$
בארץ

פשרה בתום דיון סוער: הסגר הוארך עד שישי בבוקר

לאחר עימות חריף בין נתניהו לגנץ ולאחר שתוקף הסגר השלישי פג בחצות, אישרה הממשלה פה אחד את הארכתו עד שישי ב-07:00 בבוקר. ביום רביעי יתכנסו השרים לדון באסטרטגיית היציאה. נתב"ג נסגר לשבוע נוסף והוקמה ועדת חריגים. מה מותר ומה אסור? כל הפרטים

ynet 06:5201.02.21

הסגר המלא הוארך עד יום שישי בשעה 07:00 בבוקר, לאחר עימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון בני גנץ. נתניהו לחץ לאשר את הארכת הסגר בשבוע עד יום ראשון, אולם גנץ הפעיל לחץ נגדי והצליח לקצר את משכו של הסגר בשלושה ימים. ההחלטה התקבלה בממשלה פה אחד וברגע האחרון ממש, בחצות (בין ראשון לשני), עם פקיעת תוקף תקנות הסגר השלישי. ביום רביעי תדון הממשלה בשאלת המשך הסגר ובאסטרטגיית היציאה.

 

הממשלה החליטה בנוסף להאריך את סגירת הכניסה לישראל והיציאה ממנה בשבוע נוסף, עד חצות שבין יום ראשון לשני בשבוע הבא. תוקם ועדת "חריגים" לנכנסים לישראל, בראשות השר יובל שטייניץ, שתאפשר הגעה מסיבות הומניטריות ומיוחדות. הוחלט לחייב את כל השבים לישראל, מכל מדינות העולם, בבידוד כפוי במלוניות מטעם המדינה, החל מיום שלישי ועד ליום ראשון הבא.

 

בנימין נתניהו ובני גנץ בנימין נתניהו ובני גנץ צילום: יניב נדב דוברות הכנסת;

 

 

במקביל לדיון אמש בממשלה התקיימה בירושלים הלוויה המונית, בפעם השנייה תוך שעות. בדיון שנמשך כחמש שעות, מאז השעה 19:00, אמר פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, כי יש האטה בירידת קצב התחלואה וייתכן שאף עצירה. הוא הוסיף כי מקדם ההדבקה – R – קרוב ל-1. לדבריו, השפעת הסגר מאזנת את התגברות התחלואה שמייצר הזן הבריטי.

 

הפרויקטור הוסיף כי למרות קצב החיסונים הגבוה, עדיין לא נרשמה ירידה במספר החולים הקשים המאושפזים. עם זאת, תמהיל החולים בבתי החולים משתנה בהדרגה ומכיל יותר חולים צעירים, בכל המגזרים.

 

פרופ' אש הסביר כי המוטציה הבריטית, יחד עם החורף ואפקט החיסונים - מקשים על יצירת תחזיות מדויקות. לדבריו, המשך הסגר בשבוע נוסף יגן על האוכלוסייה בסיכון שעדיין לא השלימה את תהליך החיסון. עוד אמר הפרויקטור כי סיום הסגר מחייב זיהוי מגמה ברורה ומובהקת בירידת החולים הקשים והעומסים בבתי החולים.

 

מה מותר ומה אסור? המדריך לסגר

 

כמה זמן יימשך הידוק ההגבלות?

הסגר יימשך עד יום שישי ב-07:00.

 

מהן ההגבלות המרכזיות?

הגבלת התנועה מהבית ל-1,000 מטר, למעט מקרים חריגים ויציאה להתחסן, איסור שהייה בבית מגורים של אדם אחר למעט משפחה גרעינית. המסחר, הבילוי והפנאי ממשיכים להיות סגורים פרט למשלוחים וללא איסוף עצמי. עסקים שאינם מקבלים קהל יעבדו במתכונת של 50% מההיתרים הנוכחיים. הסופרמרקטים ורשתות הפארם יעבדו כרגיל.

