$
בארץ

שמולי: "50 אלף משפחות ירדו מתחת לקו העוני בגלל הקורונה"

שר העבודה והרווחה אמר בכנס כי "יש עלייה של 60% בתיקים ברווחה. זינוק מטאורי של כמעט 300% באלימות במשפחה וזינוק בפגיעות מיניות". לדבריו "יש צורך בחוזה חברתי חדש בין הממשלה לאזרחים. ההליכה לבחירות – טרגדיה לאומית וכלכלית"

שחר אילן 12:2015.12.20

שר העבודה והרווחה איציק שמולי אמר היום (ג') כי 50 אלף משפחות צנחו מתחת לקו העוני". הוא ציין כי יש "עלייה של 60% בתיקים ברווחה. זינוק מטאורי של כמעט 300% באלימות במשפחה וזינוק בפגיעות מיניות".

 

שמולי שדיבר הבוקר במושב על תעסוקה בכנס אלי הורביץ לכלכלה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר עוד ש"יש צורך בחוזה חברתי חדש בין הממשלה לאזרחים. למרות הקריאות לסולידריות, אנחנו לא באותה סירה". את ההליכה הצפויה לבחירות הגדיר "טרגדיה לאומית וכלכלית".

 

 

 

שמולי אמר ש"גם לפני המשבר שיעורי העוני בישראל היו פנומנליים ויותר מדי ישראלים לא היו חלק מההצלחה הכלכלית". הוא ציין שלפי נתוני הביטוח הלאומי שלפיהם 2.5 מיליון ישראלים נפגעו מהמשבר.

שר העבודה והרווחה שר העבודה והרווחה צילום: אבי מועלם

 

לדבריו, "עשרות אלפי משפחות שלא ידעו איפה לשכת הרווחה מתדפקות על דלתות מחלקות הרווחה וארגוני הסיוע. יש פי 2.5 יותר בקשות לסיוע במזון, עליה של 41% בבקשות לפשיטות רגל".

 

המסקנה לדבריו, היא ש"יש צורך לכורת חוזה חדש בין הממשלה לאזרחים בנוגע לגודלה ועובייה של רשת הביטחון החברתי. המשבר חשף כמה החוזה החברתי שביר והפנה זרקור לאי השוויון הגדול בחברה הישראלית. הוא חשף גם עד כמה המערכות הציבוריות לא מוכנות למשברים כאלה".

 

"למרות הקריאות לסולידריות - אנחנו לא באותה סירה"

 

שמולי אמר ש"למרות כל הקריאות לסולידריות ושותפות במבחן התוצאה אנחנו לא באותה סירה. שיעור ההוצאה החברתית של ישראל נמוך מדי בהשוואה ל-OECD. הוא חייב לעלות בצורה מדורגת כדי שנגיע לממוצע המדינות המפותחות שעומד של 20%". לדבריו, "הגדלה כזו תשנה מהקצה לקצה את החיים של מיליוני ישראלים". זאת לדבריו, בין היתר ע"י יצירת רשת ביטחון לעצמאים.

 

 

חלוקת מזון לנזקקים חלוקת מזון לנזקקים צילום: דנה קופל

 

הוא הודה ש"המשבר חשף עד כמה מערך ההכשרות המקצועיות מורעב ומיושן", לעומת המערכים המפותחים באירופה. לדבריו, במסגרת הרפורמה במערך ההכשרות המקצועיות יושקעו כמעט מיליארד שקלים עם דגש על השמות בעבודה. "אנחנו לא רוצים תעודות אלא רוצים השמות. המטרה שלנו שב-2021 מאה אלף ישראלים יקבלו מפצח זהב להשתלבות מחדש בשוק העבודה בתנאי כניסיה שיאפשרו להם לשדרג את מצבם החברתי".

 

עם זאת שמולי הגדיר את היציאה לבחירות "טרגדיה לאומית וכלכלית. זו חלופה איומה ונוראה. נתניהו לא מותיר ברירה כשמדינה שלמה במלחמה והוא מחפש לעצמו נקודות בריחה ויציאה מטעמים זרים ומשפטיים". עם זאת עדיין הביע תקווה ש"תמצא הדרך לקיים ממשלה יציבה ומתפקדת".

x