בארץ

ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן יועמד לדין בכפוף לשימוע - בחשד לעבירות מרמה

הפרקליטות הודיעה לגנדלמן כי היא שוקלת להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, עבירות לפי חוק המחשבים ושיבוש מהלכי משפט. במרכז הפרשה: פעולות שקידם גנדלמן לטובת יזם נדל"ן שסייע לו בקמפיין הבחירות וניסיון של גנדלמן לטשטש עקבות באמצעות מחיקת פגישותיו עם היזם מיומן הפגישות

עמיר קורץ 13:3712.11.20
ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, יועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, עבירות לפי חוק המחשבים ושיבוש מהלכי משפט.

 

 

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לו היום כי היא שוקלת להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בפרשה אשר נחשפה בשנת 2018. העבירות, לפי טיוטת כתב החשדות, בוצעו בין אוקטובר 2013 ליוני 2018, אז גם כיהן גנדלמן כראש עירייה וכראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חדרה.

 

ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן צילום: רפי דלויה

 

 

בנוסף בפרשה זו נשקלת העמדתם לדין של מנהלת לשכתו של גנדלמן, אורלי נגר, בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ועבירה לפי חוק המחשבים; ושל נהגו של גנדלמן, אברהם אפללו, בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

 

על פי טיוטת כתב החשדות שנשלח לגנדלמן, שמואל לוי, שהיה חבר מועצה בחדרה מטעם ש"ס בין השנים 2003 ל-2011, היה קבלן ויזם נדל"ן, בעל אינטרסים כלכליים משמעותיים בחדרה, שמילא מגוון תפקידים במנגנון העירוני, לרבות סגן וממלא מקום ראש העירייה.

 

על פי כתב החשדות, לוי קידם את מועמדותו של גנדלמן במערכת הבחירות של 2013, תוך שהוא מנצל את כוחו הפוליטי ויכולת ההשפעה שלו על הבוחרים בעיר. החשד הוא שלאחר בחירתו לראשות העירייה ולאורך השנים שלאחר מכן, חש גנדלמן מחויבות אישית עמוקה כלפי לוי וחשש שיפעל למניעת בחירתו בעתיד, ובשל אלה נקלע למצב של ניגוד עניינים בין תפקידו הציבורי לבין רצונו להיטיב עם לוי ולהיבחר לכהונה נוספת. גנדלמן, כך החשד, לא דיווח על ניגוד העניינים לגורמים רלוונטיים ולא חתם על הסדר ניגוד עניינים כנדרש בדין.

 

מתן גישה ישירה ללוי ללשכתו

 

ניגוד עניינים זה, לשיטתה של הפרקליטות, לידי ביטוי, בין היתר, במתן גישה ישירה ללוי, באופן תדיר, ללשכת ראש העירייה, וטיפול בבקשות לוי להעסקה וקידום עובדים בעירייה. כמו כן, גנדלמן לא פסל עצמו מלדון בענייניו של לוי במסגרת תפקידו הציבורי. כך, הוא דן בבקשה של חברה בבעלותו של לוי להכשיר חריגת בנייה בבניין משרדים במרכז חדרה ולקח חלק בהחלטה שאישרה את הבקשה, חתם על היתר בנייה לפרויקט נדל"ן שללוי יש בו אינטרס כלכלי מהותי והיה שותף למתן היתר בניה לבית אבות סיעודי על קרקע בבעלות לוי.

 

עוד עולה מכתב החשדות כי בסוף ינואר 2018 התקבלה בלשכת ראש העירייה פנייה בבקשה לפי חוק חופש המידע לקבל את יומני הפגישות של גנדלמן. בעקבות כך, גנדלמן ומנהלת לשכתו סיכמו כי היא תמחק מיומנו הממוחשב של ראש העירייה חלק מהפגישות שהופיעו בו במטרה להסוות את הקשר הפסול שקיים עם לוי.

 

החשד הוא כי בהתאם לסיכום עם גנדלמן, מנהלת הלשכה ביצעה שינויים ביומן, הפיקה ממנו פלט כוזב במטרה להעבירו למגיש הפנייה וכן העבירה לממונה על חופש המידע בעירייה הערכה מופרזת של שעות העבודה הנדרשות לטיפול בבקשה - דבר שהוביל למחיר גבוה של אגרת הטיפול ולמשיכת הבקשה בידי הפונה.

 

עוד עולה כי בעקבות הנחייתו של גנדלמן, נהגו עדכן את שמואל לוי בדבר גביית הודעה במשטרה של חבר אופוזיציה בעיריית חדרה שנסובה בין היתר על יחסיו של גנדלמן עם לוי, והעביר לו מסר להתרחק מהעירייה בתקופה הקרובה, זאת בכוונה למנוע או להכשיל חקירה פלילית. בעקבות זאת השניים חשודים בעבירות של שיבוש מהלכי משפט.

 

התיק מנוהל על ידי אורי פרייסמן מפרקליטות מיסוי וכלכלה והחקירה בוצעה על ידי יאח"ה בלהב 433 במשטרת ישראל.

 

עורך הדין ליאור אפשטיין, המייצג את ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, מסר בתגובה: ״החקירה נפתחה בחשדות לשוחד בחירות. בשלב ראשוני התברר שאין שוחד בפרשה, ושוב נחשפנו כולנו לכך ששיטות החקירה בפרשות ציבוריות מחייבות מעצר מכאיב והרבה פעמים לא נחוץ . היום מבוסס כתב החשדות כולו על ההנחה שבין ראש העיר לבין גורם פוליטי וותיק וידוע, סגן ראש עיר לשעבר וקבלן מקומי, התרחש ניגוד ענינים, שכן אותו גורם היה אוייבו של ראש העיר הקודם ותמך לגישת הפרקליטות בגנדלמן בסבך ובבוץ הפוליטי.

 

"שאלת מעורבותו של ראש עיר בחיי העיר ובשיח הפוליטי המקומי הינה רחבה הרבה יותר מגבולות העיר חדרה. צביקה גנדלמן כפי שפעל החל מיום החקירה הראשון מכבד את מערכות החוק מאמין בדרך פעולותם ומשוכנע שיש ביכולתנו להבהיר את הנושא הסבוך של מעמדו של נבחר ציבור ביחס לחובתו כבעל תפקיד. אנחנו חולקים על ההנחה הבסיסית שראש עיר מחוייב להתנתק בפועל מכל שחקן במגרש הפוליטיקה המקומית. מכבדים את הגישה שלא הכל פרוץ ומשוכנעים שנוכל להסביר לחברנו בפרקליטות מדוע לא נעברה שום עבירה במקרה זה".

x