$
משפט

בדיקת כלכליסט

עובד הפרקליטות לשעבר שחשוד בפריצה למחשבים וגניבת מסמכים התקבל לעבודה למרות שנכשל בתחקיר ביטחוני

העובד, בן שירות, שנעצר בשבוע שעבר בחשד שחדר מרחוק למחשבי פרקליטות מחוז מרכז, גנב מידע ואיים על מחלקת הביטחון כי יחשוף מסמכים בפני התקשורת, נעצר ביוני 2020 בחשד להפרת צו הרחקה והטרדת עובדים בעיריית רמת השרון. משרד המשפטים בתגובה: "העובד נקלט על אף שבבדיקה בטחונית נמצא לא מתאים בשל טעות אנוש. נפיק לקחים"

תומר גנון 12:0222.12.20

עובד משרד המשפטים שנעצר בשבוע שעבר בחשד שפרץ מרחוק למחשבי פרקליטות מחוז מרכז וגנב חומרים, התקבל לעבודה בפרקליטות למרות שנכשל בבדיקה ביטחונית, כך נודע לכלכליסט. בנוסף, לפני כחצי שנה נעצר העובד עלי ידי המשטרה בחשד להפרת צו הרחקה והטרדת עובדים בעיריית רמת השרון. 

 

 

 אילוסטרציה אילוסטרציה קרדיט: shutterstock

 

על פי פרוטוקול דיון הארכת המעצר של העובד לשעבר מיוני 2020, הוא הפר צו שאסר עליו ליצור קשר עם עובדי עיריית רמת השרון. על פי החשד, הוא היה שב ומטריד טלפונית עובדות בעירייה על רקע טענות שהיו לו נגד משרד החינוך. הוא שוחרר בערבות בהחלטת קצין משטרה, בתנאי שלא ישוב להטריד את העובדות, אולם המשיך בכך ולכן נעצר.

 

על פי ממצאי חקירת המשטרה עד עתה, החשוד עבד בפרקליטות תקופה קצרה והועזב לאחר שהתגלה בדיעבד שלא סיפק את כל המסמכים שנדרש להם. לאחר שעזב את הפרקליטות הוא התחזה לעובד מול מרכז השירות, וקיבל הרשאות גישה מרחוק למחשבים. לאחר מכן, כך לפי החשד, הוציא מסמכים ממחשבי הפרקליטות, שבשלב זה לא ברורים היקפם וטיבם. בהמשך, כך לפי ממצאי החקירה, הוא צלצל למחלקת הביטחון במשרד המשפטים ואיים להפיץ את המידע שבידיו לתקשורת.

 

חוקרי מפלג הונאה של מחוז ת"א שמייחסים לעובד לשעבר חשד לעבירות של התחזות, חדירה לחומר מחשב וסחיטה באיומים, תפסו בביתו של החשוד מחשבים, טאבלטים וטלפונים ניידים רבים, אשר חלקם נעולים בקודים שאותם הוא סירב לתת לחוקרים, או נתן להם קודים שגויים. לגבי 7 מהטלפונים, המחשבים והטאבלטים שנתפסו טוען החשוד שהם שייכים לעמותה שייסד. בשלב זה בית המשפט טרם אישר למשטרה לחדור למחשבים ולבצע חיפוש, על מנת שתגלה האם ואילו חומרים נגנבו. צו איסור פרסום הוצא על שמו של העובד.

 

נציין כי במחשבי פרקליטות מחוז מרכז, בניהול עו"ד רחל אבישר-אבלס, מרוכזים חומרי חקירה בפרשות רגישות, ובהן פרשת מין תמורת מינוי שבה חשודה השופטת אתי כרייף במתן שוחד מיני לראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה בתמורה למינויה כשופטת.

 

תגובת משרד המשפטים: "העובד נקלט כבן שירות לאומי בפרקליטות מחוז מרכז בסוף אוקטובר 2019, על אף שבבדיקה ביטחונית נמצא כי הוא אינו מתאים. עקב טעות אנוש, העובד נקלט בכל זאת. לאחר מספר ימים, התגלה הדבר ושירותו הופסק לאלתר. הנהלת משרד המשפטים הורתה לנקוט בהליך להפקת הלקחים הנדרשים למניעת הישנות תקלות מעין אלה, הליך שהתקיים זה מכבר ובסמוך לאירוע".

x