$
בארץ

ביהמ"ש הקפיא חלוקת 700 מיליון השקלים שהבטיחו דרעי וש"ס בקמפיין הבחירות

השופט אלי אברבאנל הורה להקפיא את חלוקת הכספים למשפחות עניות, בשל חשדות לאי סדרים בזכיית שופרסל במכרז. העותרת, עמותת "פתחון לב", טוענת כי רשת השיווק זכתה במכרז באמצעות דיווחים כוזבים. מדובר בתקציבים שמיועדים למשפחות רעבות, אבל דרעי תפר להם קריטריונים המעניקים עדיפות לחרדים; משרד הפנים: "יש להצטער על הקפאת הסיוע למשפחות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית"

שחר אילן 17:2729.01.21

שופט בית המשפט המנהלי בירושלים אל אברבאנל הוציא צו מניעה נגד חלוקת 700 מיליון השקלים לביטחון תזונתי באמצעות חברת שופרסל. המדובר בתקציבים שהשיג שר הפנים אריה דרעי מש"ס למשפחות עניות והוא תפר להם קריטריונים המעדיפים משפחות חרדים. התקציבים גם נהפכו לחלק משמעותי בקמפיין הבחירות של ש"ס ועכשיו צפוי עיכוב בהעברתם.

 

בדיון ביום חמישי מצא השופט אברבאנל פגמים במכרז ובקש מהצדדים לנסות להגיע להסכמה. לאחר שזו לא הושגה, הוציא היום צו מניעה עד למתן פסק דין. השופט כותב כי סיכוייה של העותרת עמותת פתחון לב לזכות בעתירה "אינם 'אפסיים'" כנטען על ידי שופרסל. "לכן ניתן בזה צו מניעה ולפיו עד מתן פסק דין בעתירה לא תבוצע כל פעולה הכרוכה בהוצאת המכרז לפועל וביצוע המכרז יוקפא"

 

בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ נזכרו לעבוד על תקציבי שוחד הבחירות שלהם די מאוחר, שר הפנים אריה דרעי התחיל לעבוד על שלו כבר ביולי. באמצע יולי אישרה הכנסת בחוק קופסת תקציב מיוחדת של 25 מיליארד שקל למטרות התמודדות עם משבר הקורונה. דרעי קיבל משר האוצר ישראל כץ, כתנאי לתמיכתו בקופסה, תקציב עתק במונחי רווחה של 700 מיליון שקל למטרות חלוקת כרטיסיי מזון ל-150 אלף משפחות רעבות. דרעי גם דאג שמשרד הפנים יחלק את התקציב ולא משרד העבודה והרווחה שמתמחה בסיוע לחלשים.

 

 

אריה דרעי אריה דרעי צילום: עמית שעל

 

לפני שבועיים עתר ארגון פתחון לב לבית המשפט המנהלי כנגד זכייתה של שופרסל במכרז לחלוקת כרטיסי המזון. בעתירה צוין כי זכייתה של שופרסל נבעה מ"מידע כוזב" שנמסר בהצעתה למכרז, כי שופרסל זכתה לאחר שנהגה בתכסיסנות וכי בחירה בהצעת שופרסל תביא לפגיעה חמורה בתחרות, בהגנת הפרטיות ובשוויון בין המציעים במכרז. על יסוד דברים אלו, בית המשפט התבקש לבטל את זכיית שופרסל.

 

במסגרת המכרז נדרשו המציעים להציע נקודות מכירה בהן יכובדו כרטיסי המזון. שופרסל, כך לפי העתירה, זכתה במכרז הודות למספר הגבוה של נקודות חלוקה שציינה - 1,627 חנויות. אך לטענת פתחון לב, בבדיקה שערכה התגלה כי עשרות מתוכן כלל לא הסכימו להשתתף במכרז וחלקן אינן קיימות. העתירה הזו הא למעשה המכשול היחיד של דרעי בדרך לחלוקת הכסף.

 

את עיקר המחלוקת סביב התקציבים מעוררת כוונת דרעי לחלק את הכסף על פי הקריטריון של הנחה בארנונה בגובה של 70% ומעלה. זה מכוון את המענקים לאוכלוסייה החרדית שמאוד מאורגנת בקבלת הנחות בארנונה.. לפי חישוב שערכה התנועה לאיכות השילטון, 45% ממשקי הבית החרדים זכאים להנחה בארנונה לעומת 25% מהערבים ו-4% בלבד מהיהודים הלא חרדים.

 

בדצמבר עתרה בתנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בטענה כי "אמות המידה שקבע שר הפנים נתפרו במיוחד כך שחלק הארי של הכסף יגיע דווקא לפלח אוכלוסייה אותו מבקש לקדם השר. הן נקבעו ללא התייעצות עם גורמים המקצוע אשר התמחו בביטחון תזונתי". החודש פנתה התנועה לבג"ץ והוסיפה טיעון נוסף שלפיו העברת רשימות הנזקקים מהרשויות המקומיות למשרד הפנים ולשופרסל מהווה פגיעה חמורה בחוק הגנת פרטיות. כן טענה שהמענקים הפכו לנושא מרכזי בתעמולת הבחירות של ש"ס. אלא שהשופט העליון אלכס שטיין החליט לא להוציא צווים ונתן למשרד הפנים להשיב עד סוף פברואר. לאור לוח הזמנים של חלוקת הכספים, הדבר מהווה דחיה בפועל של העתירה.

 

מנכ"ל פתחון לב אלי כהן אמר ש"ההחלטה האמיצה לצו המניעה למכרז משמעותה שאכן זוהו בעיות בהתנהלות ובמסמכים וכי רשת שופרסל לא פעלה כנדרש מול משרד הפנים".

 

ראש האגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון, עו״ד אריאל ברזילי בירך על החלטת בית המשפט ואמר כי "מדובר במיזם בעייתי ביותר, שהקשר בינו לבין ביטחון תזונתי קלוש ומיועד לאפשר העברת כספים פוליטיים בתקופת בחירות".

 

משרד הפנים מסר בתגובה כי "נפעל על פי פסיקת בית המשפט. אולם יש להצטער על הקפאת הסיוע למשפחות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית". לטענת המשרד "דווקא העותרת שגרמה להוצאת צו המניעה, מתיימרת להיות עמותה שעוזרת למשפחות הללו וכעת היא הגורמת לנזק הגדול למשפחות הנזקקות". באשר לתנועה לאיכות השלטון מזכיר משרד הפנים ש"בקשתה למתן צו ביניים נדחתה על הסף על ידי בית המשפט העליון". למרות זאת, "בוחרים חברי התנועה הזו לחגוג את העובדה שהמיזם מעוכב וימנע סיוע לאנשים שזקוקים לכך יותר מכולם".

י

x