 

מה בנוגע להתקהלויות?

התקהלויות מתאפשרות עד 10 אנשים בשטח פתוח ו-5 בחללים סגורים. ההגבלה תקפה גם לבתי הכנסת.

 

איך התחבורה הציבורית פועלת?

תחבורה ציבורית ממשיכה לפעול במתכונת מצומצמת של 50% מהנפח הרגיל.

 

 

תחבורה ציבורית תחבורה ציבורית צילום: שאול גולן

 

האם אפשר לקיים פעילות ספורט?

ספורט יחידני מותר ללא הגבלת מרחק (יוצאים וחוזרים הביתה, ללא רכב). כמו בכל הסגרים הקודמים.

 

האם מערכת החינוך נשארת סגורה?

מערכת החינוך ממשיכה להיות סגורה למעט חינוך מיוחד ופנימיות.

 

מה לגבי מוסדות להשכלה גבוהה?

מותרת הגעה של עד 5% לתלמידים במוסדות להשכלה גבוהה שקיבלו אישור לכך.

 

מדוע השמיים סגורים ומתי נתב"ג ייפתח?

בעקבות התפשטות המוטציות והסיכון להגעת חולים לישראל מחוצה לה מכל מדינות העולם, הוחלט להמשיך את סגירת השמיים ולא לאפשר כניסה או יציאה עד 7 בפברואר בחצות.

 

האם אפשר בכל זאת לצאת מהארץ או להיכנס?

ישנה אפשרות לצאת או להיכנס לארץ בכפוף לאישור ועדת החריגים שבראשה יעמוד כאמור השר יובל שטייניץ, או מישהו אחר מטעמו. הוועדה תורכב מנציגי משרדי הפנים, החוץ, הבריאות התחבורה, המשפטים, התפוצות והעלייה והקליטה. פעילות הוועדה וסמכויותיה יעוגנו בחקיקה. במקרים של יציאה מהארץ לצורך מגורי קבע במדינה אחרת, לוויה של בן משפחה, טיפול רפואי או הליך משפטי, תהיה אפשרות כניסה או יציאה מבלי צורך באישור מוועדת חריגים - בהודעה על כך מראש למשרד התחבורה באמצעות אתר האינטרנט.

 

נתב"ג נתב"ג צילום: אי פי איי

האם חלה חובת בידוד לשבים ארצה אשר קיבלו אישור מוועדת חריגים?

חלה חובת בידוד במלונית ייעודית לשבים ארצה עד לסיום תקנות הסגר.

 

האם החיסונים לא מאפשרים את פתיחת המשק?

החיסונים משפיעים אך לפי המומחים לא במידה משמעותית מספיק. טרם נרשמה ירידה משמעותית בחולים שמאושפזים במצב קשה, ולא ניתן לחסן קבוצות רבות באוכלוסייה, כמו ילדים מתחת לגיל 16, המהווים כ-30% מהאוכלוסייה.

 

"הווירוס יכול לעקוף את החיסונים תוך חודש"

 

הדיון אמש בממשלה עלה לטונים גבוהים כאשר גנץ הציע להאריך את הסגר המלא בחמישה ימים - ולא בשבוע כפי שדרש משרד הבריאות. "בני, אתה אמרת לא לשגע את הציבור", אמר לו נתניהו. "אל תתעלם מהעקומה שאנחנו רואים פה. אף אחד לא יכול לקבל זאת. איך אפשר לשחק בחיים של אנשים?".

 

ראש צוות המומחים של "מגן ישראל", פרופ' רן בליצר, אמר כי הסגר כבר לא יעיל כמו בעבר. "הסגר, ככלי שנותן לנו שבועות של שקט, לא קיים יותר", אמר בליצר והסביר כי הסיבה לכך היא השילוב בין המוטציה הבריטית להתנהגות הציבור.

