$
בארץ

עד כמה רחוק מוכן אמיר חייק ללכת כדי לזכות בקדנציה נוספת כנשיא התאחדות בתי המלון

שתי שופטות התפטרו מבית הדין של ההתאחדות בטענה שאב בית הדין דחה שלא בצדק עתירה של בתי המלון העצמאיים שטוענים כי קולם אינו מיוצג בבחירות לנשיאות. נשיא ההתאחדות אמיר חייק שמתמודד שוב נחשב מקורב לרשתות הגדולות

תומר הדר 08:1410.11.20

שתי שופטות בבית הדין של התאחדות המלונות התפטרו מתפקידן על רקע אי סדרים בבחירות לנשיאות האיחוד. השופטות, מיכל עמיר ואירית גזית שהתפטרו ביום ראשון לאחר דיון בעתירה שהגישו המלונאים ישי ברנע ואבי זנדברג, תקפו קשות את אב בית הדין: "אב בית הדין פעל (לעניות דעתי) בצורה שאינה הולמת בית דין", הטיחה עמיר באב בית הדין, המלונאי יאיר יוציס, במכתב ששלחה אליו.

 

"במידה ואב בית הדין הגיע בשלב מסוים למסקנה כי חסר לו מידע על מנת להגיע להחלטה ראויה הרי שעליו לזמן פגישות נוספות עם שני הצדדים (ההתאחדות והמלונאים ברנע וזנדברג - ת"ה) לעניין וחברי בית הדין".

 

עמיר הוסיפה כי "אב בית הדין בחר בדרך שהינה חד צדדית לכל הדעות, ניהול שיחות אישיות עם מספר גורמים הנמנים על צד אחד בלבד, שלאחריהן הגיע למסקנות מרחיקות לכת (ורחוקות במהותן מכיוון החלטת בית הדין כמרחק מזרח ומערב) ללא כל מתן הזדמנות לצד השני להגיב על ההאשמות החמורות שהוטחו בו".  

נשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק נשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק צילום: עמית שעל

 

 

עמיתתה לבית הדין גזית, הוסיפה במכתב אחר ליוציס, כי "מצאת לנכון לחרוג מכל סמכות, בניגוד מוחלט להנחיותיך, לפעול בדרך שאינה מקובלת, אינה ראויה, ומהווה התנהלות בלתי תקינה ומעל לכל בניגוד מוחלט לקוד האתי".

 

השתיים מתייחסות לעתירה של המלונאים שטוענים כי הליך הבחירות פוגע במלונות העצמאיים. הליך הבחירות יתקיים רק בת"א, דבר הפוגע בנציגי המלונות מאילת למשל. הצעה לביצוע הבחירות בזום נדחו ע"י ביה"ד. בנוסף, על פי תקנון ההתאחדות, רק מלונאים שמשתייכים לרשתות הגדולות יכולים "להסמיך" חבר הנהלה להצביע בשמם.

 

כמו כן, העותרים טוענים כי השיטה הנוכחית מעניקה יתרון לרשתות למרות שכמחצית מבין 300 הנציגים בוועידת ההתאחדות לא נמנים על אותן רשתות, נמצאים מחוץ לתל אביב, ובפועל יוצא - מתקשים לבוא ולהצביע. טענה נוספת יוצאת נגד המצב בו מלונות בהם פחות מ־100 חדרים, אינם מיוצגים בוועידה, ונאלצים להתאגד כדי להיות מיוצגים.

 

בסופו של דבר, הכל מתנקז לזהותו של נשיא ההתאחדות. הנשיא הנוכחי הוא אמיר חייק, שנבחר לתפקיד במרץ 2017 לתקופה של שלוש שנים. בשל משבר הקורונה, הוחלט לדחות את הבחירות שאמורות היו להתקיים לפני כחצי שנה, והמועד שנקבע הוא השבוע.

 

בחירתו של חייק נתונה במחלוקת זמן רב: חייק, לשעבר מנכ"ל משרד התעשיה המסחר והתעסוקה ומנכ"ל התאחדות התעשיינים, לא הגיע מתחום התיירות, אך קודם בבחירות ב־2017 ע"י הרשתות הגדולות ונחשב מקורב לרשת פתאל שבה הוא משמש גם כדירקטור. חייק מתמודד בבחירות הנוכחיות, ונציגי המלונות העצמאיים חוששים כי הוא ימשיך לייצג את האינטרסים של הרשתות הגדולות.

 

מהתאחדות המלונות נמסר: "הטענות המועלות הן מופרכות ונועדו לנסות להטיל דופי בביה"ד נוכח העובדה שנתקבלה החלטה שאינה לרוחם של העותרים. העתירה מנסה לשנות סדרי עולם שנהגו שנים. "באשר לשאר הטענות, צר להתאחדות שקומץ מחבריה בוחרים להטיל דופי במוסדות ובנשיא ההתאחדות".

x