בית המשפט התבקש לבטל את זכיית שופרסל. השופט בחר שלא להחליט הטענות על תכסיסנות ומידע כוזב ופשוט לפסול את שופרסל על סמך העובדות.

 

את עיקר המחלוקת סביב התקציבים מעוררת כוונת דרעי לחלק את הכסף על פי הקריטריון של הנחה בארנונה בגובה של 70% ומעלה. הדבר מכוון את המענקים לאוכלוסייה החרדית שמאוד מאורגנת בקבלת הנחות בארנונה. לפי חישוב שערכה התנועה לאיכות השילטון, 45% ממשקי הבית החרדים זכאים להנחה בארנונה לעומת 25% מהערבים ו-4% בלבד מהיהודים הלא חרדים.

 

בדצמבר עתרה בתנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בטענה ש"אמות המידה שקבע שר הפנים נתפרו במיוחד כך שחלק הארי של הכסף יגיע דווקא לפלח אוכלוסייה אותו מבקש לקדם השר. הן נקבעו ללא התייעצות עם גורמים המקצוע אשר התמחו בביטחון תזונתי". החודש פנתה התנועה לבג"ץ והוסיפה טיעון נוסף כי העברת רשימות הנזקקים מהרשויות המקומיות למשרד הפנים ולשופרסל מהווה פגיעה חמורה בחוק הגנת פרטיות. כן טענה שהמענקים הפכו לנושא מרכזי בתעמולת הבחירות של ש"ס.

 

אלא שהשופט העליון אלכס שטיין החליט לא להוציא צווים ונתן למשרד הפנים להשיב עד סוף פברואר. לאור לוח הזמנים המקורי של חלוקת הכספים הדבר היה נראה כדחייה בפועל של העתירה. אלא שהניצחון של "פתחון לב" יכול להפוך גם את הדיון בעתירת התנועה לאיכות השילטון לרלבנטי. זאת, אם שופרסל תגיש ערעור ותעכב את חלוקת הכרטיסים עוד יותר.

 

בשופרסל לא היו מעוניינים להגיב.

 

ממשרד הפנים נמסר כי "המשרד מכבד את החלטת בית המשפט, ילמד את פסק הדין ויבחן את צעדיו. המשרד יפעל ככל יכולתו לחלק את כרטיסי המזון מוקדם ככל הניתן".

 

מנכ"ל פתחון לב אלי כהן אמר ש"אנו שמחים על החלטת בית המשפט, אשר תפעל לטובת מאות אלפי משפחות נזקקות בישראל. נשמח לעבוד בשיתוף פעולה עם משרד הפנים, על מנת להוציא באופן מידי את המכרז לפועל".

x