$
בארץ

בפעם השלישית מפרוץ המגפה: ישראל נכנסת לסגר

מחסומים, מסחר סגור ואיסור יציאה מהבית למרחק של יותר מקילומטר: נתוני התחלואה הגבוהים הובילו לסגר שצפוי להימשך לפחות שבועיים. במשטרה מבטיחים לאכוף את הסגר בזמן שמבצע החיסונים נכנס לשבוע השני

ynet 17:1227.12.20

החיסונים כבר כאן, אבל נתוני התחלואה לא מאפשרים לחזור לשגרה: קצת יותר מחודשיים אחרי סיום הסגר השני, נכנסת הערב (יום א') מדינת ישראל בשעה 17:00 לסגר שלישי שנועד להפחית את העלייה בשיעור הנדבקים בנגיף הקורונה.

 

לפי החלטת הממשלה, במסגרת הגבלות הסגר נקבע כי היציאה מהבית תוגבל לקילומטר בלבד. בנוסף ייאסר על שהייה של אדם בבית אחר ועל איסוף עצמי במסעדות. כמו כן אסורה התקהלות של יותר מ-20 איש בשטח פתוח ובתוך מבנה מותרת התכנסות של עד עשרה אנשים. אם מדובר בבית מגורים מותרת נוכחות של המשפחה הגרעינית בלבד. ההגבלות תקפות גם עבור תפילות.

 

 

 

מערכת החינוך עברה היום שוב טלטלה לאחר שוועדת החינוך של הכנסת ביטלה את התקנה שאישרה הממשלה בנוגע ללימודים מרחוק בכיתות ה'-י'. בתחילה הוחלט שהלימודים יתקיימו רק בגני הילדים ובכיתות א'-ד', י"א וי"ב, אולם בהצבעתה הבוקר הכריעה ועדת החינוך כי גם בכיתות ה'-י' (בערים ירוקות וצהובות) יתקיימו לימודים בכיתות ה'-י'.

 

נערכים לסגר נערכים לסגר צילום: אבי רוקח

 

במשטרה קיימו לפני סוף השבוע הערכת מצב בראשות ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן. "אנו נמצאים במציאות מורכבת, הציבור שחוק ופגוע כלכלית וזה נלקח בחשבון", אמר ראש חטיבת המבצעים במשטרה תת-ניצב שמעון נחמני. "המציאות של סגר שלישי לא דומה לסגר ראשון או שני. החובה שלנו היא להראות איפוק אך גם נחישות, כדי לא להביא להגברת התחלואה".

 

במשטרה התייחסו למסיבות סוף השנה האזרחית ואמרו כי אם יגיע לידיהם מידע על אירועים המוניים, הם יפעלו נגדם ראשית בהסברה, ואז באכיפה. עוד אמרו כי ייתנו דגש על אכיפה במגזרים החרדי והערבי. "משטרת ישראל לא מתכוונת להקל פה בעניין", אמרו במשטרה. עוד ציינו כי בדומה לסגרים הקודמים יאפשרו לחרוג ממגבלת הקילומטר לצורך הפגנות.

 

הסגר יימשך לפחות שבועיים, אך צפוי להתארך אם מספר הנדבקים היומי לא יירד אל פחות מ-1,000 ומקדם ההדבקה R יישאר גבוה מ-1. בינתיים נכנס הבוקר מבצע החיסונים לשבוע השני שלו.

 

פקקי תנועה מיד אחרי כניסת הסגר פקקי תנועה מיד אחרי כניסת הסגר צילום: נתיבי ישראל

 

לפי התקנות, ניתן יהיה לצאת יותר מקילומטר מהבית, בין היתר, לצורך טיפול רפואי או סוציאלי, הפגנה, הליך משפטי, העברת קטין בין הוריו הפרודים, יציאה למקום עבודה או מסגרת חינוכית שפעילותם מותרת, יציאה לצורך השתתפות בהלוויה, בחתונה או בברית מילה, בכפוף למגבלת ההתקהלות.

 

במסגרת הסגר כל עסקי המסחר, הבילוי והפנאי ייסגרו במלואם. כך למשל, גם הקניונים והשווקים הסיטונאיים. עסקים שאינם מקבלים קהל יעבדו במתכונת של 50% מההיתרים הנוכחיים.

 

גם הפעם חנויות לממכר מזון, היגיינה, אופטיקה, מוצרי חשמל ומוצרים הדרושים לתיקונים חיוניים בבית, תישארנה פתוחות ויקבלו קהל. כך גם בתי המרקחת ברחבי המדינה.

 

לא ניתן יהיה למכור מזון או מוצרים באמצעות איסוף עצמי אלא אך ורק באמצעות משלוחים. במסגרת התקנות הוחלט לסגור יחידות אירוח וצימרים, גני חיות, שמורות טבע, גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה. גם הספארי ייסגר לקבלת קהל.

 

בנוסף נאסר על פתיחת מקומות למתן טיפולים שאינם רפואיים כמו מספרה, טיפולי יופי וקוסמטיקה וטיפולים של רפואה משלימה. כמו כן, נאסר על פתיחת דרייב אין לצפייה בסרטים. התקנות אוסרות גם על קיום שיעורי נהיגה מעשיים וכן על ארגון או השתתפות בטיול מאורגן.

 

כמו בסגרים קודמים, מותר לצאת יותר מקילומטר בשביל ספורט יחידני, כל עוד היציאה היא רגלית ולא באמצעות רכב. מקומות שמשמשים לאימוני ספורט יוכלו להיפתח לטובת אימון או תחרות של ספורטאים מקצועיים בלבד.

 

בהחלטת הממשלה נקבע כי התחבורה הציבורית תצומצם בחצי, אך אין שום פירוט כיצד זה יתבצע בפועל. ככל הנראה מדובר על צמצום התפוסה באוטובוסים, אך לא ברור איך התקנות ייאכפו ועל ידי מי.

 

לפי ההנחיות שהעביר משרד התחבורה למפעילות התחבורה הציבורית, האוטובוסים יפעלו לפי מפת הקווים הקיימת, כולל הפעלת אוטובוסים בינעירוניים בסופי שבוע ולאחר השעה 22:00.

 

מקומות עבודה שמותרים לפתיחה על פי התקנות, ומעסיקים יותר מעשרה עובדים, לא יוכלו לאפשר שהייה בו זמנית של עובדים בשיעור שעולה על 50% ממצבת העובדים במקום, או עשרה עובדים, הגבוה מביניהם.

 

במסגרת לקחי הסגר הקודם, הפעם תתמקד המשטרה באכיפת התקהלויות אסורות, על חשבון מחסומים בכבישים.

 

המחסומים שכן יוקמו בכבישים הבינעירוניים בשעות היום לא יהיו קבועים, אלא "מדלגים", כלומר ניידות יעברו מנקודה לנקודה, בעיקר במרכז הארץ, ויקימו מחסומים לבדיקה אקראית של נהגים בכבישים.

 

x