 

"אם פעם הסגר היה משיג חודשיים של שקט, עכשיו זה אולי שבוע", הוסיף בליצר. "אם 90% מהמבוגרים יתחסנו, עדיין תישאר תחלואה. 25% מהתחלואה הקשה תישאר, וזה יזנק פי 4 תוך חודש. הווירוס יכול לעקוף את החיסונים תוך חודש ימים.

 

רן בליצר רן בליצר צילום: אוראל כהן

 

 

בליצר הציג שתי אפשרויות ליציאה מהסגר: האחת היא לספוג את התחלואה והתמותה, כולל הכפלה של החולים הקשים, מה שידרוש תגבור של מערכת הבריאות, או לחלופין לפתוח באופן מדורג בהתאם למקדם ההדבקה, תוך כדי עצירה של כל הפרות ההנחיות.

 

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, סיפקה לשרים נתונים קודרים על תחלואה בקרב צעירים. 25 בני פחות מ-40 מחוברים למכונת לב-ריאה ובנוסף להם - 17 מונשמים צעירים מגיל 40. לפי אלרעי-פרייס, מערכת החינוך לבדה מהווה כ-40% מהתחלואה במדינה.

 

"מדינת ישראל נמצאת בגל החמור ביותר שהיה מתחילת המגיפה", כתבה ראש שירותי בריאות הציבור. "בגל זה ניכרת עלייה בתחלואה קשה וקריטית בצעירים. בתחילת דצמבר היו 13 מונשמים בגילים 60-40, בסוף ינואר המספר עלה ל-82, פי 6. לגבי חולים צעירים מגיל 40 - בתחילת דצמבר לא היה אף חולה מונשם. בסוף ינואר - 17 מונשמים צעירים מגיל 40. כנ"ל לגבי שימוש במכונת לב-ריאה - בסוף ינואר 25 חולים שמחוברים למכונת לב-ריאה היו מתחת לגיל 40. בסך הכול, שני שלישים מהמחוברים לאקמו הם מתחת לגיל 60".

 

נתניהו התייחס בישיבה להלוויה ההמונית בירושלים אתמול בצהריים, ואמר כי "התקהלות היא התקהלות. לא משנה אם מדובר בחרדים או חילונים או ערבים. על כולנו לשמור על הכללים. לא לעשות מזה פוליטיקה, ולהתמקד בהפרות של ציבור אחד. צריך למנוע התקהלויות בכל מגזר". נתניהו טען כי ישראל הייתה הראשונה בעולם לסגור את השמיים, ואמר כי "מערכת הבריאות במדינות רבות על סף קריסה, וגם בישראל היא נמצאת במתיחת איברים מקסימלית. אנחנו במרוץ נגד המוות".

 

גנץ ציין כי "לסגר יש מחיר. הוא מחיר כלכלי, הוא מחיר חברתי אבל הוא גם מחיר בריאותי. אנחנו לא יכולים להמשיך עם הסגרים האלה למשך זמן רב". בישיבה שקיים עם שרי מפלגתו אמר כי נסע בבני ברק, ברמת גן ובירושלים – וראה ש"הכול פתוח". לדבריו, "אי אפשר לעבוד על עצמנו". גנץ אמר כי מבחינתו צריך לפתוח באופן מיידי מסחר בתצורת "אחד על אחד" בקרב מתחסנים, ביטול מגבלת המרחק מהבית ופתיחת הליגות המקצועניות ללא קהל, ומיום חמישי לפתוח דיפרנציאלית את המסחר, החינוך והצימרים במתווה מבוקר.

 

אחרי ההלוויה ההמונית אתמול בצהריים, אלפי חרדים השתתפו אמש בהלוויה נוספת, הפעם של הרב יצחק שיינר שהלך לעולמו מנגיף הקורונה. אלפים השתתפו במסע הלוויה משכונת הבוכרים להר המנוחות בירושלים, למרות הודעת הכרוז על מספר לא תקין של משתתפים. כמו בהלוויה הקודמת, גם אמש המשטרה הראתה נוכחות דלה ואי אכיפה.

x