$
בארץ

ראש זרוע העבודה, האחראית על ההכשרה המקצועית, פורש אחרי 3 שנים בלבד בתפקיד

עוד התפטרות של בכיר המטפל במשבר הקורונה. ההתפטרות מגיעה דווקא לאחר שהועברו 325 מיליון שקל להכשרות. לאחרונה ביקרו השרים כץ ושמולי את תפקוד הזרוע בתחום ההכשרות המקצועיות והקימו מינהלות מתחרות

שחר אילן 15:1420.01.21

שוב פרישה של מנהל בכיר באחד התחומים הרגישים ביותר של משבר הקורונה, הפעם במשרד העבודה והרווחה. מנהל זרוע העבודה של המשרד מוטי אלישע, האיש האחראי על ההכשרות המקצועיות, הודיע על פרישתו לאחר שלוש שנים בתפקיד. אלישע יסיים את תפקידו באפריל 2021. כיוון שהפרישה נעשית דווקא לאחר ששוחררו 325 מיליון שקל להכשרות מקצועיות, אפשר להניח שהיא תוצאה של שורת הבעות אי-אמון מצד שר האוצר ישראל כץ ושר העבודה והרווחה איציק שמולי בטיפול של זרוע העבודה בהכשרות המקצועיות בתקופתו של אלישע.

 

 

 

מאז החל משבר הקורונה הביעו שני השרים הרלבנטיים ביקורת על הטיפול של זרוע העבודה בראשות אלישע בהכשרות המקצועיות. כץ עשה זאת כאשר עיכב במשך ארבעה חודשים את תקציבי ההכשרות המקצועיות דווקא בשיא משבר הקורונה. זאת, עד ששמולי הסכים להקמת מינהלת הכשרות מקצועיות מקבילה באוצר. שמולי התבטא אף הוא על יכולותיה המוגבלות של זרוע העבודה בתחום ההכשרה המקצועית והקים מינהלת מעסיקים לסייע בטיפול בכך.

 

מימין מוטי אלישע וישראל כץ מימין מוטי אלישע וישראל כץ

 

באוקטובר התראיין אלישע ב"כלכליסט" ותקף בחריפות את האוצר על עיכוב התקציבים. הוא אמר ש"הכסף להכשרות המקצועיות למובטלים חונה באוצר ולא מגיע, ואני שואל את עצמי למה הוא לא מגיע. זו לא פגיעה בי. הכסף לא מגיע למובטלים". הוא הזהיר ש"הנזק יימשך שנים". אבל דווקא אחרי ששמולי וכץ הגיעו להסכמה ו-325 מיליון שקל להכשרות מקצועיות הועברו לזרוע העבודה והרווחה, אלישע עוזב.

 

בעניין הטענות על תפקוד האגף להכשרה מקצועית אמר אלישע ל"כלכליסט" ש"אני מסכים עם הטענות נגד האגף. לכן עשינו מהפכה. עיקר הטענות היו שאין קשר עם מעסיקים, שאנחנו בירוקרטיים בצורה מטורפת ושאין מספיק השמה. ישבנו שנה עם פקידים באוצר והכנו תוכנית לרפורמה. אני מאמין שהם מאמינים ברפורמה הזו".

 

התשובה השנייה שלו היתה ש"האוצר ייבש אותנו מאז המשבר הכלכלי ב־2002. האוכלוסייה גדלה מאז ביותר מ־40%. התקציב שלנו קטן במעל 50% עד 2019. האוצר לא יכול לייבש את הבאר 20 שנה ואז להסתכל ולהתפלא שהבאר ריקה. היא ריקה כי רוקנתם אותה".

 

מזרוע העבודה נמסר, כי "אלישע הוביל רפורמות משמעותיות מלוות בחקיקה ובגיוס תקציבים ומשאבים, כדוגמת הרפורמה במינהל הבטיחות שהביאה לירידה במניין ההרוגים, רפורמה נרחבת במערכת ההשכלה הטכנולוגית ורפורמת הסדרת הפיקוח במעונות היום". עוד נמסר כי "עם פרוץ הקורונה וכמענה למשבר התעסוקתי, החל אלישע ביישום רפורמה משמעותית באגף הלכשרה מקצועית המתבססת על המלצות דו"ח תעסוקה 2030. בין היתר, הוא יזם את מיזם שיתוף הפעולה עם המעסיקים.

 

אלישע מסר כי ״אני מסכם כהונה של למעלה מ-26 שנה בשירות המדינה בתחושת סיפוק וגאווה גדולים על השינויים שהובלתי במגוון התפקידים, במשרד האוצר ובתפקידי האחרון כממונה על זרוע העבודה. זרוע העבודה ערוכה למתן מענה למשבר הקורונה עם תוכניות ותקציבים, ועם המנהלים והעובדים מהטובים ביותר שאני מכיר".

 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי מסר כי "תרומתו של מוטי לזרוע העבודה במהלך שלוש השנים האחרונות לא תסולא בפז. התהליכים והרפורמות שקידם מוכיחים את היותו איש ערכי, מסור ובעל חדוות עשייה. צר לי על החלטתו, ואין ספק שיסב הצלחה לכל מקום שאליו יגיע".

x