$
משפט

החשד להלבנת הון של המיליארדר איגור קולומויסקי: דיסקונט נדרש לגילוי מסמכים

בעקבות תביעה בגובה 2 מיליארד שקל שהגישה ממשלת אוקראינה נגד הבנק, בגין סיוע לכאורה לאיש העסקים היהודי-אוקראיני להלבין כספי מעילת ענק שביצע בנכסי PrivatBank שהיה בבעלותו, הגיש בעל מניות בדיסקונט בקשה לקבל מסמכים על מנת לבחון תביעה נגזרת. התובע: "בנק דיסקונט כשל במילוי חובותיו"

תומר גנון 20:1320.12.20

בעקבות התביעות בישראל, ארה"ב ואנגליה נגד איגור קולומויסקי, המיליארדר היהודי-אוקראיני, בחשד למעילה בהיקף של 5.5 מיליארד דולר בנכסי הבנק האוקראיני PrivatBank: בעל מניות בבנק דיסקונט הגיש היום (א') לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשה לגילוי מסמכים בטרם תביעה נגזרת.

 

במסגרת דו"ח של ממשלת אוקראינה שהלאימה את הבנק, התגלו ראיות לכאורה לפיהן קולומויסקי עשה שימוש בסניף פל-ים בחיפה של דיסקונט, לצורך הלבנת הון של כ-1.2 מיליארד דולר מכספי המעילה. בעקבות הדו"ח הגישה ממשלת אוקראינה בישראל תביעה על סך 2 מיליארד שקלים נגד קולומויסקי ודיסקונט.

 

איגור קולומויסקי איגור קולומויסקי צילום: שאטרסטוק

 

לאחרונה פסק בית המשפט המחוזי בת"א כי התביעה לא תעוכב עד אשר יסתיימו הליכים משפטיים מקבילים נגד קולומויסקי בארה"ב ובאנגליה.

 

באמצעות עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש, מבקש כעת בעל מניות בדיסקונט לקבל מהבנק מסמכי העברות כספים, שבוצעו לחשבונה של חב' st john בסניף פל-ים בחיפה של הבנק, בין השנים 2007-2011, ששימשה על פי התביעה בישראל כצינור להעברת כספי המעילה למדינות שונות ומקלטי מס.

 

כספים ששימשו, כך נטען, לרכישת נכסים, כגון בנייני משרדים בארה"ב. נציין, כי לאחרונה משרד המשפטים האמריקאי פתח בהליכי חילוט של הבניינים, ששוויים מוערך ב-70 מיליון דולר, לאור החשדות.

 

"מדובר בהעברות כספים שבוצעו באופן אינטנסיבי - לעתים 3-4 ימים ברציפות בהם הועברו כ-10 מיליון דולר מדי יום, עשרות העברות כאלה מדי שנה, במשך חמש שנים", נכתב בבקשה לגילוי מסמכים. "על פי התביעה בישראל היה על בנק דיסקונט להניח שמדובר בכספים מפוקפקים וכי ההעברות הכספיות היו חשודות.

 

"בין אם זה ובין אם אחרת, ברי כי היה על בנק דיסקונט לפעול כנדרש מתאגיד בנקאי בישראל, ולבחון היטב את ההתנהלות בחשבון בכלל ואת העברות הכספים בפרט. בנק דיסקונט כשל בחובה זו המוטלת עליו בדין".

 

מבנק דיסקונט נמסר כי הבקשה לגילוי מסמכים טרם התקבלה.

 

x